2017 Yılı İş Sağlığı ve Güvenliği Cezaları

2017 yılında iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan işyerleri ve işverenlere uygulanan idari para cezaları açıklandı.

2016 yılında uygulanan cezalar % 3,83 yeniden değerleme oranı ile arttırılarak 2017 yılı idari para cezaları ortaya çıkmıştır. İdari para cezaları belirlenirken işyerlerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre farklı uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulama sayesinde tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri çalışan sayıları ile doğru orantılı olarak daha fazla ceza ile karşılaşabilirler.

2017 yılında özellikle 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren az tehlikeli işyerlerinin de 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmeti alma zorunluluğu başlıyor. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen işyerleri 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren her ay 6760 TL para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Para Cezaları Nasıl Kesiliyor ?

İşyerleri bir çok farklı şekilde idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilir. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile yapılan sözleşmeler İSG-KATİP üzerinden online olarak takip edilip hizmet almayan işyerlerine ceza yazılabilir. Yani işyerine bir müfettiş gelmese bile online takip ile ceza uygulanabilir.

Tavsiye Yazı : İSG-KATİP Nedir ?

Ayrıca en sık karşılaşılan durum olarak iş sağlığı ve güvenliği müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonrasında idari para cezaları uygulanabilir. Bu tür denetimlerde genel yaklaşım hayati ve acil olmayan eksikliklerin giderilmesi için işyerine süre verilip süre bitiminde önlemlerin alınmaması durumunda ceza yaptırımı uygulanmasıdır.

Tavsiye Yazı : İş Güvenliği Müfettişlerinin Denetimlerde En Çok incelediği Konular

İş kazası sonrasında 3 iş günü içinde SGK’ya bildirim yapılması gereklidir. Bu bildirim yapılmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca iş kazaları sonrasında yapılan incelemelerde işyeri kusuru tespit edildiğinde ceza kesilebilir.

Hangi Konularda Para Cezası Ödenir ?

İş sağlığı ve güvenliği kanununda yer alan tüm maddelerin ihlal edilmesi para cezasını gerektiren bir durumdur.

Tavsiye Yazı:  Risk İzleme Nasıl Yapılır ?

2017 yılı iş sağlığı ve  güvenliği idari para cezaları bu linkten görülebilir.

1.128 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz diğer kişi ve kurumlarla paylaşılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir