iş güvenliği uzmanlığı

2018 Yılı İş Güvenliği Trendleri

Ülkemizde 2018 yılında da yetersiz iş güvenliği önlemleri ve iş kazaları çok konuşuldu. Ancak dünya geneline baktığımızda iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan araştırmalar, yeni teknolojiler ve yaklaşımların ülkemize göre biraz daha farklı olduğunu görebiliriz.

2018’in son günlerinde Dünya’daki genel iş sağlığı ve güvenliği trendlerini değerlendirdik.

İş Güvenliği Teknolojileri

Endüstriyel alanında iş güvenliği uygulamalarının üretkenliğe zarar verdiği düşünülür. Ancak iş güvenliğinin üretim performansını arttırmak ve geliştirmek için kullanılması da mümkün.

İş güvenliği için akıllı cihazları kullanmak tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Dünya’da son yıllarda büyük atılım yapan akıllı üretim teknolojileri ve Endüstri 4.0 kavramları iş güvenliği alanında da uygulanabilir. Bu sayede sadece iş güvenliği etkinliği artmakla kalmaz aynı zamanda üretim faaliyetlerini daha etkin yollarla yapmaya da yardımcı olabilir.

Akıllı iş güvenliği ekipmanlarını işyerindeki asıl faaliyetler ile entegre ederek ve çalışanlara bu cihazların kullanımı hakkında daha fazla bilgi vererek, üretkenliği artırabilir, genel makine arızalarını tespit edebilir ve çözebilir ve hatta gerçekleşmeden önce tahmin edebilirsiniz.

Akıllı iş güvenliği cihazları, şu ana kadar tespit edilmemiş veya sisteminizden çıkarılamayan güvenlik bilgilerine erişmenize olanak sağlar. Bu bilgiler, çalışanların işletim prosedürlerine ne kadar uyduğu, makinelerin arızalanmaya yaklaştığı dönemler, en sık güvenlik ile ilgili arızaların olduğu yerler gibi değerli bilgiler verebilir.

Kısacası akıllı iş güvenliği cihazları sayesinde hem bir çok iş kazası önlenmiş olur hem de daha verimli bir çalışma ortamı sağlanır. İş güvenliği alanında teknolojiden faydalanarak üretim sorunlarını ortaya çıkarabilir, arıza onarım süreleri azaltabilir, tahmini bakım tarihlerini planlayabilir, kablolamayı azaltabilir, sorunlara daha hızlı çözüm bulabilirsiniz.

2019 yılında isgnedir.com’da İş Güvenliği Teknolojileri hakkında daha fazla içerik göreceksiniz.

ISO 45001

ISO 45001 uluslararası iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi standardıdır. Mevcut çevre ve kalite yönetim sistemleri ile uyumlu bir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi kurmak amacıyla 58 ülke temsilcisi tarafından toplanan bir proje komitesinin ürünüdür. Standart 15 Mart 2018’de yayınlanmıştır.

ISO 45001 standardı ülkemizde OHSAS 18001 standardı yerini alacaktır. ISO 45001, başta çalışan katılımı olmak üzere OHSAS 18001’e bazı önemli gelişmeler içermektedir.

Diğer iyileştirmeler arasında, yüklenicilerin iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini kontrol etmek, satın alma süreçleri, liderlik ve yönetim katılımı gibi konular da mevcuttur.

İşyerinde Şiddet ve Taciz

Zorbalık, taciz ve şiddet genelde insan kaynakları alanına girmesine ve iş kanunu kapsamında değerlendirilmesine rağmen iş güvenliği ile de ilgili konulardır.

Tartışma veya taciz gibi olaylar çoğunlukla kimse farkında olmadan başlar ve çalışanların fiziksel veya psikolojik olarak zarar görmesi ile sonuçlanır.

Bu tür şiddet, darp ve her türlü taciz olayları bir iş güvenliği riski olarak kabul edilmeli ve işyeri prosedürleri içinde yer almalıdır.

Madde Bağımlılığı

Yapılan araştırmalara göre, kokain, metamfetamin ve esrar gibi uyuşturucu madde kullanımı Dünya’da ve ülkemizde son 10 yılda büyük artış göstermektedir.

İşyerinde bu tür madde bağımlılığı sosyal açıdan ciddi riskler içerdiği gibi madde etkisinde çalışma nedeniyle ciddi iş kazası riski içermektedir.

Madde bağımlılığı riskine karşı düzenli yapılan sağlık tetkikleri sırasında bu yönde analizler de yapılarak önlemler alınabilir. Ayrıca işyeri hekimi gözlemleri ve etkili bir reçete izleme sistemi ile çalışanların madde bağımlısı olma ihtimalleri ortaya çıkarılabilir.

Oyunlaştırılmış Eğitimler

Tüm Dünya’da çalışanların yaklaşık %35’ini 1981 – 1996 yılları arasında doğmuş çalışanlar oluşturuyor. Bu oranın 2025 yılında %75’lere yaklaşması bekleniyor.

Bu genç çalışanlar, mevcut eğitim sistemleri nedeniyle çoğunlukla gerekli çalışma becerilerinden yoksun olarak okullardan mezun oluyor. Ayrıca geleneksel kalem ve kağıt ile yapılan eğitimlerde de Y kuşağı olarak tanımlanan bu çalışanların öğrenme oranlarının çok düşük olduğu belirtiliyor.

Y kuşağı ve sonraki nesiller dijital bir dünyaya doğdu. Ortalama bir Amerikalı genç 21 yaşına geldiğinde, yaklaşık 6.000 ila 9.000 saat arasın vaktini bilgisayar veya akıllı telefonda oyun oynayarak geçirmiş oluyor. Bunun yanında kitap okuyarak geçirdiği süre ise sadece 2.000.

Dolayısıyla öğrenme ve eğlenme alışkanlıkları farklı olan bu yaş grubundaki çalışanları klasik yöntemlerle eğitmek çok zor.

Bu tür eski eğitimler yerine eğitim programlarının oyunların kullanması son dönemde sıklıkla uygulanan bir yaklaşım. Bu sayede çalışanların ilgisi çekilerek belirli bir beceri veya bilginin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Bu eğitimlerde en çok faydalanılan teknoloji ise sanal gerçeklik gözlükleri. Bu sayede çalışanlar gerçek bir olay sırasında olacakları ve yapmaları gerekenleri sanal gerçeklik sayesinde önceden deneme fırsatı elde ediyor.

Silisyum Dioksit Uygulamaları

Silisyum dioksit, uzun süre solunması durumunda akciğer kanseri riskini arttırdığı tespit edilen bir mineraldir. Kristal haldeki silika yani silisyum dioksit, çoğu endüstriyel üründe ve kum, beton, taş ve harç dahil olmak üzere şantiyelerde bulunan birçok doğal malzemede bulunur. Silika aynı zamanda cam, seramik, seramik, tuğla, beton ve suni taş gibi ürünler yapmak için de kullanılır. Ayrıca endüstriyel kumda bulunur ve bazı döküm işlerinde ve hidrolik kırma işlemlerinde kullanılır.

Kullanım alanlarını gördüğünüzde hayatımızın her alanında bu minerali kullandığımızı fark etmiş olmalısınız.

Ülkemizde silika maruziyeti ile ilgili yasal bir sınır bulunmamaktadır. Amerika Çalışma Bakanlığı ise yayınladığı yönetmelik ile solunabilir kristal silika maruziyet sınırını 1 metre küp hava başına 50 mikrogram olarak belirlemiştir.

Ülkemizde de yasal mevzuat beklenmeden her türlü silisyum dioksit içeren işlerde havadaki silika miktarını azaltacak tedbirler alınmalı ve çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanması sağlanmalıdır.

Siber Güvenlik

Siber güvenlik ile iş güvenliği arasında bağ kurmak kolay değildir. Ancak üretim ortamında güvenlik ve siber güvenlik birbirine bağlıdır. Güvenlik ihlalleri, makineleri durduran koruyucular veya bir sorun durumunda operatörleri uyaran, ekipmana zarar veren, insanları riske sokan, hatta çevresel felaketlere neden olan sistemleri tetikleyebilir.

Özellikle akıllı iş güvenliği uygulamaları ile beraber siber güvenlik riskleri de ön plana çıkan risklerden biridir ve ciddi önlemler alınmalıdır.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, araçların ve cihazların birbiriyle iletişim kurması anlamına gelir. İletişim kuran yani konuşan araçlar, iş kazalarını birbirleriyle çeşitli yöntemlerle iletişim kurar.

Örneğin işletme alanındaki bir forklift her saniye çevresine kablosuz sinyaller göndererek orada olduğunu veya yaklaştığını haber verir. bu sayede sürücü yaklaşan forklifti fark etmese bile forklift sinyallerini alan diğer araç kritik mesafeye yaklaştığında kendiliğinden durarak kazayı önleyecektir.

Bu gibi bir teknoloji hem çalışma alanına hem de trafik sahasında kolaylıkla uygulanabilir ve çok sayıda kazanın önüne geçilmiş olur.

Mekanik Dış İskelet

Mekanik Dış İskelet

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları çalışan sağlığını en çok etkileyen rahatsızlıkların başında gelir. Özellikle yük taşıma ve kaldırma işleri yapan çalışanlar sık sık bel, kol, bacak ve omuz ağrılarından şikayet ederler.

Ülkemizde henüz söz edilmese de mekanik dış iskelet sistemleri bu sorunlara çözüm için kullanılan ileri teknoloji ürünleridir.

Mekanik dış iskelet, insan vücuduna bağlı, kas ve iskelet hareketlerinde ağırlığı üstüne almak amacıyla tasarlanmış makinedir. Mekanik dış iskelet yardımıyla 100 kilonun üzerinde ağırlıkları 1 kg ağırlık kaldırır kadar rahat kaldırmak mümkündür.

Bu cihazlar için şimdilik ağırlıkları ve güç kaynağı kapasiteleri sorun olsa da yakın gelecekte taşıma ve kaldırma işlerinde ergonomi açısından önemli faydalar sağlayacaktır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi