iş güvenliği uzmanlığı

2021 İSG Trendleri

2020 şüphesiz ki tüm Dünya için koronavirüs pandemisi ile mücadele yılı oldu. Görünen o ki 2021 yılı da benzer şekilde geçecek.

Pandemi koşulları, birçok insanın hayatında kalıcı değişikliklere yol açtığı gibi çalışma hayatında da önemli değişimleri beraberinde getirdi veya yavaş yavaş hayatımıza giren bazı alışkanlıkların daha hızlı benimsenmesine yardımcı oldu.

İş güvenliği ve çalışan sağlığı uygulamaları da pandemi koşullarından nasibini alarak alışılmadık şekiller almaya başladı.

Bu yazıda 2020 yılında hayatımıza girmeye başlayan ve 2021 yılının trendleri olmaya aday bazı gelişmeleri inceledik.

Covid-19 Uyumlu Tasarımlar

COVID-19 şüphesiz işyeri güvenliği ve işçi sağlığıyla ilgili hayatımızdaki en büyük tehlikeler arasında yer alıyor. Dolayısıyla iş ve sosyal yaşamın her alanında covid-19’a neden olan koronavirüs temasını ortadan kaldıracak bazı değişiklikler yapılıyor.

2021’de en önemli trend şüphesiz tüm ürün ve mekan tasarımlarının virüs temasını ortadan kaldıracak şekilde yapılması olacaktır. Ülkemizde de birçok çalışma ortamında sosyal mesafeyi kişilerin tercihine bırakmayacak tasarımlar yapıldığını görebiliyoruz.

2021 bu açıdan bol bol yeni fikir görebileceğimiz bir yıl olabilir.

Yapay Zeka, Otomasyon ve Nesnelerin İnterneti

Yapılan araştırmalara göre Amerika’da yaşayan insanların % 85’i evde veya işyerinde yapay zeka özelliklerine sahip cihazlar kullanıyor. Bu oranın birkaç yıl içinde çok daha artarak dünya çapına yayılması da bekleniyor.

Günümüzde yapay zeka ve akıllı cihazlar günlük hayatı kolaylaştırmak, operasyonel verimliliklerin iyileştirilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi gibi amaçlarla kullanılsa da yakın zamanda hem pandemi hem de iş güvenliği alanında yaygın olarak kullanılmaya başlayabilir.

İşyerinde Nesnelerin İnterneti yani birbiriyle haberleşebilen cihazlarının ve ürünlerinin kullanımı, iş güvenliği seviyesini artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca giyilebilir akıllı cihazları, koşulların çalışanlar için ne zaman tehlikeli olduğunu tespit etmeye yardımcı olabilir.

Günümüzde bazı işyerlerinde bileklikler ve rozetler gibi cihazlarla COVID-19’un yayılmasını azaltmak için çalışmalar yapılıyor. Çalışanları birbirlerine çok yakın olduklarında uyaran bu sistemler temas ihtimalini azaltarak virüsün bulaşma yollarını kapatıyor. Ayrıca birbirine temas eden kişilerin takibini yapmayı kolaylaştırıyor.

Nesnelerin İnterneti uygulamaları, çok çeşitli cihazların birbirine veri aktarmasına izin vererek asansörler ve ağır makineler gibi cihazların işyerinde nasıl çalıştığına dair analizler yapmaya imkan verebilir. Örneğin makine bakım ve ayarları hakkında uzaktan bilgi edinerek çalışanların yaralanma ihtimalini azaltmak ve tesisleri her zamankinden daha temiz ve işlevsel tutmak için inanılmaz bir potansiyele oluşturur.

Benzer şekilde, işyerinde otomasyonun kullanılması, çalışanların yaralanmalardan korunmasına yardımcı olabilir. Örneğin insansız hava araçları, yerden tespit edilmesi zor olabilecek potansiyel risklerin benzersiz bir görünümüne olanak tanıyan bir alanın tepeden değerlendirmesini sağlayabilir. Dronlar ayrıca işyeri denetimlerini hızlandırabilir, zamandan ve paradan tasarruf ederek tesislerin bunları daha sık gerçekleştirmesine olanak tanır.

Kişisel Koruyucu Donanımlarda Gelişmeler

Düşme, elektrik çarpması, eşyalar arasında sıkışma ve nesnelerin çarpması inşaat gibi alanlarda ölümlerinin ana nedenleridir. Kişisel koruyucu donanım tasarımlarında yapılan geliştirmeler birçok çalışanı ölümden kurtarabilir.

Özellikle giyilebilir akıllı cihazların yaygınlaşması ile birlikte kişisel koruyucu donanımlar da akıllı hale gelmeye başladı. Daha sağlam, daha güvenli ve akıllı kişisel koruyucu ekipmanlar sayesinde çalışanları ölümcül sonuçlara karşı korumak daha kolaylaşacaktır.

Çalışanların Sağlıklarını Proaktif Şekilde Ele Alma

Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında sağlık ve güvenlik konusu eşit oranda önem kazanmaya başladı. Birçok işyerinde çalışanlar kas-iskelet sistemi hastalıkları ve özellikle pandemi nedeniyle psikososyal sağlık sorunları ile karşı karşıya.

Bazı işyerleri, kas-iskelet sistemi hastalığı riskini azaltmak için dış iskelet gibi seçenekler sunmaya başladı. Fiziksel olarak yorucu işlerde çalışanları fiziksel olarak destekleyen cihazların Dünya genelinde kullanımı yaygınlaşıyor. Ancak ülkemizde bu gibi uygulamaları henüz göremiyoruz.

Ayrıca covid-19 pandemisi boyunca çalışanlara evden çalışma ve pandemi ile mücadele kapsamında psikolojik destek programları da yaygınlaştı. Ülkemizde bu tür hizmetler veren ve benzer uygulamaları yapan firmalar artıyor.

Liderlik

Hedef odaklı bir güvenlik kültürü uygulamak için liderlerin, çalışanların iş güvenliği kültürünün bir parçası olmak için istekli olmalarını sağlamaları gerekir. Uzmanların çoğu, geleneksel yönetimsel yaklaşımlardan yeni yaklaşımlara kademeli bir geçiş olduğu konusunda hemfikir.

Üst düzey yöneticilerin yenilikçi alanlarda diğer çalışanlara liderlik etmesi son yılların popüler konuları arasında. Belki de pandemi etkisiyle 2020 ve 2021 yıllarında liderler iş güvenliği ve çalışan sağlığı konularına daha fazla önem veriyorlar. Bunu linkedin gibi sosyal ortamlarda görmek de mümkün.

Şirket politikalarına iş güvenliği kültürünü dahil etmek ve yenilikçi uygulamaları uygulamada cesaretli olmak 2021 yılının trendleri arasında.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
1 yorum
  1. Serdar Kaleli diyor

    Çok güzel bir makale olmuş, pandemi ile birlikte uzaktan çalışma, hijyen kültürü bir nebze artması iyi tarafı. Gelecek nesil silahların virüs olduğu bir dünyada temizlikten taviz verilmemeli..

    Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi