iş güvenliği uzmanlığı
kaymaz zemin

Bahar Gelirken Evde Yapmanız Gereken İşler

Bahar temizliği toplumumuzda yaygın görülen bir alışkanlıktır. Kışın daha az temizlediğimiz, daha az havalandırdığımız ve belki ısınmak için soba kullandığımız evlerimizde bahar gelirken geniş çaplı temizlik ve bakım işleri yapmak ev hijyeni, bazı aletlerin doğru çalışması ve insan psikolojisi açısından son derece önemlidir.

Bu yazıda bahar gelirken evlerimizde kimseden yardım almadan yapabileceğimiz bazı genel temizlik ve bakım işleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Duman ve Karbonmonoksit Dedektörü Pillerini Değiştirin

Son yıllarda yapılan evlerin neredeyse tamamında yangın ve gaz kaçaklarına karşı duman veya çeşitli gazlara duyarlı dedektör yani algılayıcılar bulunuyor. Ancak çoğu kişi bu cihazların pil ile çalıştığını bilmiyor bile olabilir. Bu cihazların pillerini düzenli olarak kontrol etmek ve yenilemek gereklidir.

Bu iş için böyle büyük çaplı bahar temizliğini beklemek gerekmez ancak dedektör veya diğer cihazların pil değişimlerini atlamamak için düzenli olarak her bahar başında yapabilirsiniz.

Pil değişimi ile beraber gaz ve duman dedektörlerini hafif nemli bezle silerek daha verimli çalışmalarını da sağlayabilirsiniz.

Evinizde bir duman veya gaz dedektörü yoksa, yangın ve gaz kaçaklarını önceden fark etmek için çok önemli olan bu ucuz cihazlardan edinmenizin de tam sırası. Nasıl alacağınızı bilmiyorsanız bu linkte bulunan cihazlardan birini seçebilirsiniz.

Klima Filtrelerini Değiştirin

Kış boyu belki de hiç klima çalıştırmadınız. Bu durumda klimanızın temiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak tam da bu nedenle yani kış boyu çalışmadığı için klimanızın filtresinde bir çok çeşitli bakteri üremiş olabilir.

Klimalar, lejyoner hastalığı olarak bilinen hatalığa neden olan Legionella bakterileri için ideal bir yaşam ortamıdır. Bu bakterileri ortadan kaldırmanın en kesin yolu klima filtrelerinin temizlenmesi veya değiştirilmesidir.

Klima filtreleri, özellikle bahar aylarında havada bol miktarda bulunan polen gibi alerjen maddeler açısından da risk oluşturur. Özellikle alerjik bünyesi olan veya çocuk bulunan evlerde klima filtrelerinin temizliğinin yanında anti alerjen özellikte olmasına da dikkat edilmelidir.

Ayrıca klima filtrelerinin temiz olması, klimanın daha rahat soğutmasına yardımcı olarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlar.

Mobilyaların Altlarını Temizleyin

Sıcak ve nemli hava, birçok bakteri için rahat üreme ortamı anlamına gelir. Bahar ayları da havanın ısındığı ancak nemin de yüksek olduğu dönemlerdir. Kış boyu mobilyaların daha az temizlenen bölümlerinde biriken tozların içindeki bakteriler bahar ile beraber büyük bir hızla üremeye başlarlar.

Bakterilerin insanlar için her zaman zararlı organizmalar olduğunu söyleyemeyiz. Ancak tozların içindeki bakterilerin kronik alerji ve solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler ile bebekler için faydalı olabileceğini söylemek zor.

Mobilyaların altını temizlemek için yerlerini değiştirmeniz gerekiyorsa mutlaka yardım almayı unutmayın.

Havalandırma Boşluklarını Temizleyin

Daha önce dikkatinizi çekmiş olmasa bile evinizde muhtemelen birden fazla havalandırma boşluğu bulunuyordur. Bunlar başta banyo ve tuvaletlerde olmak üzere mutfakta, aspiratörlerde ve doğalgaz kombisinin bulunduğu alanda olabilirler.

Bu havalandırma boşlukları da tahmin edeceğiniz gibi sıcak ve nemli ortamlarda bulunurlar. Klima filtreleri ile ilgili bölümde açıkladığımız gibi sıcak ve nemli ortamlar birçok bakteri için ideal üreme ortamı oluşturur ve çoğu kişi için bu bakterilerin faydalı olduğunu söylemek zordur.

Bu boşlukları önce elektrikli süpürge ile tozlarını alıp daha sonra nemli bezle silerek kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Beyaz Eşyaların Su Bağlantılarını Kontrol Edin

Evinizde bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, su sebili veya su ısıtıcı gibi birçok eşyanın su bağlantısı bulunuyor. Bu su bağlantıları zamanla eskiyip yıpranabilir. Bununla beraber su içindeki mineral ve tozların çökmesi ile tortu oluşabilir.

Bu gibi durumlarda en iyi ihtimalle eşyanız verimsiz çalışıp istediğiniz performansı vermeyecektir. Ancak yaygın olan su bağlantılarının patlayıp evi su basmasıdır. Evde su baskınlarını önlemek için bu cihazların bağlantı hortumlarını bahar başında değiştirmek veya en azından kontrol etmek gereklidir.

Böcek İlaçlama Yapın

Uzun kış mevsiminin ardından bütün böcek ve diğer haşereler tekrar ortaya çıkmak için bahar aylarını beklerler. Bu dönemde evinizi böceklerden korumak için basit böcek ilaçlama uygulaması yapmanız gereklidir.

Böcek ilaçlamayı kendiniz de yapabileceğiniz gibi bu işi yapan profesyonel böcek ilaçlama firmalarından destek alabilirsiniz.

Pencere Temizliği Yapın

Güneş ışığının; D vitamini sentezlenmesi sağlamak, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sağlığını korumak, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek gibi önemli faydaları vardır. Elbette sadece güneş ışığı alarak tüm bu faydaları sağlayamazsınız ancak güneş ışığı bu saydığımız bilinen faydalar için önemli bir etkendir.

Kış boyunca kirlenen pencereler, eğer hiç temizlemediyseniz bahar aylarında artan güneş ışığını büyük oranda engelleyecektir. Bu da kış boyu uzak kaldığınız güneş ışığından daha fazla uzak kalmanıza neden olur.

Pencereden düşmeye karşı önlem almak amacıyla çeşitli aletler kullanarak pencerelerinizi içten ve dıştan temizleyebilirsiniz.

Çatı Oluklarını Temizleyin

Kış boyunca çatı olukları, kuşların getirdiği yaprak ve dal parçaları nedeniyle tıkanabilir. Bahar yağmurları ile beraber çatı oluklarının tıkanması önemli bir sorun oluşturur. Eğer kendi evinizde yaşıyorsanız çatı oluklarını temizlemeniz veya çatı oluğu temizliği yapan firmalardan profesyonel destek almanız gereklidir.

Eğer bir apartmanda oturuyorsanız, bina yönetimine çatı oluğu temizliğini hatırlatabilirsiniz.

Depo Alanlarını Temizleyin

Depo alanları bakteriler, böcekler ve haşereler için kış boyu iyi bir barınaktır. Bahar geldiğinde ise bu canlıların yerlerinden çıkma ve üreme dönemi başlar. Depo alanlarını temizleyip iyice ilaçlamak, evinizi böcek ve haşerelerden korumanıza yardımcı olur.

Sağlıklı ve güvenli bir yaşamın temeli temiz ve güvenli bir evden geçer. Bu nedenle özellikle bahar başlarken evinizi temizleyip bazı kontrolleri yapmanız çok önemlidir. Ancak bu temizlik ve bakım işlerini yaparken mutlaka gerekli önlemleri almayı unutmayın.

Elektrik cihazlara temizlik ve bakım yaparken mutlaka fişi çektiğinizden ve sigortanın kapalı olduğundan emin olun. Her türlü temizlik ve bakım sırasında mutlaka iş eldiveni kullanın. Yüksek yaptığınız işlerde mutlaka uygun bir merdiven kullanın ve yardım alın. Çatı ve pencere gibi alanlarda ise asla düşme riskine maruz kalabileceğiniz davranışlarda bulunmayın. Mümkünse profesyonel destek alın.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi