iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli İşyerlerinde Görev Yapabilme Süresi Uzatıldı

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde görev yapabilme süresi bilindiği gibi 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle doluyordu. Yani 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bütün tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, B sınıfı veya A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundaydı. Bu da C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının iş imkanlarını ciddi oranda kısıtlayan bir uygulama olmaktaydı.

Uzun süredir beklenen süre uzatılması konusunda kanun değişikliği 7166 Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un kabul edilip 22.02.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber hayata geçmiş oldu.

Buna göre C sınıfı iş güvenliği uzmanları, 01.07.2020 tarihine kadar tehlikeli sınıfta işyerlerinde görev yapabilecekler.

Aynı şekilde B sınıfı iş güvenliği uzmanları da 01.01.2020 tarihine kadar çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde görev yapabilecekler.

Kanun Metni

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi