C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli İşyerlerinde Görev Yapabilme Süresi Uzatıldı

C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde görev yapabilme süresi bilindiği gibi 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle doluyordu. Yani 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bütün tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, B sınıfı veya A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundaydı. Bu da C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının iş imkanlarını ciddi oranda kısıtlayan bir uygulama olmaktaydı.

Uzun süredir beklenen süre uzatılması konusunda kanun değişikliği 6770 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un kabul edilip 27.01.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber hayata geçmiş oldu.

Buna göre C sınıfı iş güvenliği uzmanları, 01.01.2019 tarihine kadar tehlikeli sınıfta işyerlerinde görev yapabilecekler.

Aynı şekilde B sınıfı iş güvenliği uzmanları da 01.01.2020 tarihine kadar çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde görev yapabilecekler.

Kanun Metni

[mailpoet_form id=”1″]

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi