İlk İş Gününde Çalışma Ortamı Gezisi

İlk Çalışma Ortamı Gezisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir iş yerinde işe başladığınızda normal olarak yapılan işi, çalışanların davranışlarını ve iş temposunu bilmek isterseniz. İş güvenliği uzmanı için bu çok önemlidir ve iş yerinde iş güvenliği kültürü veya prosedürü oluşturma yolunda temelinizin sağlam olmasını sağlar.

Ortam gözetimi yaparken, incelenmesi gereken konuları ana başlıklara ayırmakta fayda görüyorum. Siz de gözetim yaparken bu başlıklara göre yapabilirsiniz.

⇒ Yapılan iş ve oluşturduğu riskler.
⇒ Çalışma ortamının kendisinden kaynaklanan riskler.
⇒ Makine-Ekipman, Elektrik tesisatı, forklift, vinç vb. tehlike kaynakları.
⇒ Çalışma temposu ve çalışanların iş güvenliği kurallarına yaklaşımı.

İş yerindeki her farklı alan için bu konuları ayrı ayrı ele almanız daha kolay olacaktır. Örneğin ofis bölümleri için ayrı, yemekhane, soyunma odası gibi alanlar için ayrı asıl işin yapıldığı alanlar için ayrı gözlem yaparsanız daha hızlı ilerlersiniz.

Yapılan İş ve Oluşturduğu Riskler Nelerdir ?

İş yerinde yapılan asıl işler, o iş yerinin aslında ne kadar riskli olabileceğinin işaretidir. Yapılan asıl iş ve diğer alanlardaki yemek yeme, soyunma, ofis çalışmaları gibi işleri izleyip uygun olmayan veya geliştirilmesi gereken noktaları tespit etmelisiniz. Bunun bazen en güzel yolu yapılan işi gören bir yere sandalye alıp oturmaktır.

Çalışma Ortamının Kendisinden Kaynaklanan Riskler

İnsanlar, çalışma ortamlarında yapılan işe o kadar çok odaklanırlar ki çoğunlukla ortamdaki tehlikeleri görmezler. Örneğin herkesin her gün yürüdüğü yoldaki bir boşluk artık onlara tehlike olarak görülmez çünkü yanından geçmeye alışmışlardır. Korkuluğu olmayan bir merdiven, kırık bir priz, yetersiz aydınlatma veya tam olarak kapanmayan bir pencere herkesin alıştığı ve önemsemediği tehlike kaynaklarıdır.

Tavsiye Yazı:  İş Yerinde Hangi Kayıtlar Tutulmalıdır?

Sizin herkesin bakmadığı veya bakıp görmediği yerlere bakmanız gerekir.

Makine-Ekipman, Elektrik Tesisatı Gibi Tehlike Kaynakları

Yapılan işlerin yanında kullanılan ekipmanlar ve elektrik tesisatı da teknik olarak özel ilgi gerektiren ve üzerine düşmeniz gereken bir konudur. Makineler konusunda genel anlayış “bozulana kadar kontrol etmeye gerek yok” mantığı olması nedeniyle bir çok ekipmanın yıllardır kontrol edilmediğini ve bir çok tehlike oluşturduğunu göreceksiniz.

Aynı şekilde bir çoğunun yapılan işe aslında uygun olmadığı ve sınırlarda çalıştığı, daha uygunu temin edilirse sistemin daha verimli işleyeceğini de görebilirsiniz.

Elektrik tesisatı da aynı şekilde bakımsız ve hatalı tasarlandığı için hem yüksek risk oluşturmakta hem de son derece verimsiz çalışıp aşırı sarfiyat ve onarım maliyetine sebep olmaktadır.

Çalışma temposu ve çalışanların iş güvenliği kurallarına yaklaşımı

Bir iş yerinde çalışanlar iş güvenliği kavramını önemsemiyorsa, orada güvenli bir ortam oluşturmak çok zor olacaktır. Öncelikle çalışanların arasında kimlerin sözü dinleniyor, kimler daha dikkatli, kimler işi sadece yapmak için yapıyor tespit etmeniz gerekir. Daha sonra yapılan işle ilgili olarak çalışanlara yönelik ne gibi önlemler alınmış ve kimler bu önleme uyuyor bunu gözlemlemelisiniz. Bir çok iş yerinde önlemlere uyan çalışan sayısı uymayanlardan çok çok az olur.

Sonuç

Her alan için bu konularda gözlem yaptıktan sonra notlarınızı elinize alıp nerede ciddi eksik var, neresi geliştirilmeli tespit etmeniz daha kolay olacaktır. Bu gözlemleri bir süre sık sık tekrarlayın çünkü sürekli olan bir şey sizin olduğunuz anda olmamış veya gözden kaçmış olabilir. Bunları yaptıktan sonra neye ihtiyacınız olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini çok daha iyi belirleyebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Risk Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ?

Tavsiye Yazı:  Risk Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ?

1.100 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

3
Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim
Ziyaretçi
Anonim

kafamdan gecen tum soruların cevabı burada,teşekkürler…

ömer yıldız
Ziyaretçi
ömer yıldız

elinize emeğinize sağlık

ozmenmurat
Ziyaretçi

Faydalı site tebrikler buradan başladım bakalım bütün yazıları okumaya çalışacağım…