iş güvenliği uzmanlığı

Covid-19 Vakaları İş Kazası Sayılır Mı?

Ülkemizde iş kazası kavramı 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile tanımlanmıştır. Bu iki kanunda da ortak olarak “çalışan kişiye hemen veya sonradan fiziken ve ruhen zarar veren olaylar” iş kazası olarak tanımlanmıştır.

Bir olayın iş kazası sayılabilmesi için;

  • İş yaparken veya işyerindeyken meydana gelmesi.
  • Çalışanı hemen veya daha sonra olumsuz etkilemesi.
  • Kaza geçiren kişiyi fiziken veya ruhen zarar uğratması.

gerekir.

Kısa süre içinde meydana gelip zarar veren düşme, kesilme gibi olayları iş kazası olarak tespit etmekte zorlanmayız. Çünkü çalışanı işyerinde hemen olumsuz olarak etkilemiştir. Ancak birçok hastalık ve özellikle son dönemdeki koronavirüs kaynaklı Covid-19 hastalığı gibi durumlarda iş kazası tespiti yapmak zordur.

Covid-19 İş Kazası Mı?

Koronavirüs nedeniyle oluşan Covid-19 hastalığının iş kazası sayılıp sayılmayacağına dair birçok farklı görüş mevcut. Ancak covid 19 iş kazası olaylarını her biri özelinde ayrı ayrı incelemek gerekir.

Koronavirüs, ortalama 15 günlük kuluçka süresinden sonra belirtileri görülmeye başlar. Bu belirtiler en yaygın olarak yüksek ateş ve nefes darlığıdır.

Bu gibi belirtiler, çalışan işyerindeyken veya iş yaparken ortaya çıkması sonucunda iş yapamaz duruma geliyorsa iş kazası olarak değerlendirilmelidir ve 3 iş günü içinde iş kazası bildirimi yapılmalıdır.

Burada belirtilerin sadece covid-19’a özel olmaması ve havalandırma sorunları, kimyasal madde maruziyeti gibi çalışma ortamından kaynaklanabilecek durumların yüksek ateş veya nefes darlığı yapabileceği düşüncesi ile iş kazası bildirimi yapılabilir.

Çalışanların covid-19 hastalığına yakalanması durumlarında ise iki farklı senaryo üzerinden düşünmek mümkündür.

İlk senaryoda eğer çalışan sürekli olarak işveren tarafından sağlanan yurt, yatakhane veya konut gibi bir alanda kalıyor ise covid 19 hastalığına yakalanması doğrudan iş kazası olarak değerlendirilmelidir.

Çalışanın hem iş ortamında hem de iş harici zamanları işveren tarafından sağlanan alanlarda geçirmesi nedeniyle illiyet bağı rahatlıkla kurulabilir.

İlliyet bağı ya da nedensellik bağı, hukuki sonuç ile sonucu ortaya çıkaran olguların arasındaki bağı belirten bir hukuk terimidir. Ortaya çıkan zarar ile failin davranışı (fiil) arasındaki bağlantı olarak tanımlanabilir.

İkinci senaryoda ise eğer çalışan covid 19 hastalığı kaptıysa, virüse işyerinde veya iş nedeniyle maruz kalıp kalmadığı incelenmelidir.

Eğer çalışanın yaptığı iş veya bulunduğu işyeri ortamı nedeniyle koronavirüse maruz kaldığı kesin olarak tespit edilebilirse illiyet bağı kurularak iş kazası olarak değerlendirilir.

Ancak bu gibi durumlarda illiyet bağının kurulması son derece zor olacaktır. Özellikle koronavirüs gibi kuluçka süresi ortalama 15 gün olan hatta 30 günü bulabilen bir virüs son 30 gün içinde herhangi bir şekilde bulaşmış olabilir.

Tavsiye Yazı: İş Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi