iş güvenliği uzmanlığı

Google Forms Kullanarak İş Kazası Kayıtları Tutmak

Yaşanan iş kazalarının ve olayları kayıt tutmak için çeşitli yollar geliştirilebilir. Ancak birden fazla kişinin kayıt yapabildiği ve çok şubeli işyerlerinde kayıtları elle tutmak ve ilgili bölüme iletmek zaman zaman sorun olabilmekte. Bu gibi sorunlar yaşayan veya hiç sorun yaşamasa bile etkin takip yöntemi oluşturmak isteyenler için Google Forms ile iş kazası kayıtları nasıl tutulur örnek uygulama ile anlatacağız.

Bunun için sadece gmail hesabınızın olması gerekiyor.

Tavsiye Yazı : İş Kazası Kayıtları Nasıl Tutulur ?

Google Forms Nedir ?

Google Forms, Google’ın ücretsiz çevrimiçi anket ve form düzenleme uygulamasıdır. Form ve anketlerinize çeşitli tiplerde bilgi girişi yapmanıza ve bunları doğrulamanıza izin verir. Aynı zamanda anket veya formların sonuçlarını da Google çevrimiçi tablolara kaydedebilir. Bu sayede etkin bir bilgi ve anket sistemi oluşturmanıza imkan tanır.

Nasıl form oluşturacağım ?

https://www.google.com/forms/about/

Önce yukarıdaki bağlantıyı kullanarak Google forms servisine giriş yapalım.

google forms

Giriş yapıp “Google Formlar’a Git” butonuna bastığınızda formunuz karşınıza çıkacak.

2

Burada sol üst köşeden formunuza isim verebilir, form açıklamaları girebilirsiniz. Formu açtığınızda karşınıza bir Soru-Cevap bölümü çıkacak. Bu bölümü kaza geçiren kişinin bilgilerini el ile yazmak için kullanabiliriz.

Üst bölüme forma girenlerin görmesini istediğiniz bilginin ne olduğunu yazmalısınız. Kısa yanıt bölümü ise formu dolduran kişi tarafından doldurulacak.

Sağ alt köşede bulunun “Gerekli” seçeneğini seçerseniz bu alana bilgi girişi yapılmadan form kaydedilmeyecektir.

Sağ bölümde bulunan ” + ” işaretine basarak yeni bir soru alanı oluşturabilirsiniz.

2,5

Kazanın meydana geldiği tarih ve saati kayıt altına almamız da gerekiyor. Bunun için soru tiplerinden “Tarih” seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Bu sayede formumuzda tarih alanı oluşturacağız. Dilerseniz sağ alt köşedeki ayarlar sekmesinden forma “saat alanı” da ekleyebilirsiniz. Bu alanı da “Gerekli” olarak işaretlemeyi unutmayın.

3

Sıra geldi çoktan seçmeli kaza olay kategorisi bölümüne. Yeni soru alanı oluşturduktan sonra soru tiplerinden “Çoktan Seçmeli” alanını seçerseniz, formu kullanan kişilere sizin belirleyeceğiniz seçenekleri gösterecek ve birini seçmesini isteyecektir.

Bu bölümde dilerseniz “DİĞER SEÇENEĞİ EKLE” diyerek otomatik olarak diğer alanı eklemiş olursunuz. Bu soru tipinin bir özelliği de dilediğiniz seçeneği seçen kullanıcıları formun istediğiniz sorusuna yönlendirme yapabilmenizdir. Bu özellik daha gelişmiş bir özellik olduğu için ayrıntılı olarak anlatmayacağız.

4

Çoktan seçmeli sorularımızı ekledikten sonra birden fazla cevap verilebilecek sorular için onay kutusu soru tipini kullanıyoruz. Kaza Olay Sebep listesi alanında kullandığımız bu özellik sayesinde kaza ile ilgili tüm sebepleri seçebileceğiz.

Aynı şekilde kazanın olduğu sırada yapılan iş, yaralanan bölüm gibi çoktan seçmeli bölümleri de hazırladıktan sonra rapor süresi bölümüne geliyoruz.

8

Rapor süresi, analiz yaparken toplam almayı kolaylaştırma amacıyla sadece tam sayı girişine izin veren bir alan olmalıdır. Kayıtlarınızda “iki, beş gün, yarım gün” gibi farklı bilgiler olduğunu düşünsenize. Bunları tek tek kontrol edip düzeltmeden toplam alma şansınız yok. Bu nedenle en baştan formumuzu sadece sayı girişi yapılacak şekilde ayarlıyoruz.

Sağ alt köşede yer alan ayarlar sekmesinde “veri doğrulama” seçeneğini seçtiğimizde bizden bazı kriterler isteyecektir. Sayı ve Tam Sayı kriterlerini seçtiğimizde formumuz sadece tam sayı girişlerini kabul edecektir. Ayrıca hatalı bilgi girişi yapıldığında uyarı metni de ekleyebiliriz.

5

Formumuzu tamamen hazırladıktan sonra sağ üst köşedeki ayarlar sekmesine girip bazı ayarlar yapmamız gerekiyor. Burada formu doldurduktan sonra kullanıcıların başka kayıt yapması, verdiği yanıtları düzenlemesi ve yanıtların özetini görmesini sağlayabiliriz. Kaydet sekmesine bastıktan sonra formumuz kullanıma hazır hale geldi.

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan “GÖNDER” sekmesine basarak formunuzu e-posta olarak gönderebilir, sosyal medyada paylaşabilir veya linkini paylaşabilirsiniz. Form şirket için kazalar için kullanılacağından sadece ilgili kişilerle kısa linki paylaşılması daha doğru olacaktır.

Örnek olarak hazırladığımız iş kazası takip formuna alttaki bağlantıdan erişebilir ve örnek uygulamayı görebilirsiniz.

http://goo.gl/forms/hVdiTT4E7a

Form sonuçlarını takip etmek için Google çevrimiçi tablolar uygulamasını kullanmamız çok faydalı olacaktır. Bunun için formun “Yanıtlar” bölümünde tablolar sekmesine tıklayıp e-tablo oluşturmanız gerekiyor. Böylece tüm yanıtlar bir tabloda alt alta kayıt edilecektir.

6

Örnek formumuzun sonuçlarını da aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz. Bağlantı tüm kullanıcıların görebilmesi için “herkese açık” olacak şekilde paylaştırılmıştır. Siz dilerseniz belli kişilere paylaştırabilir veya hiç paylaşıma açmayabilirsiniz.

Sonuçlar

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi