Haziran 2017 Aylık İSG Bülteni

Geçen ay Mayıs 2017 Aylık İSG bülteni ile sürdürdüğümüz aylık bültenlere Haziran 2017 ile devam ediyoruz.

Haziran Ayında Neler Oldu

Haziran ayında hava sıcaklığı tüm bölgelerde zaman zaman mevsim normallerinin üzerindeydi. Bazı dönemlerde son yılların en yüksek sıcaklıkları da görüldü. Sıcak havaların insan sağlığı üzerine bir çok olumsuz etkisi var ve bu etkilerin çoğunluğu iş kazası ihtimalini arttıran etkiler.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı rapora göre Haziran ayında en az 164 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Görsel www.guvenlicalisma.org sitesinden alınmıştır.

Haziran ayında da tıpkı Nisan ve Mayıs aylarında olduğu gibi trafik ve servis aracı kazaları öne çıkmaktadır. Ayrıca ölümlü kazalar tarım ve inşaat sektöründe meydana gelmeye devam ediyor. 2017 yılının ilk 6 ayında ise en az 906 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Ölümlü kazaların yıllardır sürekli aynı iş kolları ve mesleklerde olması ve bunlara bir türlü önlem alınamıyor oluşu ülkemiz için en büyük sorunlardan birisi haline gelmektedir.

Az Tehlikeli İşyerleri ve Kamu’da İSG Hizmetlerine Erteleme

Bilindiği gibi az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan işyerleri ve kamu kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alma zorunluluğu 1 Temmuz 2017 tarihine ertelenmişti. Bakanlık yetkililerinin ifadelerine göre “iş dünyasının hazır olmaması” nedeniyle bu madde 1 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

Ancak bu erteleme tüm İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerinin ertelenmesi anlamına gelmiyor. Az tehlikeli işyerlerinde yapılması gereken isg faaliyetleri risk değerlendirme, acil durum planları, sağlık gözetimi ve eğitim gibi faaliyetlerdir.

Daha fazlası için tavsiye yazı : Az Tehlikeli İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği

Tavsiye Yazı:  Mesleki Yeterlilik Belgesi Tebliği

Ayrıca 10 kişiden az çalışanı olan işverenlerin eğitim alarak yürütebilecekleri isg faaliyetlerinde çalışan sayısı sınırı 50 oldu. Yani 40 çalışanı olan az tehlikeli bir işyerinde işveren sağlık haricindeki isg faaliyetlerini kendisi yürütebilir. Bu faaliyetlerden en önemlisi olan risk analizi matris risk analizi yöntemi ile yapılabilir.

Sıcak Havalara Dikkat !

Yaz bültenlerinin hepsinde sıcak havalara dikkat çekiyoruz. Özellikle uzmanların öğle saatlerinde dışarı çıkmayın dediği günlerde çalışmak zorunda kalanlar için sıcak havalar en büyük risk haline geliyor.

Sıcak havalarda çalışmaktan kaçınma hakkını kullanamayan tüm çalışanların uygulayabileceği bazı sıcaktan korunma yöntemleri var.

 Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş pamuklu kumaşlardan yapılan giysiler giymek.

 Bol su içmek. Yetişkin bir insan günde 2,5 – 3 litre yani 10-15 su bardağı su içmelidir.

 Açık havada çalışırken şapka takmak.

 Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık ayaklar, eller, yüz ve enseyi soğuk suyla ıslatmak.

Daha fazlası için tavsiye yazı : Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler

Güncellenen Mevzuat

Haziran ayında “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ve “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” güncellendi.

6331 Sayılı İSG Kanunu, yukarıda belirtildiği gibi az tehlikeli işyerlerinde ve kamu kurumlarında isg hizmetleri konusunda güncellendi.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te ise eski binalarda yapılması gerekenler konusunda tarih güncellemesi yapıldı.

Gelecek aylarda bültenlerin e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız abone olun.

1.059 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Tavsiye Yazı:  Elle Yük Taşıma İşlerinde Güvenlik

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir