Bu sayfada ilk kez iş güvenliği uzmanlığına adım atan veya ilk defa kendi başına bir firmaya hizmet veren isg uzmanlarının işe yeni başladıklarında yapması gerekenleri listeleyeceğiz.

Her bir konu için, o konu ile ilgili makaleye bağlantı verip kolayca dilediğinizi okumanızı sağlayacağız.

İlk Gün Neler Yapacaksınız ?

Öncelikle “iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik” tekrar gözden geçirilmelidir. Burada, Madde-9 yapılması gereken tüm işlerin kısa bir özetidir. Bu madde yapılacak işleri ana başlıklar halinde sıralar. Biz de yapılması gerekenleri bu ana başlıklar altında inceleyeceğiz.

Tavsiye Yazı : İş Güvenliği Uzmanlarının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elbette bunların hepsini ilk günde yapma şansınız yok ancak ilk gün iş yerinde neler yapıldığını görmek, hangi kayıtların tutulduğunu incelemek ve diğer çalışanları tanımak önemlidir.

Ayrıca müfettişlerin işyeri denetimlerinde incelediği konuları inceleyip öncelik vermek de önemlidir.

Tavsiye Yazı: Müfettişlerin Denetimlerde En Çok İncelediği Konular

Çalışma Ortamı Gözetimi

Bir iş yerine iş güvenliği uzmanı olarak adım attığınız andan itibaren yapmanız gereken en önemli şey çalışma ortamı gözetimidir. O iş yerinde neler yapıldığını, çalışma şartlarını ve riskleri en kolay bu şekilde görebilirsiniz.

Ben ilk defa girdiğim bir iş yerinde, sanki o iş yerini satın alacakmışım gibi detaylı olarak inceler, sorarım. Çalışma ortamı gözetimi yaparken adım adım gitmenizde fayda olacaktır.

Tavsiye Yazı: İlk İş Gününde Çalışma Ortamı Gezisi

Tavsiye Yazı: Çalışma Yöntemleri Açısından Ortam Gözetimi

Tavsiye Yazı: Mekanik ve Elektrik Tesisatı Açısından Ortam Gözetimi

İlgili Birimlerle İşbirliği

Diğer iş birimleriyle ortak çalışmak, iş güvenliği için çok önemlidir zira iş güvenliği açısından yapılması gereken bir çok işi diğer iş birimleri yapacaktır. Bu nedenle onlarla iyi iletişim kurmak önemlidir ancak ilk zamanlarda belirli seviyede samimiyet kurmak daha doğru olacaktır.

Tavsiye Yazı: Diğer Birimlerle Ortak Çalışma Nasıl Yapılır?

Kayıtlar

İş güvenliği kültüründe kayıtlar büyük önem taşırlar. bir işin yapılıp yapılmadığı, kimin ne zaman ne söylediği kayıtlarda yer almalıdır.

Kısa bir ortam gözetimi ve tanışma toplantıları yaptıktan sonra mutlaka mevcut kayıtlara bakılmalıdır.

Tavsiye Yazı: İş Yerinde Hangi Kayıtlar Tutulmalıdır?

Tavsiye Yazı: Tespit ve Öneri Defteri Nasıl Kullanılır?

Tavsiye Yazı: İş Kazası Kayıtları Nasıl Tutulur?

Risk Değerlendirmesi

Risk değerlendirmesi, kısa sürede yapılması sağlıklı ve doğru olmayan, uzun süreç gerektiren bir çalışmadır. İşe yeni başladığınızda hemen risk değerlendirmesi çalışması yapmaya başlamayın, en az 4-5 iş günü kadar yapılan faaliyetleri, çalışan davranışlarını, çalışma temposunu gözlemleyin.

Rehberlik Faaliyetleri

Rehberlik faaliyetleri bir iş güvenliği uzmanının çalışma süresi boyunca ortam gözetimi ile beraber yapacağı en önemli işlerden biridir. İşverenler veya diğer birimlerde çalışanların doğal olarak iş güvenliği kurallarının önemi ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgileri olmayacaktır. Rehberlik faaliyetlerinin önemi de burada ortaya çıkar. Doğru şekilde rehberlik yapmak, sadece sorunu değil çözüm önerilerini de ortaya koyabilmek, tehlikelere karşı hızlıca önlem alınmasını kolaylaştırır.

Eğitim Faaliyetleri

Hem çalışanların hem de işveren ve yöneticilerin eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği kültürü için çok önemlidir. Bir iş yerinde ortaya çıkan tehlikeler için önlemler alınabilir ancak tehlikelerin ve risklerin oluşmaması için eğitim şarttır. Uzun süreli bir eğitim planı ile bir kaç yıl içinde iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturabilirsiniz.

Bilgilendirme

Ortam gözetimleri, risk değerlendirmesi, ölçüm ve muayeneler sonucunda tespitlerinizi işveren veya ilgili yöneticilere iletmeniz gerekir. Önlemlerin alınması konusunda sorumluluğu ve yaptırım gücü olan taraf genelde siz değil yöneticiler veya işverenler olacaktır. Bu nedenle, kendi başınıza çözüm getirebileceğiniz bir konuda bile işveren veya yöneticilere bilgi vermenizde fayda vardır.

Bilgi vermeden yaptığınız her çalışma, doğru bile olsa ileride karşınıza olumsuz bir şekilde çıkabilir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi