İş Güvenliği Uzmanını Bekleyen Zorluklar

İş güvenliği dünyada önemsenen ve özellikle sanayi şirketlerinin ön planında olan bir konu olsa da Türkiye’de iş güvenliği uzmanı olmanın zorlukları çok fazladır. Bu zorlukların en başında iş güvenliği kavramını gereksiz olarak gören bakış açısı ve iş güvenliği harcamalarının gereksiz masraf olarak görülmesidir.

Toplumun İş Güvenliğine Bakışı

İş güvenliği, çalışan ve işverenlerin oluşturduğu iki yönlü bir kavramdır. Sadece işveren veya sadece çalışan davranışları ile iyiye veya kötüye gitmez, iki tarafın da ortak sorumlulukları vardır.

Türkiye’de eğitim seviyesi ve günlük hayatta kadercilik düşüncesinin büyük yer kaplaması nedeniyle bir çok kaza veya kazaya sebep olabilecek çalışma şekli çalışanlar tarafından sorgulanmaz.

Öncelikle çalışanlara yaptıkları iş sırasında sağlıklarına zarar verebilecek tehlikeleri göstermek gereklidir. Bunu yaparken, işin tehlikeli olduğunu değil işin neden tehlikeli olduğunu ve sonuçlarını anlaşılır şekilde açıklamak gerekir. Bu bir iş güvenliği uzmanının yapması gereken önemli işlerin başında gelir.

İşverenlerin İş Güvenliğine Bakışı

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de iş hayatı para kazanma odaklıdır. İş yeri sahipleri, daha önce iş güvenliği ihmalleri nedeniyle bir kaza yaşamamış olmaları ve içlerinden geldikleri kültürün getirdiği anlayış ile iş güvenliği konusunu kanuni zorunluluk ve formalite olarak görürler.

Bir iş yeri sahibini, iş güvenliğinin gerekli olduğuna ikna etmek sanıldığı kadar zor değildir çünkü iş güvenliği harcamaları aslında önlem alınmazsa yaşanacakların masrafı yanında çok düşük seviyededir. İşte bu ayrımı işverenlere doğru şekilde anlatabilmek, çok büyük yol almanızı sağlar.

İşveren kaçak akım rölesi olmaması nedeniyle birine elektrik çarpıp ölmesini kendine göre çok çok düşük risk olarak görebilir ancak kaçak akım rölesi olmaması nedeniyle yaşanan dalgalanma sonucunda makinelerin arıza yapmasını daha önemli bir sorun olarak görecektir. Burada önemli olan, iş güvenliğini onun önemli gördüğü pencereden gösterebilmektir.

Tavsiye Yazı:  OSGB Nedir ? OSGB Kavramı

Neler Yapılmalı?

İş güvenliği alanında katı uygulamalar önermeden önce, iş yeri gerçeklerini, işveren ve çalışan arasındaki ilişkileri iyi süzmek gerekir. Bu dengeleri iyi anladıktan sonra atacağınız adımları daha doğru atabilirsiniz.

1.094 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir