İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde bazı değişiklikler yaparak 30 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımladı.

Yapılan değişiklikler genel olarak kamu kurumlarında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin hizmet şartları ve mevzuatın uygulanması hakkında oldu. Ayrıca işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti hakkında dabazı değişiklikler yapıldı.

Değişiklikler Neler ?

Yönetmeliğin 5 inci maddesine aşağıdaki cümle eklenmiştir;

“Birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirilen kamu, maden, inşaat, metal, tekstil, sağlık, ulaşım, taşımacılık, ticaret, imalat, bakım, onarım, kurulum, enerji, kimya, tarım, ziraat, hayvancılık, mobilya, ormancılık, gıda, matbaa, atık yönetimi, su temini, temizlik, ilaçlama sektörlerine ait işyerlerinde, tam süreli iş güvenliği uzmanlarından sadece birisinde uygun belge sınıfı aranır.”

Bu değişiklik ile birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirilen işyerlerinde sadece 1 iş güvenliği uzmanının sertifika sınıfının uygun olması gerekliliği belirli sektörler için sınırlandırılmıştır.

Yönetmeliğin 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(7) 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; işveren ve hizmet sunanlar arasında mutabık kalınarak aynı sözleşme yılı içerisinde, aylık hizmet süreleri birleştirilebilir veya hizmet sunum aralıkları belirlenebilir.”

Bu değişiklik ile başka firmalardan yemek servisi, temizlik hizmeti vb. hizmet alan az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan firmaların, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini bu firmalar ile beraber yürütmesinin önü açılmıştır.

Ayrıca yönetmeliğin 14 üncü maddesine kamu kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin uygulama şartları ve isg hizmetlerini yürütecek işverenler ile ilgili maddeler eklenmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Yönetmelik Ekleri

1.100 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

Tavsiye Yazı:  Matris Risk Analizi Nasıl Yapılır ?

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir