iş güvenliği uzmanlığı

Koronavirüs Hastalığı Nedir? Önleme ve Tedavi Yolları

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. İsgnedir’de yer alan hiçbir içerik, bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Korona virüsü, bilimsel adı 2019-nCoV olan bir virüstür. Virüs, insanlarda Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) adı verilen, bulaşıcı bir hastalığa sebep olmaktadır.

2020 yılının Ocak ayının başlarında ortaya çıkan korona virüsü, Çin’in Wuhan şehri merkezli olarak çok geniş bölgelere yayılmış ve resmi olarak küresel salgın olarak kabul edilmiştir.

Genel öldürücülük oranı yaklaşık %2,5 olarak hesaplanmaktadır. Yani koronavirüs hastalığı bulaşan her 100 kişiden 2-3 kişi hayatını kaybetmektedir.

Ancak alınacak doğru önlemler sayesinde hastalığa karşı önleme ve korunma konusunda başarı elde edilebilmektedir.

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hastalığa neden olan korona virüsü solunum yolu ile insandan insana bulaşmaktadır. Bu özelliği nedeniyle günümüzde karşı karşıya olduğumuz hastalıklar arasında bulaşıcılığı en yüksek hastalıklar arasında yer alır.

Korona virüsünün nasıl bulaştığına örnek vermek gerekirse;

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı mikro damlacıkların ortamdaki diğer kişilerin ağız, burun ve gözlerine doğrudan temas etmesiyle veya damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

Günlük hayattan örnek vermek gerekirse; toplu taşıma araçlarında korona virüsü taşına bir kişinin öksürmesi sonucu havaya ve koltuk, tutacak vb. alanlara yayılan virüs, diğer kişilere solunum veya dokunma yolu ile bulaşmaktadır.

Bu bulaşma şekli diğer birçok virüs için benzer şekildedir. Örneğin grip virüsü de neredeyse tamamen aynı yollardan bulaşmaktadır.

Korona virüsü hakkında önemli bir yanılgı, özellikle Çin’den gelen paketlerin virüsü bulaştıracağı korkusudur. Korona virüsünün canlı olmayan ortamda en fazla 4 saat canlı kalabildiği görülmüştür. Yani virüs, bulaştığı cansız ortamlarda birkaç saat içinde etkisiz hale geliyor.

Koronavirüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs hastalığı belirtileri, nezle ile benzer şekilde ortaya çıkar. En yaygın belirtileri;

 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Boğaz Ağrısı
 • Baş Ağrısı
 • Ateş
Görsel Sağlık Bakanlığı broşüründen alınmıştır.

Hastalığın ilerlediği durumlarda ise belirtiler;

 • Yüksek Ateş
 • Şiddetli Öksürük
 • Solunum Zorluğu
 • Zatürre
 • Böbrek Yetmezliği

olarak gerçekleşir.

Koronavirüs hastalığının kuluçka süresi 2-14 gün arasında değişir. Yani virüs vücudunuza girdikten sonra 14 gün içinde hastalığa dönüşebilir.

Koronavirüs Hastalığından Korunma Yolları

Koronavirüs hastalığının solunum yolu ile bulaşması nedeniyle diğer solunum yolu ile bulaşan hastalıklar için geçerli önlemler koronavirüs hastalığı için de geçerlidir.

Genel olarak öncelikli korunma yöntemleri;

 • Kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak.
 • Kişilerle doğrudan teması azaltmak. (Tokalaşmak, Sarılmak)
 • Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmamak.
 • El hijyenine önem vermek.
 • Kapalı alanları sık sık havalandırmak.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek.

olarak görülebilir.

Ancak daha ileri seviyede önlem almak istenirse;

 • Pişmemiş etten uzak durun.
 • Hastaysanız, evden çıkmayın.
 • Sıklıkla dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin.

Grip ve soğuk algınlığına karşı alacağınız basit önlemler, koronavirüs hastalığında korunmada size yardımcı olacaktır.

Koronavirüs Hastalığı Risk Grupları

4 Şubat 2020 itibariyle, Çin’de ölen 425 kişinin %80’inin 60 yaş üstü olduğu ve %75’inin salgın sırasında devam eden başka bir hastalığı olduğu belirlendi. Kaynak

Bu sonuçlar bizlere hastalık için yaşlıların daha büyük risk altında olduğunu ve farklı hastalığı olanların ölüm riskinin diğerlerine göre yüksek olduğunu gösteriyor.

Bir başka analize göre de hastalık geçiren kişilerin;

 • %3’ü 80 yaş üstüydü.
 • %87’si 30-79 yaş arasıydı.
 • %8’i 20-29 yaş arasıydı.
 • %1’i 10-19 yaş arasıydı.
 • %1’i 10 yaş altıydı.

Yani koronavirüs hastalığı %90 oranında 30 yaş üstü kişilerde etkili oluyor. Bunun altında bağışıklık sisteminin düşük olması ve ilerleyen yaşlarda diğer hastalıkların görülme ihtimalinin artması olabilir.

Mesleki olarak incelediğimizde gün içinde sürekli kalabalık ve kapalı ortamlarda çalışanlar, insanlarla çok fazla doğrudan temas etmek durumunda kalanlar, sağlık sektörü çalışanları öncelikli risk altında olan meslek grupları olarak görülebilir.

Tedavi Yöntemleri

Koronavirüs hastalığına karşı henüz bir tedavi yöntemi geliştirilmiş değildir. İlacı veya aşısı henüz yoktur. Salgının başlamasından sonraki haftalarda çok sayıda araştırmacı, çok sayıda tedavi yöntemi denemişse de başarı elde edilememiştir.

Ancak virüs nedeniyle ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmenin en bilinen yolu, antijen adı verilen maddeler ile virüsleri yok etmektir. Bu nedenle araştırmalar, antijen üretimine odaklanıyor. Sağlıklı bir insanın doğal yollarla antijen üretmesi 2 haftayı bulabiliyor. Bu süreçte antijen içeren ilaçlarla tedaviler, savunma sistemine süre tanıyor ve kişilerin iyileşmesini sağlayabiliyor.

Yani geçirdiğiniz farklı bir hastalığınız yoksa ve bağışıklık sisteminiz yeterince güçlüyse vücudunuz zaten ortalama 15 gün içinde virüse karşı savaşmanın yolunu bulacaktır.

Yaygın olarak etkili olduğu ispatlanan bir tedavi üretilene kadar, hastalığın kendisinden ziyade, hastalığın semptomları tedavi edilerek, bağışıklık sistemine yardımcı olunmaya çalışılıyor.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi