iş güvenliği uzmanlığı

Koronavirüs Yüzeylerde Kaç Gün Yaşar?

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. İsgnedir’de yer alan hiçbir içerik, bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Koronavirüs salgını ile ilgili insanları en fazla endişelendiren konu koronavirüsün canlı ve cansız yüzeylerde ne kadar süreyle yaşayabildiği konusudur. Bu konuda öncelikle eldeki tek net bilginin “koronavirüsün cansız yüzeylerde de aktif kalabildiği” bilgisi olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak hangi yüzeylerde ne kadar süre aktif kaldığına dair kesin bilgilere henüz sahip değiliz.

Koronavirüs salgını başladığında özellikle Çin’den gelen paketlerde koronavirüs olup olmayacağına dair endişeler vardı. O dönemde bazı çalışmalar virüsün karton üzerinde çok kısa süre aktif olabileceğini söylüyordu.

Minnesota Sağlık Departmanı, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Bir paketin Çin’den bir diğer ülkeye ulaşması için gereken süre, virüsün varlığını koruyabileceği süreden fazladır. Koronavirüsü, konağı olan canlıların vücudu dışında, cansız nesneler üzerinde sadece birkaç saatliğine varlığını koruyabiliyor. En kusursuz laboratuvar koşulları altında bile bu süre en fazla 1-2 gün olabiliyor.

Ancak zamanla bu konuda yapılan çalışmalar arttıkça daha farklı bulgular da ortaya çıkmaya başladı.

17 Mart 2020‘de New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir makale doğrudan koronavirüslerin cansız yüzeylerdeki aktif kalabilme süresini inceliyordu.

Bu makaleye göre;

  • Aerosoller içinde: 3 saate kadar
  • Bakır yüzeylerde: 4 saate kadar
  • Karton üzerinde: 1 güne (24 saate) kadar
  • Plastik ve paslanmaz çelik üzerinde: 3 güne (72 saate) kadar

aktifliğini koruyabiliyor.

Ayrıca bakır ve karton yüzeylerde 3 gün sonunda virüse rastlanmış olup virüs yoğunluğunun düşük olduğu belirtilmiş.

Yani her ne kadar bir süre sonra yüzeylerdeki aktif virüs oranı azalsa da virüsün bulaşma riski halen devam ediyor.

Koronavirüs Havada Canlı Kalır Mı?

Koronavirüs, sürekli havada asılı kalan bir virüs türü değil. Kaynaktan yani ağızdan çıktığında elbette ilk temas ettiği ortam hava ve hava içinde de yaklaşık 3 saat kadar aktif kalabiliyor.

Ancak yavaş yavaş yere düştüğü için aslında düştüğü zeminde ne kadar aktif kalabildiği daha önemli.

Koronavirüs Nasıl Yok Edilir?

Koronavirüsün cansız yüzeylerde birkaç saat ila birkaç gün arasında aktif kalabildiğini söylemek mümkün. Sonrasında parçalanarak dağılıyorlar ve aktivitelerini yitiriyorlar. Bu noktadan sonra size bulaşabilmeleri de imkansız hale geliyor.

Koronavirüs hakkında bilinçli olmak ve hijyene özen göstermek, koronavirüsten korunmak için en etkili önlem.

Koronavirüsü çeşitli dezenfektan kimyasal maddeler yardımıyla yok edebiliyoruz. Bu maddeler;

  • % 62-71 etanol,
  • % 0.5 hidrojen peroksit
  • % 0.1 sodyum hipoklorit

Bu maddeler en yaygın bulunan dezenfektan maddelerdir ve ortalama 1 dakika içinde son derece verimli bir şekilde ortamı dezenfekte etmenizi sağlarlar. Bu kimyasal maddeler günlük kullandığımız dezenfektan ve temizlik ürünlerinin içinde zaten yer alıyorlar.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi