Mayıs 2017 Aylık İSG Bülteni

Geçen ay Nisan 2017 Aylık İSG bülteni ile sürdürdüğümüz aylık bültenlere geç de olsa Mayıs 2017 ile devam ediyoruz.

Mayıs Ayında Neler Oldu

Tüm yurdu saran sıcak havalarla beraber tarım  ve inşaat işlerinde yaşanan kazalar artarak devam etti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı rapora göre Mayıs ayında en az 146 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Mayıs ayında da tıpkı Nisan ayında olduğu gibi trafik ve servis aracı kazaları öne çıkmaktadır. Ayrıca ölümlü kazalar tarım ve inşaat sektöründe meydana gelmeye devam ediyor. 2017 yılının ilk 5 ayında ise en az 741 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Görsel www.guvenlicalisma.org adresinden alınmıştır.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız bültenlerden sonra okuyucularımızdan “Neden sadece ölümlerin sayısını veriyorsunuz ? Kaza sayılarını da verin.” benzeri sorular geliyor. Ülkemizde ölümlü olmayan iş kazası verileri sadece SGK tarafından tutulmakta ve yayınlanmaktadır. SGK’da bu verileri yıllık olarak gecikmeli olarak yayınlamaktadır. Dolayısıyla aylık olarak kaza istatistiklerine ulaşma şansımız olmayıp sadece basına yansıyan ölümlü iş kazalarını derleme imkanımız vardır.

Hedef Sıfır Deklarasyonu

Her yıl düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği haftası bu yıl 4-7 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlendi. Etkinlikler kapsamında yapılan sempozyum ve toplantılarla ülkemizde “İş Sağlığı ve Güvenliği” bilincinin geliştirilmesi ve iş kazalarını önlemeye yönelik çeşitli faaliyetler konuşuldu.

İSG haftasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili kurumlar tarafından “İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu” imzalandı. Bu deklarasyonla inşaatlarda yaşanan ölümlü iş kazalarının azaltılması için gerekli çalışmaların yapılması ve kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması amaçlanıyor.

Geçtiğimiz yıl isgnedir.com’da yayınlanan inşaatlarda yaşanan iş kazalarının en büyük nedenlerini anlatan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca inşaatlardaki kazaları ve kazaların etkilerini azaltabilecek bir önlem olan iş güvenliği ayakkabıları ile ilgili çok detaylı bir yazı hazırladık.

Tavsiye Yazı:  Eğitim Sunumu Nasıl Hazırlanır ?

İş kazalarının azaltılması için küçük büyük herkesin öncelikle iş güvenliği kurallarının önemini kavraması gerekiyor. bu konuda yayınlanan iş güvenliği kurallarının önemi adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Sıcaklara Dikkat

Yazın sadece çalışanlar için değil herkes için en büyük tehlikelerden biri de aşırı sıcak havalar. Mayıs ayında Marmara Bölgesinde hava çok sıcak olmasa da Ege ve Akdeniz bölgeleri mevsim normalleri olan sıcak havaları hissetti. Böyle sıcak havaların sağlığımız üzerine etkileri ve alınması gereken önlemleri serin bir ortamda okumanızı öneririz.

Güncellenen Mevzuat

Mayıs ayında “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik” ve “Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” güncellendi.

Mesleki eğitim modülü bulunmayan ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Tebliğinde yer almayan meslekler için kuruluşlar ile İŞKUR arasında yapılacak protokol ile mesleki eğitimler verilebilecek.

Gelecek aylarda bültenlerin e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız abone olun.

1.061 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir