Nisan 2017 Aylık İSG Bülteni

Geçen ay Mart 2017 Aylık İSG bülteni ile başladığımız aylık bültenlere Nisan 2017 ile devam ediyoruz.

Nisan Ayında Neler Oldu

Baharın başlamasıyla yaşam enerjimiz de artmaya başladı. Ancak bu pozitif değişim iş kazalarında iyiye doğru bir değişime neden olmayıp iş kazaları ne yazık ki aynı hızla olmaya devam etti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı rapora göre Nisan ayında en az 145 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Nisan ayında da tıpkı Mart ayında olduğu gibi trafik ve servis aracı kazaları öne çıkmaktadır. Ayrıca ölümlü kazalar tarım ve inşaat sektöründe meydana gelmeye devam ediyor.

Görsel guvenlicalisma.org adresinden alınmıştır.

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

28 Nisan her yıl Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Günü olarak kutlanır ancak ülkemiz adına kutlamadan ziyade bilinçlendirme günü olarak bilinmesi daha faydalı olabilir. ILO Türkiye bu yıl 28 Nisan’ın temasını “İSG verilerinin Toplanması ve Kullanılmasının İyileştirilmesi” olarak belirledi. Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz ana fikrinden yola çıkarak geçtiğimiz yıl sitemizde Google Forms Kullanarak İş Kazası Kayıtları Tutmak ve İş Kazası Sıklık ve Ağırlık Oranı Nasıl Hesaplanır ? adlı yazılara yer vermiştik.

Bahar Temizliği Zamanı

Baharın gelmesi ile beraber ev ve çalışma ortamlarında “bahar temizliği” zamanı da geldi. Bahar temizliğini sistematik bir şekilde yaparak daha kullanışlı, rahatlatıcı ve risksiz çalışma ortamları oluşturmak için 5S Kuralını anlattık. Depoya, atölyeye veya ayakkabılığınıza bir düzen vermeden önce okumanızı tavsiye ederiz.

Havaların ısınmasıyla beraber havuz, klima gibi serinleme yöntemlerine daha fazla ihtiyaç duyuyoruz ancak buralarda bizi bekleyen büyük tehlikeden çok fazla haberdar değiliz. Bekleyen suyun bulunduğu her türlü sistemde ortaya çıkabilen Lejyoner Hastalığı ile ilgili yazımızı da mutlaka okuyun.

Tavsiye Yazı:  İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Güncellenen Mevzuat

Nisan ayında “Yer Altı Maden İş Yerlerinde Kurulacak Sığınma Odaları Hakkında Tebliğ” ve “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” güncellendi.

Yer altı maden iş yerlerinde kurulacak sığınma odalarına ilişkin usul ve esasları belirleyen tebliğe göre işveren, sığınma odalarını acil durum senaryosunu göz önünde bulundurmak şartıyla çalışanlarda kişisel solunum koruma cihazları bulundurarak kuracak.

Gelecek aylarda bültenlerin e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız abone olun.

1.061 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir