iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

Pokemon Go Oynamanın Tehlikeleri

Pokemon Go oyunu, 1990’ların popüler çizgi filmi olan Pokemon’un mobil cihazlar için uyarlanan versiyonudur. Oyunun en önemli özelliği, gerçek hayatın içindeki noktalarla etkileşimli olmasıdır. Bu nedenle klasik oyunların aksine oturduğunuz yerden değil sokağa çıkarak oynamak Pokemon Go için şart.

Tabi günlük hayatın bu kadar içinde olan bir sanal gerçekliği, bazı kazalara ve olumsuz olaylara yol açması kaçınılmaz oluyor. Haberlerde de sık sık görebileceğimiz bazı olaylardan yola çıkarak Pokemon Go oynarken karşılaşabileceğimiz tehlikeleri sıraladık.

pokemon-go

Yürürken Pokemon Go oynamak

Pokemonların sokakta arandığını ve oyunun bazı özelliklerinden dolayı yürüyerek oynandığından bahsetmiştik. Telefon ekranına bakarak yürürken çevreden gelen tehlikelere karşı son derece korumasız oluruz. Bu da kazaları arttıran bir etkendir. Trafikte karşıdan karşıya geçerken araç çarpabilir, kaldırımlarda yürürken takılabilir veya başkalarıyla veya başka pokemon oyuncularıyla çarpışabiliriz. Merdivenlerden inip çıkarken de basamaklara takılmak işten bile değil.

Ayrıca oyuna konsantre olup açık havada yürümeyi abartarak sıcak çarpmaları da yaşanabilir. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı bir bilgilendirmesinde yorum olarak pokemon go oyunundan da bahsetmişti.

pokemon sağlık bakanlığı

Oyunu oynarken farkında olmadan yüksek alanlardan, uçurumdan veya denize düşme ihtimalini de unutmamak lazım.

pokemon go metro
Amerika’da Pokemon Go oynayan genç metro yoluna girdi.

Pokemon Go oynarken araç kullanmak

Pokemon go oynarken araç kullanmak veya araç kullanırken pokemon go oynamak son derece tehlikeli, kazalara davetiye çıkaran bir davranıştır. Özellikle aracın açısının değişmesi ile beraber yakalamaya çalıştığınız pokemonun da yönü değişeceğinden farkında olmadan önünüze değil farklı bir yöne bakar hale gelirsiniz. Bu da çok büyük ihtimalle kaza yapacağınız anlamına gelir.

araç kullanırken pokemon go oynamak

Tüm Dünya’da oyunun çıktığı günden itibaren geçen yaklaşık 1 aylık sürede onlarca kişi pokemon go oynarken kaza yaparak hayatını kaybetti.

pokemon go kaza

Pokemon yakalarken çevreyi rahatsız etmek

Pokemon Go oyununun toplumsal açıdan son derece tehlikeli olan yanı ise pokemon yakalarken telefonu diğer insanlara doğru yöneltmektir. Yan bakma nedeniyle bile istenmeyen olaylar olabilen ülkemizde oyundan habersiz kişiler fotoğraflarını çektiğinizi düşünüp tepki verebilirler.

pokemon go çevreyi rahatsız etmek

Ayrıca coğrafi açıdan bazı özel alanlarda daha farklı pokemonlar yakalanabilmesi nedeniyle insanlar diğer insanların bahçelerine, apartmanlarına girmekte ve haklı olarak saldırgan tavırlarla karşılanmaktalar.

Oyun zevkinizin kaçmaması ve diğer insanlara zarar vermemek için oyun oynarken çok dikkatli olmanızda fayda var. Ayrıca bol pokemon olan yerleri de arkadaşlarınıza haber vermeyi unutmayın.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi