iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

Selfie Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Selfie çekmek artık hayatımızın her anına giren doğal bir davranış halini aldı. Bununla beraber daha bir kaç yıl önce selfie çekmenin kendisi sıra dışı ve ilgi çekici iken şu anda en ilgi çekici ve sıra dışı selfie pozunu yakalamak daha çok “beğeni” anlamına geliyor.

Daha farklı ve sıra dışı bir poz yakalamak için az kişinin gitme şansı olan mekanları veya çok az kişinin cesaret edeceği pozları tercih etmek gerekiyor. Bu da daha tehlikeli bir poz vermenizi zorunlu hale getiriyor ve bu pozların bazıları ölümle bile sonuçlanabiliyor.

selfie-köpekbalığı
2015 yılında selfie çekerken ölenlerin sayısı köpek balığı saldırısında ölenlerin sayısından daha fazladır.

Selfie tutkunuza engel olmak istemeyiz ancak hepimizin yaşam güvenliği için güvenli selfie çekmek konusunda bazı faydalı bilgiler vermek istiyoruz.

Bastığınız yere ve arkanıza dikkat edin

Uçurum, kayalık, şelale, vadi gibi yüksek mekanlar doğada dikkat çekici selfie için en çok tercih edilen alanlardır. ancak bu mekanların hemen kenarına gidip poz vermek, dengenizi kaybedip aşağı düşmenize neden olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre selfie çekerken yaşanan ölümlü kazalar ağırlıklı olarak yüksekten düşme nedeniyle gerçekleşiyor. Ölümlerin yanında neredeyse her gün selfie çekerken düşerek kaza geçiren kişilerin haberlerini okuyoruz.

Yüksek ve tehlikeli alanlarda poz verirken asla en uçta durmayın. Yüksek alanın kenarı ile aranızda mutlaka en az kendi boyunuz kadar mesafe olsun. Ayrıca üzerinde durduğunuz alanda da kayıp veya takılıp düşmeye neden olacak nesneler olmadığına emin olun. Daha iyi bir poz için geri adım attığınızda kontrolsüz düşebilirsiniz.

Tüm bu risklerden korunmak için perspektif teknikleri kullanarak biraz fotoğraf hilesi yapmakta sakınca yoktur.

Hareketli araçlara dikkat edin

Diğer bir popüler selfie türü de araç kullanırken, seyahat ederken veya otoyol kenarında çekilen selfielerdir. Özellikle araç kullanırken ve tren gibi araçların üstüne veya yanına çıkıp verilen pozlar çok büyük tehlike oluşturur. Araç kullanırken telefonla konuşmanın bile yasak ve tehlikeli olduğunu düşündüğümüzde poz vermenin ne kadar büyük tehlike olduğunu görebiliriz.

Bu konuda daha dikkatli olmanız için önerimiz ne yazık ki yok.

Araç kullanırken asla selfie çekmeyin !

Ayrıca araç trafiğinin yoğun olduğu yollar, bisiklet yolları gibi alanlarda da araçların yakınında poz vermek tehlikelidir. Burada da bazı küçük fotoğraf hileleri kullanabilirsiniz.

Bir şey yerken ve içerken poz vermeyin

Selfie çekerken tıkanma ve boğulma nedeniyle yaşanan ölümlerin sayısı, yüksekten düşme nedeniyle yaşanan olaylar kadar fazladır. Bunun en büyük nedeni yiyecek ve içecekleri olağanın dışında tüketmeye çalışırken tıkanmaktır.

Vücudumuz yemek yerken otomatik olarak nefes borusunu kapatır ve açar. Ancak yemek yerken aynı anda bir başka dikkat gerektiren ve vücudun farklı davranmasını gerktiren hareket yaptığımızda yemek borusu ve soluk borusu arasında karışıklık olabilir. Örneğin bir leblebiyi normal şekilde yerken poz vermek yerine havaya atıp tam ağzınızla yakaladığınız anı fotoğraflamak çok daha ilgi çekici olacaktır. Ancak bu durum leblebinin nefes borusuna kaçma ihtimalini çok arttırır.

Yüksek binalara çıkmayın

Son günlerin en popüler ve belki de en tehlikeli selfie mekanları yüksek binaların çatılarıdır. Bir çok insanın çıkmaya değil aşağı bakmaya bile cesaret edemeyeceği bu yüksekliklere hiç bir koruma ekipmanı olmadan çıkmak ölüme davetiye vermektir. Ayrıca bu şekilde çekilen pozların bazılarının binaların reklamını yapmak için yüksek güvenlik önlemi alınarak prefesyonel kişiler tarafından çekildiği de söylenmektedir. Bu da aslında bu işin göründüğü kadar kolay ve yapılabilir olmadığını gösterir.

yüksekte selfie
Kesin ip var diye düşündürüyor, değil mi ?

Yüksek binalara tırmanmak çok uç bir fikir bile olsa evimizin terası, balkonu veya çatıları da aynı derecede tehlikelidir.

Hayvanlara dikkat edin

Zaman zaman hayvanlarla selfie çekerken yaşanan komik veya tehlikeli durumların haberlerini izliyoruz. Özellikle haber değeri taşımaları nedeniyle safari türü vahşi doğanın içindeyken yaşanan olaylar daha çok gündeme geliyor. Ancak evcil bile olsalar hayvanları da kadraja alarak verilen pozlar her zaman tehlikelidir.

Hayvanlar insanlara karşı dostça davransalar bile kendi cinslerine karşı farklı yaklaşımlar sergileyebilirler. Evcil bir hayvana selfie pozu verdirdiğinizde telefon ekranında gördüğü canlının kendisi olduğunu fark etmeyecektir. Bu da onu farklı bir canlı sanıp değişik tepkiler vermesine neden olabilir.

Eğer birlikte poz verdiğiniz hayvan size zarar verecek güçte ve boyutta ise tehlikeli anlar yaşayabilirsiniz. Bir çok selfie pozunda hayvanlar tam arkanızda ancak ne yaptıklarını göremeyeceğiniz bir pozisyondadır. Bir anlık tepki ile gafil avlanıp zarar görebilirsiniz.

Quokka_Selfies
Avustralya’da yaşayan Quokka’lar dünyanın en neşeli hayvanları olarak görülüyor. Bu nedenle ekranda kendisini gördüğünde çok eğlenmiş olabilir. Ancak her hayvan bu kadar neşeli değil !

 

Siz siz olun, “en güzel kareyi yakalayacağım” diyerek “selfie” çekmeye çalışırken, hayatınızı riske atmayın!

[mailpoet_form id=”1″]

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
1 yorum
  1. Anonim diyor

    Çağa uygun, uyari niteliginde basarili bir yazi. Tesekkurler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi