Taşeron İşçilere Devlet Kadrosu

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasının ardından taşeron işçiler ne zaman ve nasıl kadroya geçeceklerini merak ediyorlardı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi hakkında tüm bilgiler.

Taşeron firmada çalışan elemanlar, kamuda “özel sözleşmeli personel” statüsünde istihdam edilecekler. Yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri daha sonra düzenlenecek.

Kimler bu haktan yararlanacak ?

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak ancak kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

Kaynak : Hürriyet Haber

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir