Türkiye’nin İş Sağlığı ve Güvenliği Siteleri

Bilgiye ulaşmak için ansiklopedi karıştırılan günler internetin cebimize kadar ulaşması ile çok eskilerde kaldı. Artık her konuda aradığımız bilgiye akıllı telefonlarımızdan rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bunda kişisel blogların yaygınlaşmasının ve insanların tecrübelerini kişisel web sitelerinde yayınlamalarının büyük payı olduğuna inanıyorum. Özellikle insan kaynakları konusunda bulabileceğimiz yüzlerce kişisel blog veya site sayesinde bu alandaki yeni fikirleri, tecrübeleri ve gelişmeleri anında öğrenebiliyoruz.

İş sağlığı ve güvenliği konusu da ülkemiz için son yıllarda gündeme gelen bir konu olup mevcut mevzuatın yoruma açık olması nedeniyle kişilerin tecrübelerine çok fazla ihtiyaç duyulan bir konudur. Ancak ne yazık ki kişisel blog yazarlığı, iş sağlığı ve güvenliği alanında henüz gelişmemiştir.

Bu yazıda Türkiye’de yayın yapan ve doğrudan satış amacı taşımayan iş sağlığı ve güvenliği alanındaki web siteleri hakkında bilgiler bulacaksınız. Yazıda yer alacak siteleri seçerken aşağıdaki kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu da bilmenizde fayda var.

Sitenin güncel olması, yorum veya içeriklerin son 30 gün içinde güncellenmiş olması.
Doğru ve özgün içerikler olması. (kopyala-yapıştır yayın yapan siteler dahil edilmemiştir)
Satış, pazarlama ve portföy ağırlıklı olmaması.
Sahibi, yöneticisi veya editörüne ulaşılabilir olması.

İşte bu kriterleri çoğunlukla sağlayan ve bilgiye ulaşmak istediğinizde karşınıza çıkabilen siteler ;

(Not: Siteler, web adreslerinin alfabetik sırasına göre listelenmiştir.)

2018 yılı Ocak ayı itibariyle yazıda yer alan siteler yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurularak güncellenmiştir.

Kişisel İş Sağlığı ve Güvenliği Siteleri

Barış Büyükterzi

kisisel-site-barıs-buyukterzi

İlk yazının 2012’de yayınlandığı sitede aktif olarak 2013’ten itibaren yazılar yayınlanmıştır. Bu açıdan bakınca mevcut kişisel sitelerin içinde en eski site barisbuyukterzi.com olarak göze çarpıyor.

Barış Büyükterzi, İş güvenliği, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ve asbest konularında bilgi ve hizmet vermektedir.

Özellikle kullanıcıların sorularına verilen cevapların yer aldığı soru-cevap bölümünde bir çok konuya dair açıklayıcı bilgilen bulunabilir.

Burak Tuna

burak tuna

Henüz bir kaç aydır yayında olan sitede, genel olarak tehlikeli maddeler, patlamadan korunma ve yangın güvenliği konularında bilgiler verilmektedir.

Burak Tuna, İş güvenliği, yangın eğitimleri, patlayıcı ortamlar ve tehlikeli maddeler hakkında bilgi, eğitim ve hizmet vermektedir.

Tavsiye Yazı:  Elektrik İşlerinde İş Güvenliği Önlemleri

Kırmızı Baret

Kırmızıbaret, 2015 yılında kurulan ve güncel iş güvenliği haberleri, bilimsel iş güvenliği makaleleri, iş güvenliği alanında kullanılan doküman çalışmaları, iş güvenliği sınavı notları, online iş güvenliği testleri, iş kazaları videoları gibi içerikleri kullanıcılarına ulaştırmayı hedefleyen bir web sitesidir.

Güncel haberler, isg sınavları için deneme testleri ve örnek doküman arayanlar için faydalı bir site olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Recep Güner

recep guner

Ağustos 2015’ten itibaren yayında olan sitede, iş güvenliği, sosyal güvenlik, elektrik ve yapı işlerinde güvenlik konularında bilgi bulunabilir. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği konusunda mevzuat yorumları ile merak edilen bir çok resmi ve mevzuat uygulamasına da recepguner.com’da ulaşılabilir.

Recep Güner, İş Müfettişi ve Elektrik, Elektronik Mühendisi olması sayesinde mevzuat ve elektrik konularında sadece bilgi değil aynı zamanda tecrübelerini de yazılarına aktarmaktadır.

Ayrıca recepguner.com, içerik açısından zengin bir yazı arşivine sahiptir. Sitenin Facebook sayfasının da 10 bini aşan takipçisi vardır.

Dergi, Topluluk, Forum İş Sağlığı ve Güvenliği Siteleri

Çalışma Ortamı Dergisi

çalışma ortamı dergisi,

Çalışma Ortamı Dergisi, ilk sayısı 1992 yılında yayınlanan işçi sağlığı iş güvenliği alanında temel bilgilere yer veren yazılar ile genel sağlık sorunlarının çözümlerinin tartışıldığı bir dergidir. İlk sayıları ILO’nun desteği ile hazırlanan dergi, günümüze kadar yayın hayatını sürdürebilmiş belki de en eski işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda kitle iletişim aracı olma özelliğini taşımaktadır.

Derginin en önemli özelliklerinden biri, yazarlarının konularında uzman kişiler olması ve ilgili konuya toplumsal bir yaklaşım ile çözüm arayışı göstermesidir. Bu açıdan bakıldığında sadece sorunları ortaya çıkaran veya mevzuat yorumlayan yazılar yerine çözüm sunan yazılar çoğunluktadır.

Derginin tüm sayılarına siteden pdf formatında ulaşılabilmekte olup dileyenler 2 ayda bir yayınlanan dergiye abone de olabilirler.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

guvenli çalışma

guvenlicalisma.org adresinde yayın yapan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi sitesi, çalışanların iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda sosyal ve hukuki hakları üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Özellikle aylık olarak hazırlanan “İş Cinayetleri Raporları” resmi kaynaklardan tam olarak edinemeyeceğimiz bazı iş kazası istatistiklerini güncel olarak ortaya koymaktadır.

İlk yazıları 2011 yılında yayınlanan sitedeki yazılar, meslek hastalıkları konusunda önemli bilgiler vermekte ve çözüm önerileri getirmektedir.

İSGForum

İSG Forum, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında oluşturulmuş forum siteleri içinde en bilinenler arasında yer almaktadır. Kurulduğu 2010 yılından itibaren binlerce üyesi ve yaptıkları paylaşımlar sayesinde, bu alanda bilgiye başvuran herkesin ulaşabileceği bilgi kaynaklarından birisi halini almıştır.

Tavsiye Yazı:  İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Forumda, her üyenin gerçek adı ve soyadı ile paylaşımlar yapması beklenmektedir. Bu da paylaşım kalitesini arttırmaktadır.

TÜİSAG İSG FORUM

Bir başka forum sitesi olan isgfrm.com da 2010 yılında yayına başlamış ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda en fazla üyeye sahip forum olma özelliğini taşımaktadır.

Yaklaşık 100 bin üyesi ile aranan bilgi hakkında bir çok paylaşım barındırmaktadır. Ancak tüm forum siteleri gibi bu iki forum sitesinde de kullanıcılar tarafından doğru olmayan veya tartışmaya açık paylaşımlar yapılabilir.

İŞ GÜVENLİĞİ.NET

is guvenligi-net

Çalışma Ortamı dergisini yayınlayan sivil toplum örgütü Fişek Enstitüsü tarafından yayınlanan site, 2001 yılından itibaren iş sağlığı güvenliği profesyonellerinin kendi alanlarındaki bilgi ve deneyimlerinin yanında mevzuat, arşiv tarama gibi çalışmalara da yer vermektedir.

Özellikle köşe yazıları, ülkemizdeki iş sağlığı ve güvenliği alanındaki güncel sorunlara farklı bir yaklaşım ve çözüm önerisi getirmektedir.

 

Önlem Dergisi

önlem dergisi

2008 yılından bu yana basılı olarak yayınlanan önlem dergisi, 2015 yılından itibaren onlemdergisi.com.tr adresinde dijital olarak yayın hayatını sürdürmektedir.

Çalışma Ortamı Dergisine benzer şekilde ülkemizde iş güvenliği, proses güvenliği ve acil durum önlemleri konularında sadece sorunları dile getiren değil çözüm önerileri de ortaya atabilen bir dergi olan önlem dergisi, geçmiş yıllarda meydana gelmiş büyük endüstriyel faciaların da analizlerine yer vermektedir.

Özellikle tehlikeli kimyasallar, yangın güvenliği, afet yönetimi gibi konularda ülkemizdeki önemli kaynaklardan biri durumundadır.

Sonuç

2016 yılında yaklaşık 2 aylık bir araştırma sonucu ortaya çıkan bu yazıda doğrudan iş güvenliği, çalışan sağlığı, yangın ve doğal afetler vb. konularında yayın yapan kaynakları tanıtmaya çalıştım. Araştırma sırasında belki onlarca farklı mühendislik dalı veya sektörde yayın yapan ve kendi alanlarındaki iş güvenliği uygulamalarından kısaca bahseden siteye rastladım. Tüm bu siteler düşünüldüğünde, iş sağlığı ve güvenliği dünyası henüz internette kendisine yer bulabilmiş değil demek çok yanlış olmayacaktır.

1.100 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

10
Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
iş yeri hekimi
Ziyaretçi

İyi bir yazı. Teşekkürler

iş güvenliği uzmanı
Ziyaretçi

Faydalı bir çalışma. Teşekkürler

işe giriş raporu
Ziyaretçi

Elinize, emeğinize sağlık. Çok başarılı bir yazı.

isgisbul
Ziyaretçi

Güzel ve önemli bir derleme olmuş, zaman zaman güncellemekte ayda var. Emeğinize sağlık

İSGTEDBİR
Ziyaretçi

Güzel hazırlanmış bir içerik elinize sağlık.
Biz de 2015 in başından beri ioreweb.com olarak yürüttüğümüz, iş güvenliği ve sahada birebir alınacak tedbirler üzerine içeriklerin yer aldığı sitemize isgtedbir.com domaini ile devam ediyoruz. Belki yazınızda yer vermek istersiniz.

Erhan Türkyılmaz
Ziyaretçi

Merhaba Yener Bey.
Çalışmanızdan yeni haberdar olabildim. Halihazırda benzer bir platformda ben tutmaktayım umarım sayılarımız çoğalır ve bilgi birikimi açısından internet ortamında yer edinmiş oluruz.
Başarılarınızın devamını dilerim.

barış büyükterzi
Ziyaretçi

Öncelikle teşekkür ederim hem yazı için hemde siteme yer verdiğiniz için, güzel çalışma olmuş elinize emeğinize sağlık. Dediğiniz gibi bu tür sayfalarda artış olur, umarım bilgi daha çok paylaşılır ve konuya hakim olanların sayısı artar, iş güvenliği hakkettiği yere gelir.