iş güvenliği uzmanlığı

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi Fiyatları 2023

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için kurum ve kuruluşlar bulunuyor. Her bölgede istediğiniz bir kurumdan İSG eğitimi alabilirsiniz. Bu kurumların bakanlıkça onaylı olması gerektiği bilinmelidir. Eğitimler genel olarak 180 saat teorik ve 40 saat pratik olmak üzere 220 saatlik eğitimlerden oluşur. Ayrıca bu süreler uzayabilir de.

Eğitim kurumlarından alınan kurslardan sonra ÖSYM tarafından hazırlanan sınava girilir. Bu sınavda 100 üzerinden en az 70 puan almak gerekir. Aksi takdirde sınavda başarısız olunduğun da tekrar girmek gerekiyor. 50 sorudan 35 doğru çıkartmak sınavı geçmek için yeterli olacaktır.

Buraya tıklayarak A sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitimi almak için en iyi kurslar talep edilir. Bu kursların fiyatları personel, eğitim, kira gibi giderler bakımında farklı olabilmektedir. Ortalama olarak kurs fiyatları aynı olsa da A, B ve C sınıfı iş güvenliği kurslarında farklılıklar mutlaka olacaktır. Genel olarak ortalama 2.000-7.000 TL arasında değişik fiyatlar olabilmektedir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi Nereden Alabilirim?

Öncelikle iş güvenliği uzmanı sertifikası almak için üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Eğer iş güvenliği uzmanı olmaya kararlıysanız ÖSYM tarafından hazırlanılacak olan sınavdan en az 70 puan alarak gerekli sınıfa ait sertifikayı almaya hak kazanırsınız. İlk olarak C sınıfı sertifikası alınmalıdır. Eğer B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorsanız bu şarttır. Aynı şekilde A sınıfı belgesi için de B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip olmak gerekir.

Bu sınava katılmak için gerekli kurumlar tarafından verilen iş güvenliği uzmanlığı kurslarında eğitimler alınır. Hem teorik hem de pratik olmak üzere verilen bu eğitimler online üzerinden da yapılabiliyor. Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan alınan bu eğitimler ile sınava hazırlanmış olursunuz. Bu kursları tercih ederken doğru karar aldığınızdan emin olmalısınız. Çünkü bazı eğitim kurumları yasal olmadan bu işi yapabiliyorlar. A sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitimi için gerekli araştırmalar sonucunda iyi bir kurum bulabilirsiniz.

Anadolu Yakasında En İyi Kurum Hangisi?

Bazı işyerlerinde yapılan işler tehlike arz edebiliyor. Bu tehlike işçilerin sağlığı ve güvenliği açısından büyük önemler alınmasını gerektiriyor. Dolayısıyla bakanlık tarafından tehlikeli işyeri statüsünde bulunan her işletme İSG belgesine sahip bir eleman bulundurması zorunludur. İş güvenliği uzmanlığı sertifikalarını almak için ilgili bölümlerden mezun olunması gerekir. Bunlar:

  • Mimarlık
  • Mühendislik
  • Fizik
  • Kimya
  • Biyoloji
  • İş sağlığı ve güvenliği
  • Teknik öğretmenler

Bu bölümlerden herhangi birinden mezun olan kişiler İSG sınavlarına girebilirler. Ayrıca iş güvenliği uzmanlığı sınavları girmek için kurs şarttır. Çünkü eğitim alamadan iş güvenliği uzmanlığı sertifikası almak mümkün olmayacaktır. Bu konuda yetkili kurslar arayışına girerken bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olup olmadıklarına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Birçok bölgemizde olduğu gibi Anadolu Yakasında da bu en iyi kurumlardan gerekli eğitimleri alabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz

Yoruma kapalı.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi