msds
osgb
etiketleme kilitleme

Booster Hava Kompresörleri

Basınçlı hava, endüstriyel işlem süreçlerinde temel gereksinimlerden bir tanesidir. Plastik sektöründe pet üfleme, denizcilik sektöründe ilk motor hareketinin sağlanması, metal sektöründe lazer kesim, ahşap ve cam sektöründe kaplama teknikleri, kimyasal arıtma tesislerinde yüksek basınçlı oksijen temini gibi birçok farklı alanda yüksek basınçlı hava kullanmak gerekir.  Sıkıştırılmış ve basıncı artırılmış hava ya da gaz karışımı kullanan vidalı, pistonlu gibi hava kompresörleri aracılığı ile yüksek basınçlı hava üretilebilir.

Booster Kompresör Nedir?

Mevcut sıkıştırma sisteminden gelen hava basıncının, ek sıkıştırma aşamalarından geçerek artması işleminde kullanılan ekipman parçasına booster kompresör denir. Booster hava kompresörleri 7 ile 10 bar aralığındaki basıncı 35 – 40 bar’a kadar çıkarabilir. Endüstriyel tesislerde gerekli olan yüksek gaz basınçlarını elde etmek için basınç artırıcı bu tip güçlendiricilerin kullanılması şarttır.

Booster Hava Kompresörleri Çalışma Prensibi

Booster hava kompresörleri, kapalı bir sistemde hacim azaldıkça basıncın artması gibi basit bir prensibe göre çalışır. Toplamda 4 ana parçası vardır: Hava yükseltici sıkıştırma sistemi, alıcı tank, boru tesisatı ve tahliye tankı.

  • Alıcı tank, birincil beslemeden gelen sıkıştırılmış proses havasını alır ve basıncı daha da artırmak için gelen havayı birkaç sıkıştırma aşamasına yönlendirir. Alıcı tanklar aynı zamanda sistemin aktif olarak basınçlı hava vermediği zamanlar için sınırlı bir depolama kapasitesi görevi görür.
  • Boru tesisatı, bir dizi sıkıştırma aşamasından geçen gazın geçtiği basınçlı hava borularından oluşur.
  • Tahliye tankı, borulardan gelen basınçlı havanın aktığı yerdir.
  • Tahliye tankından sonra yüksek basınçlı kurutucudan geçirilerek havadaki nem ve partiküllerden arındırılarak sisteme verilir.

Alıcı tanka gelen nispeten düşük basınçlı hava karışımı, bu tankta sıkıştırma sistemleri ile basıncı artırılmış gaz haline dönüştürülür. Daha sonra borulara yönlendirilen gaz, kullanılması için tahliye tankına boru tesisatı vasıtasıyla iletilir. Tahliye tankına dolan gaz, buradan endüstriyel kullanım için gerekli sistemlere gönderilir.

Hava Basıncı Uygulamaları

Uzun ömürlü booster hava basıncı yükselticileri, çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • PET Şişe Üretimi: Kısa adıyla PET, uzun ismiyle polietilen tereftalat üretiminde yüksek basınçlı gaz gereksinimi bulunur. Bu gaz gereksinimi, üflemeli kalıp makinelerinde kullanılır. Booster kompresörler aracılığı ile şişirme ve kalıplama tekniği kullanılarak erimiş termoplastik bir kalıba sokulur ve pet şişe elde edilir.
  • Endüstriyel Basınç Testi: Boru hatlarının tamamını oluşturan borular, kaplar, dirsekler ve diğer sistemlerin basınç testi için de kompresörler kullanılır. Sahada kullanılmadan önce tek tek ve bütün halinde güvenilirlikleri ve sızdırmazlıkları test edilir. Montajdan sonra periyodik bakımlarda da aynı şekilde basınçlı hava kompresörleri ile kontrol yapılır.  
  • Pnömatik Testler: Basınçlı hava ya da nitrojen sızıntısı testi prosedürü olarak da bilinen testlerde basınçlı hava kap içinden gerekli basınç aralığında geçirilir. Daha sonra basınç tahliye valflarıyla gaz boşaltılır.
  • Petrol ve Gaz Üretimi – Taşımacılığı: Hidrokarbon üretimi prosesindeki özel işlemlerde basınçlı sıvılar kullanılır. Ham petrol üretiminin ikincil geri kazanım ve gelişmiş petrol geri kazanımı aşamalarında da basınçlı gaz kullanılır. Ayrıca, bu üretim sürecinde boru hatlarını safsızlıklardan ve toksik maddelerden arındırmak için de yüksek basınçlı hava ya da doğrudan nitrojen kullanılır.

Booster sistemleri, bu süreçleri etkinleştirmek ve kompresörlerin gaz basınçlarını yükseltmek için ideal sistemlerdir. Özen kompresör vidalı booster kompresör serisi ile süreci güvenilir ve verimli şekilde tamamlamak mümkündür. 7/24 sorunsuz çalışan Özen vidalı booster kompresörler, 5 yıl sonunda “Toplam Sahip Olma Maliyeti”nde %15-20’ye varan tasarruf sağlar. 7/24 bakım hizmeti ile basınçlı hava kompresörünüzün her zaman kullanıma hazır olduğunu bilerek endüstriyel işlerinizi sürdürebilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.