msds
osgb
etiketleme

Sprinkler Söndürme Sistemleri

Sağlıklı Yaşam

Yangın sprinkler söndürme sistemleri , yangınları kontrol etmek ve söndürmek için suyu serbest bırakan bir sprinkler sistemidir. Bu sistemler ısı veya duman ile etkinleştirilir. Birçok yangın türü için su, etkili veya en etkili yangın söndürme maddesidir. 

Çoğu tesisin halihazırda erişebildiği nispeten ucuz bir ürün olan suyu kullandıklarından, sprinklerlerin çalıştırılması diğer yangın söndürme sistemlerinden daha ucuz olabilir. Ancak su, belirli türdeki mülklere zarar verebilir ve yağ yangınları gibi belirli yangın türlerine karşı etkisiz olabilir, bu nedenle bu uygulamalarda sprinkler söndürme sistemleri doğru seçim olmayabilir.

Yangın Sprinkler Sistemleri Çeşitleri

Uygulamaya bağlı olarak birkaç farklı sprinkler söndürme sistemleri vardır. Bunlara;

Deluge sprinkler dahildir; Fıskiye başlıkları her zaman açıktır ve etkinleştirildiğinde borular suyla dolar. Tehlikeli madde depolama veya uçak hangarları gibi yüksek tehlike içeren diğer alanlar için uygundur.

Kuru boru sprinklerleri; Sistem etkinleştirildiğinde borular suyla dolar. Borular kuru olduğundan, bu sistem, soğuk havalarda dolu boruların patlayabileceği depolar gibi ısıtılmayan binalar için iyi çalışır.

Islak borulu sprinkler; Borular sürekli dolu. Bu sistemler, oteller, ofis binaları ve yüksek binalar gibi yoğun trafikli, yüksek doluluklu binalarda kullanılmaktadır.

Ön eylem sprinklerleri; Ek yangın algılama sistemi tarafından etkinleştirilir. Yanlışlıkla etkinleştirmenin neden olabileceği hassas alanların hasarını azaltmak için kullanılır. Buna müzeler, kütüphaneler ve benzerleri dahildir.

Sprinkler Söndürme Sistemleri Hakkında Herşey 

Sprink çeşitleri tek bir sistemde yangın algılama ve söndürme sağlar. Sprinkler sadece gerçekten söndürülmesi gereken yerde söndürür. Yangın kaynağının dışındaki sprinkler kapalı kalır. Serbest kalan söndürme suyu duman ve kirletici maddeler içerir.

Söndürme suyunun serinletici etkisi, acil servislerin güvenliğini artırıyor. Söndürme suyu en ucuz söndürme aracıdır ve prensipte neredeyse tüm dünyada mevcuttur. Yangın sonrası sprinkler sistemleri çok hızlı bir şekilde tekrar kullanılabilir.

Etkili yangınla mücadele için çok çeşitli çözümler mevcuttur. Bina mimarisine uyum sağlama esnekliği ve olanakları vardır.

özetle sprinkler söndürme sistemleri, yangını eş zamanlı olarak algılayıp lokalize eden, acil servisleri uyaran ve yangını kontrol eden veya söndüren otomatik söndürme sistemleridir. Bir sprinkler söndürme sistemleri temel prensibi;

  • Boru ağları kapalı nozullarla donatılmıştır.
  • Ateş veya sıcak dumanla ısıtıldığında nozullar ayrı ayrı açılır.
  • Söndürme suyu özellikle yangının oturduğu yere püskürtülür.
  • Su aynı zamanda ortamı ıslatarak yangının yayılmasını da engeller.
  • Yalnızca belirli sayıda sprinkler açılır. Yangının kaynağını kontrol eder, hatta çoğunlukla söndürür.
  • Suyun soğutma etkisi ile buhara dönüşmesi sağlar. 

Yeni yangın sprink çeşitleri  kurmak veya eskilerini değiştirmek zor bir süreç olabilir. Tüm yangın sprinkler tipleri birbirine çok yakın olsa da, farklı yangın sprinkler başlıkları farklı ortamlar ve farklı uygulamalar için tasarlanmıştır ve dikkatli bir şekilde düşünülmesi gerekir.

Tüm yangın sprinkler sistemleri dört türden biridir: asılı, dik, yan duvar veya gizli. Bu yazıda, yangın sprinkler tiplerini gözden geçireceğiz ve birkaç büyük üretici tarafından sunulan ayırt edici özelliklere derinlemesine bir bakış sunulur. Ardan yangın firması son sistem ekipmalar ile en iyi hizmeti sunar.

Yangın Sprinkler Başlıkları Nasıl Çalışır?

Neredeyse tüm yangın sprinkleri aynı bileşenlerden oluşur. Suyun kaçmasını önleyen bir sızdırmazlık tertibatı veya ‘tapa’, suyun belirli bir sıcaklıkta akmasına izin veren ısıya duyarlı bir elemandır. Suyu etkili bir şekilde dağıtan bir deflektör ve bir çerçeve vardır. Yangın sprinkler başlıkları, belirli bir sıcaklıkta etkinleştirilmelerine neden olan, cam ampul veya eriyebilir bağlantı gibi ısıya duyarlı parçalara sahiptir. Birden fazla sprink çeşitleri  hakkında bilgi almak isterseniz firmamız her zaman bu konuda hizmet vermektedir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.