msds
osgb
etiketleme kilitleme

Akıllı Yük Taşıma Robotu

Yük taşıma işi yükün ağırlığı ne olursa olsun insan vücudu için ergonomik risklerin başında gelir. İş sağlığı ve güvenliği prensiplerine göre tehlike kaynağını ortadan kaldırmak en kesin çözümdür. Ancak teknoloji, tehlike kaynağını ortadan kaldıramadığımız noktada tehlikeli işleri insanlar olmadan yapmanın yolunu bizlere açıyor.

Yük Taşıma Robotu : Handle

Boston Dynamics firmasının ürettiği akıllı ve öğrenebilir robotların videolarını çok sık görüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda sadece ayakta durabilen veya belirli bir hedefe engelleri aşarak gidebilen bu robotlar artık günlük hayatta kullanılabilecek yetenekler edinmeye başladılar.

Yukarıdaki videoda yer alan Handle adındaki bu robot, lojistik ve üretim sektöründe depolama ve taşıma faaliyetleri için tasarlanmış bir robot.

15 kg ağırlığa kadar yükleri taşıyabilen bu malzeme taşıma robotu, videoda görüldüğü gibi raftaki yükleri alıp palete dizebiliyor veya yerde duran yükleri konveyör banta bırakabiliyor.

Bu robot hakkında daha detaylı bilgi olmamasına rağmen mevcut robotların barkod okuyup ayırabilecek görsel yeteneklerinin olduğunu biliyoruz. Yani çok yakın gelecekte veya birkaç model sonra çıkan versiyonlarında sadece istenen yükleri alıp farklı alanlara götürebilme özellikleri de kazanacaklar.

Teknoloji’nin İş Sağlığı ve Güvenliği’ne Faydası

Teknoloji, her alanda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında da insanların işini kolaylaştıracak çözümler bulmamıza yardım ediyor. Ülkemizde kullanım alanı pek olmasa da özellikle endüstri 4.0 anlayışı ile beraber doğrudan insan emeği gerektiren bir çok faaliyet robotlar tarafından yapılabiliyor.

Handle veya benzeri akıllı robotlar sayesinde özellikle lojistik veya kargo firmalarında, büyük depoları olan üretim tesislerinde, toptan satış yapılan süpermarket veya benzeri alanlarda insanlar için sağlık riski oluşturan bir çok tehlike ortadan kalkabilir.

Bunlar başta kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları olmak üzere yük düşmesi sonucu ayak yaralanmaları, yüklerin içindeki malzemelerin vereceği zararlar, el veya parmak sıkışmaları, aşırı yorgunluk, uzun mesai süresi gibi durumlardır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.