iş güvenliği uzmanlığı

Elle Yük Taşıma İşlerinde Güvenlik

Elle yük taşıma işi, bir veya birden fazla kişi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak malzeme/eşya kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi veya hareket ettirilmesi şeklinde ifade edilebilir. Bu işin yapılması sırasında uygun olmayan taşıma şekilleri nedeniyle iş kazaları ve sağlık problemleri meydana gelebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Elle yük taşıma işi ayrıca duruş bozukluklarına neden olan etkenler arasında da kabul edilir.

Taşınacak Yükler Nasıl Olmalıdır ?

Elle yük taşıma işi yaparken, taşınacak yükün çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir.

Ağır yük kavramı kişiden kişiye değişebileceği için net bir ağırlıktan söz etmek zordur. Dünya sağlık örgütünün tavsiyelerinde bir kişinin sürekli olarak taşıyabileceği ağırlık 25 kg olarak belirtilmiştir. Tek seferde kaldırabileceği en fazla ağırlık ise 50 kg olarak tavsiye edilmiştir.

Taşınacak malzeme, kaba veya kavraması zor yapıda olmamalıdır. Ebatları büyük olan bir malzeme, hafif bile olsa rahat tutamayacağımız için elimizden kayıp düşebilir. Ayrıca taşınan malzeme içinde hareketli başka parçalar olması da, taşınan yükün ağırlık merkezini değiştireceği için yükün veya taşıyan kişinin düşmesine yol açabilir.

Taşınacak yükler vücuda yakın tutulabilmelidir.

Yükü vücudumuzdan uzak tutarak taşıdığımızda ağırlık merkezi vücudumuzdan çok uzak olacağından dengede durmak ve yükü taşımak için çok büyük güç harcamamız gerekir. bu nedenle yükler mümkünse vücuda bitişik taşınmalıdır.

Elle Yük Taşıma Yapılan Ortam Nasıl Olmalıdır ?

Elle yük taşıma işi yapılırken, yük taşınan yerin zemini mutlaka düz ve engelsiz olmalıdır. Yükü taşırken önümüzü görmekte zorluk çekeceğimiz için önümüzde engeller olmamalıdır. Ayrıca yük taşınan alanın tavanı çok alçak olmamalıdır.

Yük taşımak, yüksek efor sarf etmeyi gerektiren bir iş olması nedeniyle yük taşınan ortamın sıcaklığı yüksek olmamalıdır.

Yük Taşırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Yük taşırken ayakkabı seçimi çok önemlidir. Mutlaka tabanı kaymayan ve yükü eşit şekilde yere aktarabilen iş ayakkabısı giyilmelidir. Örnek verecek olursak, altı sert kösele türü ayakkabılar yük taşımak için uygun değildir.

Yükün üzerinde bir uyarı etiketi olup olmadığına dikkat edilmeli ve yükler bu uyarı etiketlerine uygun olarak taşınmalıdır.

Ağır ve yerden kalkmayan buzdolabı benzeri yükler iterek taşınmalıdır. Bu gibi yükleri çekerek taşımak hem daha çok güç gerektirir, hem de yük takılıp devrildiğinde altında kalma riski yüksektir.

Yük kaldırılmadan önce ağırlığı kontrol edilmeli ve nasıl taşınacağı tasarlanmalıdır. Hafif gibi görünen ağır yükleri kaldırırken boş bulunup sakatlanma riski yüksektir.

Yükler, görüşü engelleyecek şekilde üst üste taşınmamalıdır. Ayrıca yük taşırken mutlaka taşıma yönüne doğru bakılmalıdır.

Taşınan malzeme, yüksek veya uzanmayı gerektiren bir yere konulmak istendiğinde düşüp zarar görmemek için sandalye, kutu vb. eşyaların üzerine çıkılmamalı, mutlaka sağlam bir merdiven veya platform kullanılmalıdır.

elle yük taşıma

Taşıma iki kişi tarafından yapılıyorsa yük mutlaka eşit paylaştırılmalıdır. Merdiven inip çıkarken de ağırlık merkezi dengeli olacak şekilde taşınmalıdır.

Yük Nasıl Kaldırılır ?

Elle yük taşıma yaparken yükleri kaldırma yöntemine dikkat edilmelidir. Yükler kesinlikle dizlerden destek alarak kaldırılmalıdır. Belinizden destek alarak kaldırdığınız yükler vücudunuza çok daha fazla yük bindirecektir.

yük kaldırma

Yükü kaldırırken yüke mümkün olduğu kadar yakın durmalısınız. Yükü kaldırırken beliniz mutlaka dik olmalıdır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
6 Yorumlar
 1. Ebubekir diyor

  Bir işçi bir iş yerinde kaç kilo gram yük taşır eger bu 2kişi ile taşırsa kaç kilo grama kadar çıkar

 2. Ali ALTUN diyor

  Sayın yetkili

  46 yaşında erkek bireyin bir günde
  (8.5 saatte yani bir mesai gününde)
  ne kadar kaç kg yük taşıyabilir
  Örneğin 5 ton mu, 10 ton mu gibi ,
  yaşı 46 olan erkek bireyin taşıma kapasitesi yada yaşlara göre taşıma çizelgesi varmıdır elinizde?

 3. Ali diyor

  Sayın yetkili

  46 yaşında erkek bireyin bir günde
  (8.5 saatte yani bir mesai gününde)
  ne kadar kaç kg yük taşıyabilir
  Örneğin 5 ton mu, 10 ton mu gibi ,
  yaşı 46 olan erkek bireyin taşıma kapasitesi yada yaşlara göre taşıma çizelgesi varmıdır elinizde?

 4. Yavuz diyor

  Sayın Serdar Kaleli bu kaldırma taktiğini 70 cm. Uçak altı yükleme yapan personele bir tarif edin.Diz üstünde dizlik siz çalışırken ve 70 santimlik bir yükseklikte nasıl kaldırma ve indirme yapılabilir.İki büklüm olduğunuz bir uçak altında bu konuda bizi aydınlatın. Artı aynı yerde ve kısa zamanda en az 100 yolcuya ait bagajlar nasıl yüklenmesi bizi aydınlatın lütfen

 5. Yavuz diyor

  Makale de sadece yanlış tutustan kaynaklanan hataya dem vuran arkadaşlar. 50 kg.yuk sürekli tasinirmi. Yada 50 kiloluk bir çuval içindeki yükü tek başına kaç adet saatte indirip kaldırılsın. Doktorlar bu konuda ne söylüyor,Biz ona bakalım.

 6. Serdar Kaleli diyor

  Maalesef bir çok kişi yerden yük kaldırırken tüm yükü bele vererek hata yapıyor. Farkındalık adına güzel bir makale olmuş.

  Teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi