msds
osgb
etiketleme kilitleme

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir ?

Vücudumuzdaki duruş bozukluğu veya diğer bir deyişle postür bozukluğu günlük hayatta fiziksel ve ruhsal durumumuzu olumsuz yönde etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Ailesel faktörler, yapısal bozukluklar ve davranışlar duruş bozukluklarına neden olan etkenlerdir.

İnsan vücudu normalde yandan bakıldığında sırtı hafif kambur ve beli hafif çukur yapıdadır. Bu eğriliklerin çeşitli nedenlerle artması veya azalması duruş bozukluğuna ve ağrıya yol açabilmektedir.

Postür bozuklukları veya kambur duruş olarak da adlandırılan bu rahatsızlıklar çeşitli duruş düzeltme yöntemleri ile tedavi edilebilir.

Normal duruş biçimi

Duruş Bozukluğu Nedenleri

Duruş bozuklukları doğuştan kalıtsal yani aileden gelen veya farklı bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelebilir. Bu tür duruş bozuklukları tıbbi tedavi ile düzeltilebilir.

Yaşam ve çalışma alışkanlıklarından doğan duruş bozuklukları ise sonradan oluşacağı gibi tıbbi tedaviye gerek duymadan alışkanlıkları değiştirerek ve bazı egzersizler ile düzeltilebilirler.

Duruş bozukluğu genel olarak çalışma sırasında sürekli tekrarlanan hareketler sonucu ortaya çıkar. Ayrıca bilgisayarla yapılan işlerde sürekli oturarak çalışmak, şoförlük, kitap üzerine eğilmek, çocukların okulda kendi boylarına uygun olmayan okul sıralarında oturması, çok küçük yaşlardan itibaren ağır sırt çantası taşımak gibi alışkanlıklar da duruş bozukluklarına neden olabilirler.

Aşağıdaki etkenler de duruş bozukluğu sebebi olarak düşünülebilir;

 • Sağlıklı duruş konusunda eğitim eksikliği,
 • Hareketsiz, durağan yaşam tarzı
 • Eklem katılığı
 • Vücut kondisyonunun düşük olması, formda olmamak
 • Kas kuvvetinin az olması, kas gerginlikleri
 • Kas, sinir veya kemik hastalıkları
 • Psikolojik etkenler, kaygı bozuklukları

Duruş Bozukluğu Belirtileri

Duruş bozukluğunun en önemli belirtisi sürekli vücut ağrılarıdır. Duruş bozukluğu en çok bel, sırt ve boyun ağrılarına neden olur. Duruş bozukluğunun en genel belirtileri şunlardır;

 • Omuz ve kol ağrıları
 • Bacak, diz veya ayak bileği ağrısı
 • El veya ayak bileklerinde ağrı
 • Kas yorgunluğu, kuvvetsizlik, nedensiz yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Kas ve bağ dokuların gerilmesi, gerginlik
 • Sinir sıkışmaları
 • Kambur durmak
 • Omuzların düşük olması, öne doğru salınmış olması, başın dik olmaması,
 • Oturup kalkma veya hafif ağırlıkları kaldırırken zorlanma
 • Özgüven eksikliği
 • Yürürken veya ayakta dururken dizlerin bükük olması
 • Kürek kemikleri çok geride yürümek, bu nedenle bel çukurunun artması, göbek ve kalçanın öne çıkması

Duruş Bozukluğu Düzeltme Yöntemleri

Düzenli Spor Yapmak

Duruş bozukluğu nedeniyle oluşabilen omurga eğriliği gibi vücut rahatsızlıklarını ileri yaşlarda veya düzeltmek zordur. Bu yüzden çocukların erken yaşlarda sporla tanıştırılması gerekir. Spor, kasları güçlendirdiği için vücudun dik durmasını kolaylaştırır.

Doğru Duruş Şeklini Öğrenmek

Doğru duruş, öğrenilerek alışkanlık haline getirilebilir. Ancak yaptığımız her aktivite için doğru duruş şekli farklıdır. Örneğin otururken, bilgisayar ile çalışırken, yürürken, yük taşırken veya yatarken farklı şekillerde durmamız gerekir. Tüm bu duruş tiplerini öğrenip alışkanlık haline getirmek duruş bozuklarını önlemenin en etkili yoludur.

Tavsiye Yazı: Doğru Duruş Şekilleri

Çalışma Alışkanlıklarını Değiştirmek

Duruş bozukluklarının temelinde ofiste, masa ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler veya ergonomi kurallarına uyulmayan çalışma koşulları yatar. Çalışma alanındaki masa ve sandalyenin kişinin vücut yapısına uygun olması yani ergonomik olması şarttır. Ofisteki sandalyelerin özelliklerini ve nasıl olması gerektiğini ofis koltuğu nasıl olmalıdır adlı yazıdan öğrenebilirsiniz.

Ofiste oturarak yapılan işlerde dizlerin 90 derece açı ile kıvrılarak yere değmesi, sırtın dizlerle oluşturduğu açının ise yine 90 derece olması gerekir. Kollar da rahatça masanın üstüne konulabilmelidir. Eğer koltuk kolçaklı olursa, kişinin duruşu daha rahat olur. En önemli etken ise aynı pozisyonda çok uzun süre kalmamaktır.

Duruş bozukluklarını etkileyen bir başka çalışma şekli de yük taşıma işleridir. Sürekli yapılan elle yük taşıma işlerinin nasıl yapılması gerektiğini elle yük taşıma işlerinde güvenlik önlemleri adlı yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Doğru yük kaldırma

Düzenli Uyku ve Dinlenmek

Beden gücüyle çalışanlar için duruş bozukluğunun düzeltilmesi çok önemlidir. Çünkü uzun süreli bozukluklar, ağrılara ve kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir. Örneğin ağır yük taşıyan insanların düzenli spor yapması mümkün olmayabilir, bu nedenle sağlıklı duruş için birtakım düzenlemeler yapılması gerekir. İşverenlerin çalışma saatlerini bu fikre göre düzenlemesiyle, beden gücüyle çalışan kişiler iş dışında, bir yere gidip uzun saatler oturmak yerine, uzanarak dinlenebilir.

Vücudun ertesi güne hazırlanması için kişinin düzenli uyuması şarttır. Fakat 10-12 saat uyumak, kaliteli uyku anlamına gelmez. Kas fizyolojisi açısından kasların yeniden tamir edilebilmesi için düzenli ve yeterli uykunun yeri ayrıdır. Ancak burada yatış pozisyonu da önem taşır. Kişinin, kaslarını yormayacak şekilde uyuması gerekir. Gevşemesi gereken kasınızı yoracak bir şekilde, örneğin kolunuzu başınızın altından geçirerek yatarsanız, duruş bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca baş ile omuz arasındaki yüksekliği dolduracak bir yastık kullanılması önerilir.

Duruş Bozukluğu Egzersizleri

Duruş bozukluğunun giderilmesi için en etkili yöntemlerden biri vücut kondisyonunun artırılması, kasların esnetilmesi ve güçlendirilmesidir. Bunun için düzenli olarak bazı postür düzeltme egzersizleri yapılmalıdır. Bu egzersizler hem dik durmanızı kolaylaştıracak hem de gün içinde vücudunuzda oluşan gerginliği atmanızı sağlayacaktır.

1 Ayakta iken kollarınızı serbest bırakın. Omurganız ve başınız sabitken omuzlarınızla daire çizin.

2 Kollarınızı iki yana açıp tekrar önünüzde birleştirin.


3 Bacaklarınızı çapraz açarak kollarınızı arkadan birleştirin ve öne doğru eğilin.

4 Bacaklarınızı çapraz açın, ellerinizi arkadan birleştirin ve öne doğru eğilip tekrar doğrulun.

5 Diz çöküp ellerinizi arkadan birleştirin ve hafif şekilde esnetin.

6 Diz çökmüş haldeyken kollarınızı arkadan dirseklerden tutacak şekilde birleştirin ve hafifçe esnetin.

7 Yere çöküp iki kolunuzu havaya kaldırıp vücudunuzu sağa ve sola doğru esnetin.

8 Yere oturun, bacaklarınızı düz şekilde uzatın ve el parmak uçlarınızla ayak parmak uçlarınıza dokunmaya çalışın.

Bu hareketlere ek olarak düz bir duvara sırtınızı dayayıp bir süre beklemeniz vücudunuzun normal duruşuna gelmesine ve dik durmasına yardımcı olur.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.