msds
osgb
etiketleme

El Nasıl Yıkanır?

Sağlıklı Yaşam

Ellerinizi yıkamak, hastalıktan kaçınmanın ve koronavirüs (COVID-19) virüsü de dahil olmak üzere mikropların bulaşmasını önlemenin en iyi yollarından biridir.

Ellerinizi sabun ve temiz su ile iyice yıkamak, kişiden kişiye kolayca yayılan ve toplum sağlığını etkileyen hastalıklara karşı önemli bir savunma yoludur.

Ancak, el yıkama sadece doğru ve tutarlı bir şekilde yapıldığında etkilidir. Bu yazıda el yıkama ile ilgili doğru uygulamaları ve doğru bildiğiniz yanlışları bulabilirsiniz.

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız?

Eller elbette sık sık yıkanmalıdır. Ancak mikropların ve virüslerin yayılmasını önlemek için el yıkamanın özellikle önemli olduğu durumlar şunlardır:

 • Yiyecek hazırlamadan önce ve sonra.
 • Yiyecek hazırlama sırasında, özellikle farklı tür besinleri ellemeden önce.
 • Yemek yemeden önce.
 • Kesik veya yara tedavisinden önce ve sonra.
 • Banyoyu kullandıktan sonra.
 • Tuvalete girmeden önce ve sonra.
 • Bebek bezi değiştirdikten sonra.
 • Burnunuzu temizledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra.
 • Bir hayvan, hayvan yemi veya hayvan atığı ile temas ettikten sonra.
 • Evcil hayvan gıdalarına veya evcil hayvan malzemelerine dokunduktan sonra.
 • Çöp attıktan sonra.
 • Kusma veya ishal gibi hastalığı olan bir kişi ile temasa geçmeden önce ve sonra.

Eğer bu koşullarda sabun ve suya hemen erişemiyorsanız, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmalısınız.

Doğru El Yıkama Nasıl Yapılır?

Suyu Açın

Temiz ve akan su, el yıkama için en önemli şeydir. Suyun temiz olması, su sıcaklığından daha önemlidir.

Suyu açın ve ellerinizi ıslatın. Tercihe bağlı olarak suyu kapatabilir veya akar durumda bırakabilirsiniz. Kapatmak su tasarrufu sağlar, ancak musluğa dokunma sayısını artıracak, bu da sizi musluk yüzeyindeki mikroplara daha fazla maruz bırakacaktır.

Sabun

El temizliği için sabun çok önemlidir. Sabun, ellerinizi yıkarken kir ve mikropların deriden sökülmesini sağlar.

Son dönemde çok yaygın olan antibakteriyel sabunların normal sabundan daha etkili olduğuna dair net sonuçlar bulunmamaktadır. Ayrıca antibakteriyel sabunlarda yaygın olarak kullanılan bir bileşen olan triklosanın aşırı kullanımının mikroorganizmaların antibiyotik direncine katkıda bulunduğuna dair iddialar da mevcuttur. Kaynak

Yani el temizliği için sıradan sabunlar yeterlidir.

En Az 20 Saniye Ovalayın

Çoğu insan ellerini yeterince uzun süre ovalamaz. Yirmi saniye el yıkarken elimizdeki mikropların tam olarak sökülebilmesi için gereken yaklaşık süredir.

Ellerinizi ovalarken, elin tamamının sabun ve suya temas etmesi gereklidir. Parmakların arası, tırnakların altı ve bileklere kadar her yer iyice ovalanmalıdır. Unutmayın, sadece avuç içlerinde ve parmak uçlarında değil, elin her noktasında mikroplar vardır.

Durulama

Durulama sırasında temiz ve akan su kullanmak çok önemlidir. Ellerinizi durgun bir suya veya lavaboda duran suya daldırmak, sabunu temiz ve akan suyla durulamakla aynı şey değildir. Eğer akan su kaynağımız yoksa elbette bir kap içindeki su hiç yoktan iyidir.

Birçok insan, elleri yıkamanın mikropları öldürdüğünü düşünebilir. Ancak mikroplar durulama ile elimizden uzaklaşırlar.

Ellerinizi Kurulayın

Kağıt veya bez el havlusu kullanarak ellerinizi tamamen kurulayın. Eğer bez el havlusu kullanıyorsanız, havlular sık sık yıkanmalıdırlar.

El Dezenfektanı Ne Zaman Kullanılır

Mikroplardan kurtulmak için en iyi yöntem ellerinizi iyice yıkamaktır. Ancak sabun ve temiz su mevcut değilse, ellerinizi yıkayıncaya kadar el dezenfektanı kullanmak kabul edilebilir bir önlemdir.

Uygun şekilde etkili olabilmesi için el dezenfektanının alkol bazlı olması ve en az %60 alkol içermesi gerekir.

El dezenfektanlarının mikropları gidermek için sabun ve su yerine geçmeyeceğini unutmayın. Ayrıca alkol bazlı el dezenfektanları sık kullanımda cilde zarar verecektir.

El dezenfektanı kullanırken, iki elinizi de tamamen kaplayacak kadar dezenfektan alıp ellerinizi birbirine sürün ve parmaklar tamamen kuruyana kadar sık sık birbirine geçirin.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.