msds
osgb
etiketleme

Kombi Patlar Mı ?

Sağlıklı Yaşam

Kombi patlar mı konusu periyodik muayene planlaması yaparken en çok merak edilen konulardan birisidir. Bunun yanında evlerimizde de yaşam güvenliği yönünden merak edilen sorulardan biridir. Teknik özellikleri nedeniyle kombilerin patlaması düşük ihtimaldir.

Kombilerin özellikleri nelerdir ?

Kombilerin, kendini kapatma ve gaz akışını kesme mantığına dayalı bir sistemleri vardır. Bu da kombilerin patlaması, alev alması veya gazın büyük bir ses ile yangına sebebiyet vermesi gibi durumları çok ender rastlanan durumlar haline getirir.

Kombilerde yüksek basınçlı su buharı olmadığından patlama ihtimalleri çok düşüktür.

Basınçlı kaplar, içerisindeki buharın yüksek basıncına dayanamadığı için patlar. Yani içinde yüksek sıcaklıkta ve basınçta buhar yani gaz olmayan kaplarda patlama olma ihtimali son derece düşüktür. Kombilerde ise kazan sistemi bulunmamaktadır.  Yani içerisinde su buharı yoktur. Şebekeden suyu normal basınçta kanallarda gezdirirken ısıtan bir sistemlerinin olması patlama riskini en aza indirir. Şebekeden gelen su basıncı 3 bara kadar yükseldiğinde fazla basınca neden olan su emniyet sistemi üzerinden dışarı atılmaktadır.

Kurulum sırasında veya tesisatta kombi sistemine uygun olmayan ekipmanlar kullanılması durumunda kombilerde patlama ihtimali yükselir.

Kombi bakımı nasıl yapılır ?

Kombilere yılda en az 1 defa kapsamlı bir bakım yapılmalıdır. Bakım dönemi olarak kombilerin tekrar yoğun olarak çalışmaya başlayacağı kış aylarının öncesi seçilmelidir. Periyodik bakımı yapılan kombiler en az sorun ve yüksek verim ile çalışırlar.

Kombilere bakım yapan kişilerin mutlaka kombi bakımı konusunda teknik eğitimi ve yetki belgesine sahip olması gereklidir. Ayrıca bakımı yapan kişinin yapılacak işlemleri hangi amaçla ve nasıl yapacağını da kısaca anlatması doğrudur.

kombi bakımı
Kombi bakımı mutlaka yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kombi bakımında yapılması gerekenler

Bakım sırasında mutlaka tozlar temizlenmelidir.
Bakım sırasında mutlaka tozlar temizlenmelidir.

Gaz kaçakları, enerji tasarrufu ve verimli ısınma için kombilerinizin bakımını yaptırmayı unutmayın.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.