msds
osgb
etiketleme kilitleme

Çocukları Nezle ve Gripten Korumak için Sağlıklı Alışkanlıklar

Kış aylarında her yaştan çocuk ve bebek soğuk algınlığı veya grip hastalığına yakalanabilir.

Çocuklarınızı soğuk algınlığı veya gripten tamamen korumak her zaman mümkün olmasa da, özellikle kreş veya okula giden çocuklara bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve enfeksiyon kapma riskini azaltmak için bazı sağlıklı alışkanlıklar öğretebilirsiniz.

Bu sağlıklı alışkanlıklar sadece grip veya soğuk algınlığı değil 2020 yılında ortaya çıkan koronavirüs salgınına karşı da çocukları daha güvende tutar.

Çocuklarınıza soğuk algınlığı ve grip bulaşmasını önlemek ve hastalandıklarında başkalarını korumak için bu önemli sağlıklı alışkanlıkları öğretmenizde fayda var.

El Yıkama

El yıkama, soğuk algınlığı, grip, göz iltihabı ve benzer yaygın çocuk hastalıklarının bulaşmasını ve yayılmasını önlemenin en etkili yollarından biridir.

Araştırmalar, el yıkamanın okul çağındaki çocuklar arasında bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan hastalıkları azaltabileceğini göstermiştir.

Çocuklar, doğal olarak her yere dokunma isteği taşırlar. Ayrıca çocuk olmaları nedeniyle nereye dokunup dokunmayacaklarıı kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle temas yoluyla bulaşan grip gibi virüs veya bakteri kaynaklı hastalıkları önlemek için çocukların el yıkama alışkanlığı kazanması çok önemlidir.

Çocuğunuza, özellikle yemek yemeden önce, burnunu sümkürdükten sonra ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerini sık sık yıkamasını öğretin.

Tavsiye Yazı: El Nasıl Yıkanır

Çocuğunuzun lavaboya giderek ellerini bir saniyeliğine suya tutark el yıkaması elbette yeterli değildir. Birçok çocuk elini bu şekilde hızlıca yıkamayı tercih eder.

Sabun ve suyla en az 20-30 saniye düzgün yıkamalıdır. Basit el sabunu ellerdeki tüm kir, virüs ve bakterileri temizlemek için yeterlidir. Su ve sabun varsa antibakteriyel veya dezenfektan ürünleri kullanmak şart değildir.

Doğru Öksürme ve Hapşırma

Soğuk algınlığı ve grip virüsleri, birisi hapşırdığında veya öksürdüğünde tükürük damlacıklarıyla havaya karışabilir. Çocuğunuza hapşırırken veya öksürürken bir mendille veya dirseğinin iç kısmıyla ağzını kapatmasını öğretin.

Son dönemde koronavirüs nedeniyle hapşırma ve öksürme ile havaya saçılan tükürüklerin ne kadar tehlikeli olduğu iyice ortaya çıkmıştır.

Göze Dokunmaktan Kaçınma

Çocuğunuz soğuk algınlığı olan birinin dokunduğu bir şeye dokunursa ve sonra gözlerine veya ağzına dokunursa, virüs vücuduna bu noktalardan girebilir.

Konjunktivit gibi enfeksiyonlar, bu enfeksiyonu olan biri tarafından tutulan bir nesneye dokunulduktan sonra gözlere dokunarak da bulaşabilir.

Eşyalarını ve Bardakları Arkadaşlarıyla Paylaşmama

Çocuklar doğal olarak paylaşmayı severler ancak tabak, bardak, çatal, suluk gibi eşyaları arkadaşlarıyla paylaşmak, özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde iyi bir fikir değildir.

Virüsler ve bakteriler tükürük yoluyla kolayca bulaşır, bu nedenle bu, çocuğunuza kaçınmayı öğretmeniz gereken bir paylaşım türüdür.

Bu sağlıklı alışkanlıklara ek olarak, çocuklarınıza bol miktarda sağlıklı ve besleyici yiyecekler verdiğinizden emin olun. Sağlıklı beslenme, bağışıklık sistemini güçlü tutmaya ve soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca bolca uyuduğundan emin olun, bu sadece onu sağlıklı tutmak için değil, aynı zamanda okul çağındaki çocukların okula odaklanmasına yardımcı olur ve huysuzluk ve karamsarlığı önler. Çocukları yatağa götürmek, okul çağındaki çocuklar için özel bir zorluk olabilir, ancak duygusal ve bilişsel iyiliği kadar sağlığı için de önemlidir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.