msds
osgb
etiketleme

İSG Profesyonellerinin Alması Gereken Eğitimler

Sağlıklı Yaşam

Ülkemizde her yıl binlerce kişi iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olarak İSG sektörüne adım atıyor. Her meslekte olduğu gibi iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği de mesleki olarak bu rekabetten payını alıyor.

Mesleki rekabetin yanı sıra iş güvenliği veya hekimlik alanında sadece teknik bilgilere sahip olmak iyi birer isg profesyoneli olmaya yetmiyor.

Kişilerin mutlaka sahip oldukları teknik bilgileri arttırma, doğru kullanma ve diğer kişilere doğru aktarabilme adına bazı yeteneklerini geliştirmeleri gerekiyor.

Bu yazıda daha iyi iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olmak için almanız gereken bazı eğitimlerden bahsedeceğiz.

Bilgisayar Becerileri

Bilgisayar becerisi günümüzde her meslek için olmazsa olmaz becerilerin başında gelir. Özellikle Word, Excel ve PowerPoint gibi ofis programları başta olmak üzere çeşitli verimlilik uygulamaları, iş güvenliği yazılımları, e-reçete sistemleri, e-posta uygulamaları gibi birçok farklı yazılımın kullanılması büyük önem taşır.

Bu programlar sayesinde hem daha verimli çalışabilir hem de işimizde birkaç adım öne çıkabiliriz.

Yabancı Dil

Hem iş güvenliği hem de sağlık alanında her geçen gün yeni gelişmeler oluyor. Bunları takip edebilmek ve mesleki kaynaklardan faydalanabilmek için yabancı dil son derece önemlidir.

İş hayatında da özellikle uluslararası firmalarda çalışabilmek için mesleki seviyede İngilizce başta olmak üzere yabancı dil gereklidir.

Özel kurslara giderek yabancı dil öğrenileceği gibi online eğitimler de yabancı dil için son derece faydalıdır.

Türkçe Dil Bilgisi

Anadili Türkçe olan bir ülkede dil bilgisi kurallarını alınması gereken eğitimler arasında göstermek elbette garip gelebilir. Ancak ne yazık ki özellikle yazılı iletişim kurarken dil bilgisi kurallarına uymak doğru iletişimin temelini oluşturur.

Dil bilgisi kurallarına dikkat edilmeden yazılan cümleler ifade edilmek istenenden farklı anlamlara gelebilirler. Bu da iş güvenliği gibi bir alanda büyük anlaşmazlıklar doğurabilir.

Dil bilgisi kurallarına hakim olmak, kısa ve net cümleler kurmaya yardımcı olarak daha kolay anlaşılmamızı sağlar.

Zaman Yönetimi

İşleriniz yetişmiyor mu? Sürekli evde de çalışmak zorunda mı kalıyorsunuz ? Tüm bunların nedeni sanıldığı gibi kapasitemizin üzerinde iş yapmak değil zamanı iyi yönetememe problemidir.

Her yetişkinin verimli olarak odaklanabildiği ve çalışabildiği zaman dilimleri ve süreler farklıdır. Kişisel olarak kendi doğru zamanlarınızı bularak en önemli işleri bu sürelerde yapmalısınız.

Etkili bir zaman yönetimi eğitimi alarak aynı işleri çok daha kısa sürede yapabildiğini göreceksiniz.

Beden Dili

Beden dili, eğitim fakülteleri haricinde eğitimi verilen bir konu değildir. Ancak günlük hayatta başarılı olmanın en kilit noktaları başında beden dili gelir.

Beden dili neredeyse her alanda yapacağınız işlerini sonucunu değiştirebilecek güce sahiptir.

Özellikle iş güvenliği ve sağlık konularında yeterli bilgiye sahip olmayan işveren, yönetici ve çalışanlara karşı beden dili çok büyük önem taşır. Beden dili, Türkçe dil bilgisi ve diksiyon ile birleştiğinde birçok iletişim sorunu kökten çözülecektir.

Etkili Sunum Teknikleri

Sunum yapmak sunum dinleyen kişiler açısından kolay gibi görünse de sunum yapan kişi açısından birçok zorluk içerir. Bunların başında stres nedeniyle zaman yönetimini yapamamak ve bu nedenle planlanan konuların bir bölümünü sunamamak vardır.

Ayrıca beden dili ve diksiyon ile ilgili eksiklikler de sunumu verimsiz hale getirir.

Bunun yanında sunumun da hedef kitleye uygun olması zon derece önemlidir.

Sunum teknikleri konusunda alacağınız eğitimler sayesinde tüm bu sorunların üstesinden gelerek daha etkili sunumlar yapabilirsiniz.

Stres Yönetimi

İnsanlar stres altında doğru karar vermekte zorlanırlar. Bu da çok iyi bildikleri konularda bile hata yapmalarına neden olur. İş Sağlığı ve Güvenliği gibi iş kazası, acil durum, doğal afetler gibi stres unsurları barındıran bir alanda stres yönetimi olmazsa olmaz becerilerden biri olmalıdır.

Kriz Yönetimi

Ülkemizde ne yazık ki yetersiz planlama nedeniyle sadece acil durum olarak nitelenebilecek birçok olay kriz haline gelmekte. Krizler de ancak krizi yönetebilen kişiler sayesinde atlatılabilirler.

İş güvenliği ve sağlık alanı da kriz oluşmasına çok uygun alanlar.

Örneğin içinde bulunduğumuz covid-19 salgını birçok işyeri için kriz sayılabilecek karmaşaya yol açtı. Bu gibi kriz anlarını doğru yöneterek işinizde çok daha başarılı olabilirsiniz.

Eğiticinin Eğitimi

Eğiticinin eğitimi veya eğitimcinin eğitimi eğitimci yetiştirmeye yönelik bir eğitimdir. Bu eğitim içeriğinde yetişkin eğitimi konusunda bilgiler yer almaktadır.

Eğiticinin Eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri için zorunlu olmasa da yetişkin eğitimi konusunda iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerine büyük katkı sunar.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.