msds
osgb
etiketleme kilitleme

NEBOSH Uluslararası İSG Sertifikası

NEBOSH Uluslararası İSG Sertifikası, İngiltere ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği sınav kurumu tarafından düzenlenen eğitimler sonrasında verilen dünyanın en bilinen iş güvenliği uzmanlığı uluslararası meslek sertifikasıdır.

Tüm dünyada yetkili kurumlar tarafından verilen eğitimler ve sertifikalar, dünya çapında geçerliliği olan sertifikalardır. Yani NEBOSH sertifikanızı hangi ülkede veya hangi dilde alırsanız alın tüm dünyada geçerlidir.

Neden NEBOSH Eğitimi?

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamında işçi sağlığı ve iş güvenliği kavramları, yasalar ile belirlenmiş ve tanımlanmıştır. Ancak yasal mevzuat ve dokümanlar, iş güvenliği gibi çok disiplinli bir alanda dar sınırlar içinde kalmakta ve yeterince etkin olamamaktadır.

Biz bu yetersizliği ülkemizde yönetmelikte yer almayan konulara iş güvenliği uzmanlarının çözüm bulamadığı durumlarda görüyoruz.

NEBOSH gibi uluslararası eğitimler, iş güvenliği uzmanlığı eğitimini dar kalıplar içinden çıkarıp genel mantığını kavrama prensibi üzerinden verilmektedir.

NEBOSH Eğitimini Kimler Almalıdır

Başta iş güvenliği uzmanları ve isg yöneticileri olmak üzere iş güvenliğini ilgilendiren konularda çalışan herkes bu eğitimleri alabilir.

Özellikle uluslararası alanda kariyer yapmak isteyen iş güvenliği uzmanlarının mutlaka nebosh isg sertifika eğitimini alması gereklidir. Ülkemizde verilen iş güvenliği uzmanlığı sertifikasının uluslararası bir geçerliliği yoktur.

NEBOSH Eğitimi İçeriği

Nebosh eğitimi üç bölüm halinde verilmektedir. İlk Bölümde sağlık ve güvenlik temelleri ile sağlık ve güvenlik yönetim sistemleri konuları işlenir.

Bu bölüm, iş güvenliğinin temel mantığının kavranması ve yönetilmesi açısından çok önemlidir.

İkinci bölüm tehlike kontrolü konuları üzerinde durmaktadır. Tehlike ve risklerinin kontrolü, yük taşıma riskleri, iş ekipmanları, elektrik güvenliği, yangın güvenliği, ergonomi, kimyasal riskler, psikososyal riskler bu bölümde işlenir.

Üçüncü bölümde ise uygulamalı pratik yapılır. Uygulama bölümünde başarılı olamayan adaylara eğitim sertifikası verilmez.

NEBOSH Eğitimi Nereden Alınır?

Nebosh sertifika eğitimleri, NEBOSH kurumu tarafından yetkili kurs sağlayıcı merkezi olarak kabul edilmiş eğitim kurumları tarafından verilir. Ülkemizde Türkçe ve İngilizce olarak eğitimler verilmektedir. ayrıca sınıf ve online olarak farklı eğitim türleri de mevcuttur.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.