msds
osgb
etiketleme kilitleme

İşletmeniz İçin En İyi İSG Yazılımını Nasıl Seçersiniz

Son yıllarda daha detaylı hale gelen iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, yazılım desteği olmadan altından kalkamayacağınız kadar karmaşık hale gelmiş olabilir. Bu işin altından kalkabileceğiniz en iyi isg yazılımı seçimi yaparken değerlendirmeniz gereken bir çok faktör vardır

Şirketler için en iyi isg yazılımı çözümünü seçmek zor bir iştir. Seçimden uygulamaya geçiş süreci bazen aylarca sürebilir. Ayrıca neredeyse tüm yazılım firmaları en güvenli ve en doğru çözümün kendileri olduğunu da söyleyecektir. Bununla birlikte, yazılımlar arasında çok az fark var gibi görünmesi de seçimi zorlaştırabilir.

Bu yazıyı şirketiniz için en iyi iş güvenliği yazılımını bulmanıza yardımcı olmak için hazırladık.

Öncelikle, neden bir iş güvenliği yazılımına ihtiyaç duyduğumuzu inceleyeceğiz. Daha sonra, yazılım özellikleri ve bunun şirketinize nasıl uyduğunu inceleyeceğiz.

Neden İş Güvenliği Yazılımı İhtiyacımız Var ?

Öncelikle şirketinizin isg yazılımı ihtiyacı olup olmadığı belirlenmelidir. Eğer gerçekten bir ihtiyaç haline geldiyse iş güvenliği yazılımlarının faydaları saymakla bitmez. Ancak zorunlu bir ihtiyaç değilse veya amaca uygun bir yazılım seçilmezse kolaylıktan çok problem haline gelebilir.

İş sağlığı ve güvenliği yazılımı, bir şirketin iş sağlığı ve güvenliği ile çevre faaliyetleri hakkında çok çeşitli verileri toplar ve yönetir. Bu veriler potansiyel iş kazaları ile ilgili öngörü sağlamak için analiz edilir ve bu sayede önlemlerin alınmasını sağlar.

Eğer basit tablolar ile takip edemeyecek kadar çok çalışanınız, birden fazla işyeriniz ve çok sayıda ekipmanınız varsa iş güvenliği yazılımı kullanmanız çok büyük fayda sağlar.

Bunun yanında İBYS yani iş sağlığı ve güvenliği bilgi yönetim sistemi ile beraber işyerlerine isg yazılım zorunluluğu gelmiştir. Eğer şirketiniz iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırıyor yani osgb’den hizmet almıyorsa bakanlık onaylı bir isg yazılımı kullanmak ve bilgileri ibys ortamına göndermek zorundadır.

Entegrasyon

İsg yazılım ihtiyacınız belirledikten sonra seçeceğiniz isg programı özellikleri incelenmelidir. Bir çok büyük işyeri, personel ve işyeri bilgilerini çeşitli bilgi havuzlarında saklar. Geçmişten gelen ve yıllardır depolanan verileri tekrar başka bir sisteme aktarmak çok zor ve zahmetli bir işlemdir. Ayrıca isg yazılımı kullanmanın amacı işimizi kolaylaştırmak olmalıdır.

Bir çok isg programı, mevcut veritabanı sistemleri ile entegre olabilir yani bir sisteme girilen bilgiler anlık olarak isg yazılımında da görülebilir. Örneğin işe giren personel bilgileri mevcut personel takip sistemine kayıt edildiğinde isg yazılımı da bu kayıtları kendi ortamına alabilir.

İsg yazılımı seçiminde bakmanız gereken ilk nokta entegrasyon özelliği olmalıdır.

Yapılandırma

İş sağlığı ve güvenliği en zor kategorilere ayrılabilen konuların başında gelir. Yani her işyeri için farklı riskler, tehlike kaynakları, kullanılan ekipmanlar ve uygulamalar olabilir. İş güvenliği yazılımları, işyerinin bu özelliklerine uyum sağlamalıdır.

Kullanıcılar tarafından yapılandırma yani alanlar, ekipmanlar, riskler vb ekleme yapılabilen isg yazılımları, çok farklı alanlara uyum sağlar. Ancak sadece yazılım mühendisinin iş güvenliği bilgisi ve hayal gücü ile sınırlı olan sabit yazılımlar bir noktadan sonra ihtiyaçları karşılama noktasında yetersiz kalacaktır.

Yasal Uyumluluk

Ülkemizde İBYS ve E-reçete uygulamaları başlaması ile beraber iş güvenliği yazılımları bir çok işyerinde zorunlu olarak kullanılmaya başlandı. Bunun sonucu olarak isg yazılımları için ibys ve e-reçete entegrasyonları neredeyse zorunlu hale geldi.

Seçeceğiniz iş güvenliği programı, İBYS ve e-reçete sistemleri ile uyumlu olursa birçok işi tek bir sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Yazılım

Kullanmak için özel eğitimler almak veya ileri seviyede bilgisayar bilgisi gerektiren yazılımlar kullanıcının işini zorlaştırabilir. Bilgisayar ile ilgili bir alanda çalışmıyorsanız son kullanıcıların ileri düzeyde bilgili olması beklenemez. Bu nedenle iş güvenliği yazılımları son derece basit, kolay anlaşılır ve kolay öğrenilebilir olarak tasarlanmalıdır.

Her Yerden Erişim

İş güvenliği, en fazla çalışma alanı performansı gerektiren alanlar arasındadır. Yani tüm riskler ve tehlikeler aslında çalışma sahasındadır. Bu nedenle isg yazılımı sadece ofisteki bilgisayar üzerinden değil mobil telefon, tablet veya farklı bilgisayarlar üzerinden de erişilebilir olmalıdır.

Elbette böyle bir özelliğe ihtiyacınız olmayabilir ancak ileride ihtiyacınız olursa isg yazılımını buna uyarlamak zor hatta belki de imkansız olacaktır.

isg yazilimi

Zengin Kütüphane

İsg yazılım programları, işimizi kolaylaştırmak için kullanılmalıdır. İşimizi kolaylaştırmanın yollarından biri de sık kullandığımız alanlarda hazır bilgilerin bulunmasıdır. Örneğin sisteme uyumlu risk analizi örnekleri, eğitim sunumları, uzaktan eğitim özelliği, risk kütüphanesi gibi bilgilerin bulunduğu yazılımlar bir adım öndedir.

İş Güvenliği Programı Nereden Alınır ?

İsg yazılımı satın almadan önce basit olarak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Aşağıda örnek olarak hazırladığımız tablo yardımıyla ihtiyaçlarınız belirleyebilirsiniz. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda isg yazılımı yapan firmalar ile iletişim kurarak isg yazılımı satın alabilirsiniz.

ÖzellikEvet / Hayır
Kaç personel var ?
Entegrasyon ihtiyacı var mı ?
Çok kullanıcı olacak mı ?
İBYS entegrasyonu gerekiyor mu ?
E-reçete gerekiyor mu ?
Mobil, tablet erişimi gerekli mi ?
Kütüphane gerekli mi ?
Kendinize göre özelleştirmek istiyor musunuz ?

Yukarıdaki tabloyu kendi ihtiyaçlarınıza göre çeşitlendirerek en doğru yazılımı seçebilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.