msds
osgb
etiketleme kilitleme

İSG KATİP Sözleşmeleri Nasıl Güncellenir ?

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin aylık kişi başı çalışma süreleri değişti.

Buna göre iş güvenliği uzmanı ;

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 20 dakika.
Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 40 dakika.

İşyeri hekimi ;

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 5 dakika.
Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 15 dakika.

görev yapmalıdır.

Çalışan başına görev yapılacak süreler değiştiğinden isg-katip sözleşmelerinin de güncellenmesi gereklidir.

Tavsiye Yazı : İşyeri Tehlike Sınıfları Nelerdir ?

İSG KATİP sözleşmeleri nasıl güncellenir ?

ÇSGB’nin yaptığı açıklamaya göre isg katip sözleşmelerinin otomatik olarak yenilenmeyeceği, her iş yerinin sözleşmeleri kendisinin yenileyeceği duyurulmuştu.

İSG KATİP sistemine işyeri sorumlusu olarak girdiğinizde, sistem hatalı veya eksik sözleşmeler için uyarı verecektir. Uygun olmayan sertifika sınıfı, yetersiz sözleşme süresi, eksik sözleşme vb. hatalarda sistem uyarı verecektir.

Uyarı veren sözleşmeleri yenilemek için öncelikle eski sözleşmeyi iptal etmeniz gerekiyor. Bunun için sol menüdeki “sözleşmeler” sekmesinde ilgili sözleşmeyi bulup üzerine tıkladıktan sonra sol köşedeki “Sözleşme İptal” sekmesine basmalısınız. Böylece eski sözleşmeyi iptal etmiş olacaksınız.

Tavsiye Yazı: İSG Katip Nedir ?

Daha sonra “Yeni” sekmesine basarak tekrar sözleşme yapmalısınız. Yeni sözleşme alanında sistem sizden içe görevlendirme yapacağınız personelin sertifika tipini soracaktır. Buradan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olarak seçip ilgili kişinin TC kimlik numarası ile sorgulama yapmanız gerekiyor. Doğru kimlik numarası girdiğinizde sistem ilgili kişi bilgilerini ekrana getirecektir.

Sözleşme süresinin yönetmelikte belirtilen asgari süreler olarak kalmasını istiyorsanız aylık çalışma süresi bölümünü değiştirmenize gerek yoktur. Sistem kayıtlı çalışan sayısı ile orantılı olarak süreyi otomatik hesaplayacaktır. Çalışma süresini daha fazla belirlemek istiyorsanız bu alanı değiştirebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra “Kaydet” sekmesine bastığınızda eğer işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yeterli çalışma süresi bulunuyorsa sözleşme kayıt edilecektir.

Sözleşmeyi kim onaylayacak ?

İşyeri yetkilisi olarak giriş yaptığınız sözleşmeler, iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekiminin isg katip sisteminde onay için beklemeye alınız. İlgili kişi 5 gün içerisinde sisteme girip sözleşmesini onaylamalıdır. 5 gün içinde onaylanmayan sözleşmeler iptal olur ve tekrar yapılması gerekir.

Sözleşmeler karşılıklı olarak onaylandıktan sonra çıktı alınıp karşılıklı imzalanır ve ilgili iş yerinde saklanır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.