iş güvenliği uzmanlığı

İSG KATİP Sözleşmeleri Nasıl Güncellenir ?

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin aylık kişi başı çalışma süreleri değişti.

Buna göre iş güvenliği uzmanı ;

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 20 dakika.
Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 40 dakika.

İşyeri hekimi ;

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 5 dakika.
Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 15 dakika.

görev yapmalıdır.

Çalışan başına görev yapılacak süreler değiştiğinden isg-katip sözleşmelerinin de güncellenmesi gereklidir.

Tavsiye Yazı : İşyeri Tehlike Sınıfları Nelerdir ?

İSG KATİP sözleşmeleri nasıl güncellenir ?

ÇSGB’nin yaptığı açıklamaya göre isg katip sözleşmelerinin otomatik olarak yenilenmeyeceği, her iş yerinin sözleşmeleri kendisinin yenileyeceği duyurulmuştu.

İSG KATİP sistemine işyeri sorumlusu olarak girdiğinizde, sistem hatalı veya eksik sözleşmeler için uyarı verecektir. Uygun olmayan sertifika sınıfı, yetersiz sözleşme süresi, eksik sözleşme vb. hatalarda sistem uyarı verecektir.

Uyarı veren sözleşmeleri yenilemek için öncelikle eski sözleşmeyi iptal etmeniz gerekiyor. Bunun için sol menüdeki “sözleşmeler” sekmesinde ilgili sözleşmeyi bulup üzerine tıkladıktan sonra sol köşedeki “Sözleşme İptal” sekmesine basmalısınız. Böylece eski sözleşmeyi iptal etmiş olacaksınız.

Tavsiye Yazı: İSG Katip Nedir ?

Daha sonra “Yeni” sekmesine basarak tekrar sözleşme yapmalısınız. Yeni sözleşme alanında sistem sizden içe görevlendirme yapacağınız personelin sertifika tipini soracaktır. Buradan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olarak seçip ilgili kişinin TC kimlik numarası ile sorgulama yapmanız gerekiyor. Doğru kimlik numarası girdiğinizde sistem ilgili kişi bilgilerini ekrana getirecektir.

Sözleşme süresinin yönetmelikte belirtilen asgari süreler olarak kalmasını istiyorsanız aylık çalışma süresi bölümünü değiştirmenize gerek yoktur. Sistem kayıtlı çalışan sayısı ile orantılı olarak süreyi otomatik hesaplayacaktır. Çalışma süresini daha fazla belirlemek istiyorsanız bu alanı değiştirebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra “Kaydet” sekmesine bastığınızda eğer işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yeterli çalışma süresi bulunuyorsa sözleşme kayıt edilecektir.

Sözleşmeyi kim onaylayacak ?

İşyeri yetkilisi olarak giriş yaptığınız sözleşmeler, iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekiminin isg katip sisteminde onay için beklemeye alınız. İlgili kişi 5 gün içerisinde sisteme girip sözleşmesini onaylamalıdır. 5 gün içinde onaylanmayan sözleşmeler iptal olur ve tekrar yapılması gerekir.

Sözleşmeler karşılıklı olarak onaylandıktan sonra çıktı alınıp karşılıklı imzalanır ve ilgili iş yerinde saklanır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
9 Yorumlar
 1. Yener Keskin diyor

  Tüm işçiler aynı SGK işyerinde çalışıyorsa hatanın çözümü için SGK’ya başvurmanız gerekir.

 2. ertan arıkan diyor

  işçi sayısı nasıl güncelleyebilirim bizde 86 işçi gözüküyor ama toplamda 372 işçimiz var

 3. Gamze diyor

  Teşekkür ederim hızlı olarak yanıt verdiğiniz için.Son bir sorum daha olacak.İki ayrı şehirde,İzmir ve Ankara olmak üzere 2 farklı SGK numarası tanımlı bir şirket var.Hizmet sözleşmemiz tek SGK üzerinden iki lokasyonu da belirtecek şekilde yapıldı.Hizmet verilecek yerler İzmir ve Ankara olduğu için biz İzmir ofis olarak İzmir’de vereceğimiz hizmet için kendi dışa görevlendirmemizi yaptık ve şirket onayladı.Ankara’daki hizmetler için oradaki ofisimizin mi dışa görevlendirme yapıp onaylaması gerekiyor? Böyle bir durumda yapılması gereken en doğru uygulama nasıl olmalıdır?Umarım anlatabilmişimdir.Teşekkürler.

 4. Yener Keskin diyor

  Aynı sözleşmeyi yeniden manuel olarak girmek gerekiyor.

 5. Gamze diyor

  5 iş günü içinde onaylanmayan sözleşmeler düşüyor.Aynı sözleşmeyi yeniden manuel olarak mı girmek gerekiyor?Silinen sözleşmelere düşen bu sözleşmelerin yeniden aktif olması nasıl sağlanır?Teşekkürler.

 6. Yener Keskin diyor

  Yeni gelen kişiye sıfırdan atama yapmak gerekir.

 7. gamze diyor

  Yıllık izne ayrılan uzmanın ya da hekimin yerine gönderilen kişinin girişini nasıl yaparız?O kişiye sıfırdan görev mi atamak gerekir isgkatip üzerinden?

 8. isgnedir.com diyor

  Her yıl güncellemeye gerek yok. Personel sayısı değişmediyse devam edebilir.

 9. Ramazan SELCAN diyor

  İş Güvenliği Uzmanı sözleşmelerinin her yıl mutlaka güncellenmesi gerekir mi? Yoksa aynı şartlarla giren yıl için de davam eder mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi