iş güvenliği uzmanlığı

İSG Katip Nedir ?

İsg Katip, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması ve takip edilmesini sağlayan bir yazılım projesidir. İSG ile ilgili kurumlar ve Mernis sisteminin birbiri ile eş zamanlı çalışması sayesinde etkileşimli ve bütünleşik raporlama yapılmasına imkan sağlar.

İsg Katip Sisteminde Neler Yapılır ?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri içinde yer alan tüm kişi, kurum ve kuruluşlar isg katip sisteminde kendine yer bulur. Her OSGB, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı veya uzman adayı, sistemde tanımlanır.

Sistemde tanımlı olan kurum, kuruluş ve isg profesyonellerinin eğitim ve staj süreçlerinin takibi de isg-katip üzerinden yapılabilir.

İSG hizmeti için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeleri de isg katip sistemi üzerinden yapılır.

Tavsiye Yazı : İSG KATİP Sözleşmeleri Nasıl Güncellenir ?

OSGB ve İSG profesyonellerinin verdiği hizmetlerin takibi, sözleşme sürelerinin yeterliliği, mevzuat değişiklikleri veya il il osgb bilgileri de sistemde bulunabilir.

İSG Katip İşlemleri Nasıl Yapılır ?

İsg katip’te işlem yapabilmek için öncelikle e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz gibi doğrudan isg katip giriş adresinden de girebilirsiniz.

https://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx

isg katip giris

Sisteme giriş yaparken yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi bireysel veya yetkisine sahip olduğunuz kurum seçimi yapmanız gerekiyor.

İşlem yapmak istediğiniz yetkilendirmeyi seçtiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

isg katip bireysel

Bu ekranda solda yer alan menüler yardımıyla sertifika durumunuzu ve ihtar puanlarınızı kontrol edebilir, sözleşme onaylayabilir veya yeni sözleşme yapabilir, aylık çalışma saatinizi kontrol edebilir, sorumlu olduğunuz işyerlerinin işlemlerini yapabilir, işyeri ziyaretlerinizi girip kontrol edebilirsiniz.

Bunun yanında osgb firmaları da bünyesinde yer alan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerini diğer firmalara görevlendirme yapabilir, onların ziyaretlerini takip edebilirler.

İSG Katip Sözleşmesi Nasıl Yapılır ?

İsg katip sözleşmesi yapabilmek için sisteme osgb veya işyeri yetkisi ile giriş yapılması gereklidir. Açılan ekranda sözleşmeler bölümünden yeni kayıt butonuna tıklayınca aşağıdaki sözleşme ekranı açılacaktır.

isg katip sözlesme

Sözleşme türü, sözleşme yapılan iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekiminin sertifika türü seçilip tc kimlik numarası doldurulduğunda isg katip sistemi otomatik olarak gerekli süre kadar sözleşmeyi hazırlayacaktır. Bundan sonra tek yapılması gereken kayıt butonuna basıp çıkmaktır.

Kayıt edilen bu sözleşme iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından 5 gün içerisinde onaylanmalıdır. Aksi takdirde sözleşme iptal olacak ve tekrar yapmak gerekecektir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
2 Yorumlar
  1. isgnedir diyor

    Kamu kuruluşları için de sistem aynı şekilde çalışıyor. Kurum adına sgk e-bildirge yetkisine sahip kişi sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapıp iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi sözleşmesi yapabiliyor.

  2. sinem Yerebakan diyor

    Peki kamu kuruluşları için İsg katip nasıl çalışacak?Bilgilendirme yapabilirmisiniz bu konuda ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi