iş güvenliği uzmanlığı

Ramak Kala Olay Nedir?

Ramak Kala olay, kişilere, işyerinin fiziki bütünlüğüne veya ekipmanlara zarar verme potansiyeli olduğu halde zarar vermeyen olaylar olarak tanımlanır. Günlük hayatta “az kalsın” “neredeyse” “ucuz atlattık” “kıl payı” gibi tabirlerle ifade edilen olaylar ramak kala olaylara örnektir. İngilizce “near miss” olarak ifade edilir.

Ramak kala olaylar, iş kazalarının habercileridir. Ramak kala olayları birçok durumda kimsenin yaralanmadığı iş kazaları olarak da düşünebiliriz. Bu nedenle yaralanmalı iş kazalarını önleyebilmek için ramak kala olaylar çok iyi analiz edilmelidir.

Ramak Kala Kayıtlarının Tutulması

Ramak kala olayların kayıt altına alınması iş kazalarını önlemek için gereklidir. Aynı zamanda “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme Yönetmeliği” Madde 8 ve Madde 12, ramak kala olay kayıtlarından bahseder.

Bu nedenle ramak kala olayların kayıtlarını tutmak aynı zamanda kanuni bir zorunluluktur.

Ramak kala olaylar, aynı zamanda risk değerlendirme çalışmasının da bir parçasıdır. Riskler tespit edilip değerlendirilirken ramak kala kayıtları mutlaka incelenmelidir.

Ramak Kala Olayların Tespit Edilmesi

Ramak kala olayların tespit edilmesinde çalışanların rolü büyüktür. Bu nedenle çalışma ortamında, çalışanların karşılaştıkları veya gördükleri ramak kala olayları bildirebilecekleri bir yöntem olmalıdır.

Birçok işyeri, çalışma alanlarına ramak kala bildirim kutusu koyarak çalışanlardan ramak kala olayları not ederek bu kutuya atmalarını bekler. Benzer şekilde dijital ortamda da ramak kala bildirim formu uygulaması da kullanılabilir.

Ramak kala bildirim formlarında “neden?”, “ne zaman?”, “nasıl?” , ”nerede?” ve “ne sıklıkta” gibi sorularla ramak kala olayın detaylı tarif edilmesi istenmelidir.

Çalışanları, ramak kala olayları bildirmeye teşvik etmek için bunu bir performans ölçüm kriteri haline getirmek veya küçük ödüller vermek faydalı olabilir.

Bununla beraber işyerinde iş güvenliği kültürü oluşturmak adına çalışanlara ramak kala olayların önemi hakkında bilgilendirme yapılması daha etkili olacaktır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi