iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

İş Güvenliği Performans Kriterleri

İş sağlığı ve güvenliği yönünde başarılı şirketleri düşündüğünüzde hepsinin en önemli ortak noktasının güçlü bir iş güvenliği kültürü olduğunu görebilirsiniz. İş güvenliği kültürünün arkasında ise planlı ve somut verilere dayanan çalışmalar yer alır.

Başarılı şirketler, sahip oldukları verileri en faydalı şekilde kullanabilmek için yöntemler geliştirirler. İş güvenliği ve çalışan sağlığı standartlarını iyileştirmek için de iş güvenliği bilgilerini kullanmak çok faydalı bir yaklaşımdır.

Belirli hedefleri izlemek için çeşitli temel performans kriterleri (KPI) kullanarak, iş güvenliği ve sağlık politikalarını geliştirmek için toplanan verilerin düzenli olarak analiz edilmesi çok önemlidir.

Performans Kriterleri

KPI olarak da bilinen performans kriterleri veya performans göstergeleri sağladıkları veri türüne bağlı olarak gecikmeli göstergeler veya öncü göstergeler olarak sınıflandırılır.

Öncü göstergeler olumsuzdan ziyade olumluya odaklanma eğilimindedir.

En genel göstergelere örnek olarak:

 • İş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli eğitimi olan yöneticilerin oranı
 • İş sağlığı ve güvenliği eğitimi almış çalışanların oranı
 • İşyeri teftiş sayısı
 • Güvenli veya güvensiz davranışların sıklığı
 • Yapılan iş sağlığı ve güvenliği denetimi sayısı
 • Bazı sağlık sorunlarının yaygınlığı

Öncü göstergeler gelecekteki iş güvenliği performansını iyileştirmeye yönelik göstergelerdir. Bu önlemler doğası gereği proaktiftir ve çalışanların iş kazası geçirmelerini önlemek için düzenli olarak nelerin yapıldığını ortaya koyar.

Gecikmeli göstergeler ise geçmiş olayları takip eder ve bir sorunun kaynağını bulmaya yönelik değerlendirilir.

En sık kullanılan iş sağlığı ve güvenliği göstergeleri:

Negatif gecikmeli göstergeler:

 • İş kazası sıklık oranı
 • Kategoriye ve faaliyete göre iş kazası veya hastalık nedeniyle kaybedilen gün sayısı.
 • Yaralanma, hastalık veya ölüme neden olma potansiyeli olanlar da dahil olmak üzere iş kazaları veya ramak kala olaylar.
 • Güvenli olmayan veya sağlıksız koşullarda yürütülen işlerle ilgili şikayetler.
 • Malulen emeklilik sayısı
 • Tazminat maliyetleri

Pozitif gecikmeli göstergeler:

 • İş gücü kaybı olmaksızın çalışılan gün sayısı.
 • Kazasız geçen iş günü sayısı.
 • Çalışan Memnuniyeti

Gecikmeli göstergeler, iş güvenliği kurallarına uyuma yönelik ilerlemeyi göstermek için kullanılan geleneksel göstergelerdir. Bildiğiniz gibi birçok firma kazasız geçen gün sayısını veya iş kazası sıklık oranlarını ilan eder.

Ancak iş güvenliği performansının sadece gecikmeli göstergeler ile ölçülmesinin en büyük dezavantajı, şirketin olayları ve kazaları önlemede ne kadar iyi olduğunu söylememesidir.

Yenilikçi iş güvenliği yaklaşımlarında öncü göstergelerin önemi giderek daha fazla kabul etmektedir. Bu göstergeler doğası gereği öngörücüdür ve şirketlerin olası sorunları ele almalarına ve olayların meydana gelmesini önlemelerine olanak tanır.

Bu kadar çok veri bulunduğunda, hangi kriterlerin dikkate almaya değer olduğunu anlamak zor olabilir. Ancak iş güvenliği performansını temel olarak aşağıdaki beş kritere göre ölçmek hatalı olmaz.

Ramak Kala Olaylar

Ramak kala olayları takip etmek, iş güvenliği ekibinin olası iş kazalarını meydana gelmeden önce tespit etmesini ve önlem almasını sağlar. Olabilecek veya gerçekleşebilecek çok yaklaşan olaylarla ilgili veri toplamak ve analiz etmek, gelecekte gerçekleşmelerini önlemek için atabileceğiniz en iyi adımlardan biridir.

Ramak kala olayları izlemek, çalışanın katılımını etkin bir şekilde gerektirir. Ramak kala olayların bildirilmesi için hızlı, kolay, cezalandırıcı olmayan bir sistem oluşturmak çok önemlidir.

Ramak kala olayların bildirilmesini sağlamak, işyerindeki iş güvenliği kültürünün gelişmesi için de önemli bir adım olacaktır.

Ramak Kala Olay

İş Sağlığı ve Güvenliği Denetim ve Kontrolleri

Faaliyetleri ve çalışma alanlarını planlı olarak denetlemek ve çalışanların bir işe başlamadan önce gerekli kontrolleri yapmalarını sağlamak çok önemlidir.

Çalışma alanlarında yapılan denetim ve kontrol sayısını aylık, üç aylık ve yıllık olarak izlemelisiniz.

Eğitim

İşyerinde her yıl eğitim planı yapılmalıdır. Ancak eğitim planına ne kadar uyulduğu kadar kaç çalışanın eğitim aldığı, eğitimlerin başarı oranı ve eğitim etkinliği de ölçülmelidir.

İş güvenliği göstergelerinin düzenli takip edildiği işyerlerinde eğitim öncesi ve eğitim sonrası göstergelerin karşılaştırılması, eğitimden beklenen sonucun elde edilip edilmediğini ortaya çıkarabilir.

Belirli sayıda eğitimden sonra iş güvenliği göstergelerinde çok fazla gelişme görmüyorsanız, eğitimi yeniden değerlendirmek ve daha etkili hale getirmek için neler yapabileceğinizi düşünmek isteyebilirsiniz.

Eğitim sonuçlarını ve etkinliğini takip etmek, yenileme eğitimlerini zamanlamakta yardımcı olabilir. Her yıl yenileme eğitimleri yapmak faydalıdır ancak eğitim verdikten yaklaşık sekiz ay sonra iş kazası veya ramak kala olay sayısı artıyorsa daha kısa aralıklarla yenileme eğitimi yapmanız gerekecektir.

Ayrıca, çalışanlarınızın eğitim belgelerini takip ederek yasal süreler içinde geçerli eğitim sertifikasına sahip olmalarını da sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: İş Güvenliği Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Çalışan Bağlılığı ve Çalışan Katılımı

Çalışan bağlılığı sadece iş memnuniyeti olarak düşünülmemelidir. Birçok şirket çalışan bağlılığını sadece işten ayrılma oranı ile hesaplamakla yetinir. Ancak sadece işe devam etmek çalışan memnuniyeti anlamına gelmez.

Çalışan memnuniyeti iş sağlığı ve güvenliği açısından bakınca çalışan katılımı ile ölçülebilen bir kriterdir. Memnun çalışanlar, isg faaliyetlerine katılarak isg kültürüne katkı sağlarlar. Bununla beraber çalışanların kendilerini ilgilendiren konularda katılımlarını teşvik etmek de bir başka memnuniyet sebebidir. Yani işyerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konulara çalışanların katılmasını sağlamak, daha fazla memnuniyet oluşturur ve daha fazla katılıma neden olur.

Çalışan katılımı sadece daha yüksek çalışan elde tutma oranı oluşturmaz aynı zamanda üretkenliğe yükselterek birçok alanda maliyetleri de azaltacaktır.

Bu nedenle çalışanların katıldığı toplantı veya eğitim sayısını, verilen görevleri yerine getirme sayısını ölçebilirsiniz.

Düzeltici Faaliyetler

Son olarak, iş güvenliği bölümü veya departmanları her ay oluşturulan, tamamlanan ve bekleyen düzeltici faaliyetlerin sayısını izlemelidir. Belirli bir çalışan tarafından veya belirli bir alanda tamamlanması gereken ancak bekleyen bir düzeltici faaliyet olması, bazı tehlikeleri kritik hale getirebilir. Bu nedenle düzeltici faaliyetlerin takip edilmesi potansiyel tehlikelerin kritik hale gelmeden önce önlem alınmasını sağlamak için faydalı bir yöntemdir.

Sonuç olarak işyerinde bulunan her çalışan, her ekipman veya her araç her an veri üretir. Ancak bu veriler izlenmediği veya analiz edilmediği sürece anlamlı hale gelmez. Bu nedenle en azından temel performans göstergelerini ölçmemek, bu değerli verilerin boşa gitmesine izin vermektedir.

Bu göstergeleri ve performans kriterlerini analiz ederek işyerindeki iş güvenliğini kültürünün artmasını ve iş kazalarının önlenmesini sağlamak mümkündür.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi