iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

İSG Katip Hataları ve Çözüm Yolları

İsg Katip, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda takip edilmesini sağlayan bir yazılım projesidir. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri içinde yer alan tüm kişi, kurum ve kuruluşlar isg katip sisteminde yer almaktadır. Her OSGB, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı veya uzman adayı isg katip sisteminde tanımlanır.

Bu sistemde zaman zaman yapılmak istenen işlemler çeşitli hatalar nedeniyle yapılamamaktadır. Her hatanın bir nedeni ve anlamı olduğu gibi çözüm yöntemleri de vardır.

Bu yazıda sizlere en sık yaşana isg katip hataları ve çözüm yollarının aktaracağız.

Tavsiye Yazı: İSG Katip Nedir

Kayıt Bulunamadı Hatası

“Sistemde Kaydınız Bulunmuyor ya da Sistemi Kullanma Yetkiniz Yok. Sisteme Giriş İstek Talebiniz Kaydedildi. Lütfen 3 gün içinde tekrar deneyiniz”

İsg-Katip’te işlem yapabilmek için iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli, osgb yetkilisi veya işyeri yetkilisi olmanız gereklidir. Eğer bu yetkilerden birine sahip değilseniz yukarıdaki hatayı alırsınız.

Çözüm;

 • Giriş yaptığınız TC kimlik numarasını kontrol edin.
 • Eğer işyeri yetkilisi olarak giriş yapıyorsanız Sosyal Sigortalar Kurumunda kayıtlı e-bildirge kullanıcısı e-devlet şifresi ve TC kimlik numarasını kontrol ediniz.
 • “E-Bildirge Kullanıcısını Güncelle” butonuna basarak sisteme giriş için 3 gün bekleyiniz.

Kurum Bilgileri Hatası

“İlgili Kurumun Gerekli Bilgileri Alınamadı. (Örn: Nace Kodu, Tehlike Sınıfı). Lütfen İlgili Kurumun SGK kayıtlarını kontrol ediniz.”

Yukarıdaki hata, işlem yapmak istediğiniz işyeri bilgilerinin hatalı veya eksik olduğu anlamına gelir.

Çözüm;

 • Nace kodunun doğru olduğunu kontrol edin. İşyeri SGK Sicil numarası için e-bildirge ekranından Nace 6 lı kod seçimini gerçekleştiriniz.
 • Tavsiye Yazı: NACE Kodu Nedir
 • Nace kodu seçimi gerçekleştirilmesine rağmen aynı uyarı ile karşılaşılıyorsa veri güncellemesi için Sosyal Sigortalar Kurumu İşveren Tescil Servisi ile iletişime geçiniz.

İSG-KATİP’te NACE kodu hatalı.

NACE kodu hatalı veya eksik işyerleri için NACE kodu hatası alınmaktadır.

Çözümü;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Tescil Servisi ile iletişime geçilerek NACE alt sınıf girişinin yaptırılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunda yapılacak değişiklik neticesinde işlemleriniz İSG-KATİP üzerinden otomatik olarak yürütülecektir.

OSGB İşlemleri Hataları

OSGB’lerde dışa görevlendirme yapılırken “Hizmet Alan Kurum Seçilemedi ya da İlgili Kurumun Gerekli Bilgileri Alınamadı”

Görevlendirme yapılacak işyeri Nace kodu ile ilgili problem yaşamaktadır.

Çözümü;

 • Nace kodunun doğru olduğunu kontrol edin. İşyeri SGK Sicil numarası için e-bildirge ekranından Nace 6 lı kod seçimini gerçekleştiriniz.
 • Tavsiye Yazı: NACE Kodu Nedir
 • Sigortalar Kurumu İşveren Tescil Servisi ile iletişime geçilmesini sağlayınız.

OSGB’lerde dışa görevlendirme yapılırken filtreleme ekranında görevlendirme yapılacak işyeri bulunmasına rağmen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bilgileri alınamıyor.

Bu hata görevlendirilecek personelin İSG-KATİP üzerinde kaydı bulunmadığı veya görevlendirilecek personelin çalışma süresi işyeri için yeterli olmadığı durumlarda görülür.

Çözümü;

 • İSG-KATİP birimi ile iletişime geçiniz.
 • Farklı bir personel görevlendiriniz

Tehlike sınıfı İSG-KATİP’te gözükmüyor.

Her işyerinin, yaptığı asıl işin niteliğine göre tehlike sınıfı bulunur. Tehlike sınıfının seçilmediği durumlarda İSG-Katip’te bu hata görülür.

Tavsiye Yazı: Tehlike Sınıfı Nasıl Seçilir

 • SGK e-bildirge ekranında İşkolu kodu değişikliği bölümünde doğru NACE kodunu güncel Tehlike Sınıfları Tebliğine göre seçin. Daha sonra seçilen 6’lı NACE kodunu bağlı bulunduğunuz SGK İşyeri Tescil Servisinden tescil ettirin. Yapılan güncellemeler üç gün içerisinde İSG-KATİP’e aktarılacaktır

Giriş Bilgileri Hataları

İSG-KATİP’e giriş yapılamıyor.

Çözümü;

 • İsg-katip’e doğru adresten girdiğinizi kontrol edin. https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/Logout.aspx
 • Giriş yaptığınız TC kimlik numarasını ve şifrenizi kontrol edin.
 • İşyerleri adına giriş yapıyorsanız e-Bildirge kullanıcı bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun.

İSG-KATİP’te yetkili kişiyi değiştirme.

İşyeri adına sisteme giriş yetkisi bulunan e-bildirge kullanıcısı işten ayrıldığında veya farklı bir göreve getirildiğinde e-bildirge kullanıcısının değişmesi gereklidir.

Çözümü;

 • Bağlı bulunduğunuz SGK İl müdürlüğünden e-bildirge kullanıcısını değiştirin. Değişiklik neticesinde yetkilendirilen kişi üzerinde başka sicil numaraları için yetki varsa, ‘’Kurum Seçiniz’’ ekranın alt kısmındaki «E-Bildirge Kullanıcısını Güncelle» butonunu tıklayın, ertesi gün sistem talebinizi gerçekleştirir.
 • Eğer kişinin üzerinde herhangi bir sicil numarası yoksa, değişiklikten sonra sisteme giriş yapmayı deneyin ertesi gün sistem açılacaktır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi