İş Sağlığı ve Güvenliği Yazılımları: İSG Sektörüne Teknolojik Katkı

Günden güne büyüyen iş sağlığı ve güvenliği sektöründe büyüme ile beraber bazı sektörel sorunlar da ortaya çıkmıştır. Bu sorunlardan belki de en önemlisi, çok şubeli firmaların ve OSGB firmalarının takip ve kontrol süreçlerinde yetersiz kalmasıdır. Çok şube veya çok firmanın isg süreçlerinin takibinde sorun yaşayan firmalar, çözümü bilgisayar teknolojisinde bulmuşlardır; iş sağlığı ve güvenliği yazılımları.

İş sağlığı ve güvenliği yazılımı nedir ?

İş sağlığı ve güvenliği yazılımları, temelde bir iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekiminin yapmış olduğu tüm takip, planlama ve doküman hazırlama süreçlerini kolaylaştıran yazılımlardır. Bu sayede iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri veya isg yöneticileri daha etkin takip ve gözetim yapabilme imkanı bulmaktadır.

Her isg yazılımı kendine has bazı özellikler taşır ancak genel olarak çoğunluğu aynı amaca hizmet ederek ek özellikler sayesinde geliştirilebilirler.

İş güvenliği yazılımının en büyük özelliği ve faydası, periyodik faaliyetleri kullanıcılara veya yöneticilere hatırlatmasıdır. Bu sayede unutulma ihtimali olan bir çok faaliyet zamanında yapılabilmektedir.

isg-yazilimi

İSG yazılımı ile neler yapılabilir ?

İsg takip yazılımı ile işyerine ait tüm riskleri takip edebilir, sorumlulara iletebilir, risk analizi formlarını düzenleyebilirsiniz. Tüm çalışanların kişisel veya unvan olarak eğitimlerini planlayabilir, takip edebilir, sertifika düzenleyebilirsiniz.

Sağlık raporları, tedaviler, verilen ilaçlar gibi sağlık detaylarını da isg yazılımları ile kolayca takip edebilirsiniz.

Çok şube veya birimden oluşan şirketler ve bir çok müşterisi olan osgb firmaları, tüm şube ve müşterilerinin dokümanlarını isg yazılımları sayesinde güncel olarak takip edebilirler.

İş güvenliği yazılımlarının en önemli faydası da periyodik test ve kontroller, toplantılar, tatbikatlar ve planlanmış risklerin takibini kolaylıkla yapmaya fırsat vermeleridir. Bir çok yazılım, daha önceden belirlenen tarihlerde ve daha öncesinde seçilen kişilere hatırlatma gönderecek şekilde tasarlanmıştır.

is guvenligi-yazilimi

Şirket yöneticileri, iş sağlığı ve güvenliği yazılımları sayesinde şirketlerinin tüm şubelerinde resmi doküman durumu, tespit edilen riskler ve bu risklerin giderilme oranları, eğitim durumları gibi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm süreçleri anlık olarak kolayca takip ve analiz edebilir.

Ayrıca bir çok yazılım, mobil cihazlar yani akıllı cep telefonları ve tabletler ile de uyumlu olduğundan saha uygulamaları ve denetimler sırasında eş zamanlı olarak bilgi girişi ve kontrolüne de imkan sağlar.

İSG yazılımı kullanmalı mıyım ?

İş güvenliği yazılımları, bir çok konuda faydalı ve zaman kazandıran yazılımlardır. Ancak bir çok şirketin iş güvenliği bütçesi, bu tür yazılım masraflarını karşılamakta zorlanabilir. Eğer şirketin bir çok alt birimi veya şubesi ve yüzlerce çalışanı var ise böyle bir yazılım mutlaka faydalı olacaktır.

Yüzlerce çalışanın eğitimleri, sağlık raporları, geçirdiği iş kazaları vb. kayıtlar bir süre sonra klasik excel tabloları ile içinden çıkılamayacak büyüklüklere ulaşacaktır. Ayrıca risklerin takibi, isg profesyonellerinin ziyaret sıklıkları gibi detaylar da zaman geçtikçe daha kolay yöntemler aramaya itecektir. İşte bu gibi zorlukları yaşamadan önce iş sağlığı ve güvenliği yazılımlarından yararlanmak en doğrusudur.

is guvenligi yazilimi

Hangi iş güvenliği yazılımı daha iyi ?

Onlarca profesyonel yazılımın bulunduğu isg yazılım sektöründe en iyi isg yazılımı şudur diyebilmek çok zordur. Her yazılımın farklı özellikleri ve farklı ihtiyaçlara karşı çözümleri olacağından, en uygun isg yazılımı seçimi için firmalardan tanıtım yani demo hesap talep edilip denemeler yapılabilir.

Bir çok firma ücretsiz olarak yazılımlarını tanıtmak ve ihtiyaçlarınızı anlayıp çözümler üretmek için sizi ziyaret etmek isteyecektir.

Seçiminizi yapmadan önce kendi ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemek, daha kolay seçim yapmanızı sağlayacaktır.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

1
Yorum yapın, Sorun sorun !

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
semih Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
semih
Ziyaretçi
semih

İş sağlığı ve güvenliği alanında isgsis.com ‘u tek geçerim. Diğerlerinin hepsi hikaye.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi