OSGB Nedir ? OSGB Kavramı

OSGB yani ortak sağlık güvenlik birimi, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermek üzere kurulan ve Bakanlıkça yetkilendirilen firmalardır.

Her iş yeri, tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmayı gerekecek kadar çok çalışana sahip olmadığı için, belirli sürelere hizmet verecek bu sistem geliştirilmiştir.

OSGB Nasıl Kurulur ?

OSGB’lerin kurulma ve çalışma şartları 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bir ortak sağlık güvenlik biriminin kurulması için en az iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin tam zamanlı olarak çalışması gerekir.

Bunun yanında her bir osgb, 10 metrekarelik bir muayene odası, 15 metrekarelik ilk yardım ve acil müdahale odası, 10 metrekarelik iş güvenliği uzmanı odaları ile 12 metrekarelik bekleme yeri, uygun büyüklükte arşiv odası ve en az bir tuvalet ve lavabodan oluşur.

OSGB’ler sadece kuruldukları şehirde ve sınırı bulunan komşu şehirlerde hizmet verebilirler.

Tavsiye Yazı: Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi OSGB Nasıl Kurulur

OSGB Sorumlulukları Nelerdir?

Ortak sağlık güvenlik birimleri, sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayacak şekilde rehberlik yaparlar. Çalışanları iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgilendirme amacıyla eğitim faaliyetlerinde bulunurlar.

Yıllık rapor, plan, ortam gözetimi, hijyen gözetimi gibi uygulamalar yaparlar.

Onaylı Tavsiye defteri ve yıllık planlar gibi evrakları kendi arşivlerinde saklarlar.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi