OSGB Nedir ? OSGB Kavramı

OSGB yani ortak sağlık güvenlik birimi, iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermek üzere kurulan ve Bakanlıkça yetkilendirilen firmalardır.

Her iş yeri, tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmayı gerekecek kadar çok çalışana sahip olmadığı için, belirli sürelere hizmet verecek bu sistem geliştirilmiştir.

OSGB Nasıl Kurulur ?

OSGB’lerin kurulma ve çalışma şartları 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bir ortak sağlık güvenlik biriminin kurulması için en az iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin tam zamanlı olarak çalışması gerekir.

Bunun yanında her bir osgb, 10 metrekarelik bir muayene odası, 15 metrekarelik ilk yardım ve acil müdahale odası, 10 metrekarelik iş güvenliği uzmanı odaları ile 12 metrekarelik bekleme yeri, uygun büyüklükte arşiv odası ve en az bir tuvalet ve lavabodan oluşur.

OSGB’ler sadece kuruldukları şehirde ve sınırı bulunan komşu şehirlerde hizmet verebilirler.

Tavsiye Yazı:  Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi OSGB Nasıl Kurulur ?

OSGB Sorumlulukları Nelerdir?

Ortak sağlık güvenlik birimleri, sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayacak şekilde rehberlik yaparlar. Çalışanları iş sağlığı ve güvenliği konularında bilgilendirme amacıyla eğitim faaliyetlerinde bulunurlar.

Yıllık rapor, plan, ortam gözetimi, hijyen gözetimi gibi uygulamalar yaparlar.

Onaylı Tavsiye defteri ve yıllık planlar gibi evrakları kendi arşivlerinde saklarlar.

1.100 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir