msds
osgb
etiketleme

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Sağlıklı Yaşam

İş güvenliği uzmanlığı, 2013’te yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile beraber Türkiye gündemine girdi. Bu tarihten önce de iş güvenliği uzmanı çalıştırması gereken firmalar vardı ancak bu firmaların sayısı çok az seviyedeydi.

6331 sayılı isg kanunu öncesinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı iş kanunu içerisinde yer alıyordu ve iş yerlerini sanayi ve ticari iş yerleri olarak ayırıyordu. Bu iş yerlerinden sadece sanayi sınıfında olanlar yani inşaat, maden, tersane, kimyasal ham madde üretimi gibi faaliyet alanındaki firmalarda iş güvenliği mevzuatı uygulanıyordu.

İş güvenliği uzmanı olmak için kanunda belirtilen bölümlerinden mezun olmak ve isg kurusunu bitirip isg sınavını kazanmak gereklidir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir ?

İş güvenliği uzmanı olmak için en önemli şart üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olmaktır ancak üniversitelerin tüm bölümlerinde mezun olanların iş güvenliği uzmanı olması mümkün değildir.

Bu bölümlerden mezun olanlar iş güvenliği uzmanı olabilirler ;

  • Mühendislik veya mimarlık bölümü
  • Fizik, kimya ve biyoloji bölümü,
  • Teknik öğretmenlik bölümü
  • Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları.

İş Güvenliği Sınavı Başvurusu

İş güvenliği uzmanlığı sınavı, ÖSYM tarafından her yıl iki defa Mayıs ve Aralık aylarında yapılan bir sınavdır. İş güvenliği uzmanı olmak için yukarıdaki bölümlerden mezun olup ÖSYM tarafından yapılan iş güvenliği sınavında başarılı olmak gerekir.

İş güvenliği sınavı her yıl nisan ve aralık aylarında yapılır. Sınav başvuruları ÖSYM’nin sitesinden takip edilebilir ancak başvurular genelde sınavdan 45 gün önce yapılır.

İş güvenliği sınavı, 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır. Başarılı olmak için en az 70 puan almak gereklidir.

İş Güvenliği Sınavına Hazırlanma

İş güvenliği sınavına hazırlanırken bakanlık tarafından yetkilendirmiş iş güvenliği kurslarından birine gitmek ve kurs sonrasında staj yapmak gereklidir. Kursa katılmayan ve staj yapmayan adayların sınav başvuruları onaylanmaz. Derslerin %90’ı ve stajın tamamına katılmak zorundasınız.

is guvenligi uzmani nasıl olunur

İş güvenliği uzmanlığı kursu haricinde iş güvenliği eğitimi alabileceğiniz başka kaynaklar da vardır. Bunlar, özel ders veren eğitimciler, konu anlatımlı isg kitapları, geçmiş yıllarda çıkmış sorular ve yönetmelik özetleri olabilir.

İş güvenliği sınavında çıkabilecek tüm soruların dayanağı kanun, yönetmelik, tebliğler ve uluslararası sözleşmelerdir. Tüm bu kaynakların en azından bir defa okunması son derece faydalıdır.

Tavsiye Yazı : İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

İsg Sınavına Girmek İçin Kursa Gitmek Şart Mı?

İş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek için isg kursuna gitmek gereklidir.

İsg Uzmanlık Eğitimlerin Süresi Ne Kadar ?

Eğitim süresi, toplamda 220 saat olup, 180 saati teorik (90 Uzaktan eğitim + 90 Örgün eğitim), ve 40 saati uygulamadan (staj) oluşmaktadır.

İş Güvenliği Kursları

İş güvenliği eğitimi veren iş güvenliği uzmanlığı kursları, adaylara hem teorik hem de uygulamalı eğitim sunarlar. Gelişen iş güvenliği sektörü sayesinde her ilde iş güvenliği kursu bulmak mümkündür.

İş güvenliği eğitimi veren kursları seçerken dikkat edilmesi gereken konu, kursun eğitmen kadrosunun hem akademisyen hem de saha uygulamalarını bilen karma bir kadrodan oluşmasıdır.

İş Güvenliği Stajı İşlemleri

İş güvenliği sınavına başvuru için 40 saatlik yani 5 günlük bir staj görmek mecburidir. Bu stajı, kurs gördüğünüz firma aracılığı ile bulabilir veya kendiniz bir firmada staj bulabilirsiniz.

Staj sonunda staj defteri hazırlanmalı ve staj görülen firmanın iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yöneticisi tarafından onaylanmalıdır.

Sınavı Kazanan İş Güvenliği Uzmanları Ne Yapmalıdır ?

İş sağlığı ve güvenliği sınav sonuçları açıklandıktan sonra eğer kazandıysanız ösym’nin açıkladığı takvime göre Ziraat Bankası’na iş güvenliği sertifikası ücretini yatırmanız gereklidir. Ücreti yatırdıktan sonra İSG-KATİP sistemine giriş yapabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: İSG-KATİP Nedir ?

İş güvenliği sertifikanız isg-katip sisteminde online olarak aktif olacaktır. Dilerseniz mobil imza kullanarak sertifikanızı indirebilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.