İş Güvenliği Uzmanı Belgesinin Sınıfları Nelerdir?

Üç farklı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası vardır. Bu sertifikalar, çalışılan yıla göre sınıflara ayrılır. Bunlar; C, B ve A sınıfıdır.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası

İş güvenliği kurslarına gidip, iş güvenliği sınavında başarılı olan herkes c sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası almaya hak kazanır. C sınıfı isg sertifikası sahibi olanlar sadece az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde görev yapabilirler.

Ancak 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun geçici maddesine göre 31.12.2016 tarihine kadar tehlikeli sınıfta da görev yapabilirler. Bunun nedeni tehlikeli sınıfta görev yapabilecek b sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısının henüz yeterli sayıda olmamasıdır.

Bunun haricinde eğer bir iş yerinde tam zamanlı çalışan a sınıfı iş güvenliği uzmanı varsa, tehlike sınıfına bakılmaksızın c sınıfı iş güvenliği uzmanı görev yapabilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası

B sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası sahibi olmak için en az 3 yıl c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak veya iş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programını bitirmek gereklidir. Gerekli şartlar sağlandığında, açılan b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girerek başarılı olanlar b sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası sahibi olurlar.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları, tehlikeli ve az tehlikeli tüm iş yerlerinde görev yapabilirler. Ayrıca 31.12.2016 tarihine kadar çok tehlikeli sınıfta da görev yapabilirler.

sertifika

C sınıfı sertifika sahibi olup b sınıfı iş güvenliği sınavına girecek olan adayların, sınav öncesi iş güvenliği kursuna giderek 90 saat sınıf eğitimi + 90 saat uzaktan eğitim alması gereklidir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası

A sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası sahibi olmak için en az 4 yıl b sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak ve bunu belgelemek gereklidir.

Tavsiye Yazı:  İşyerinde Sigara İçmek Yasak Mıdır ?

İş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri, en az beş yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktorası yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar da A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olmaları halinde sertifika almaya hak kazanırlar.

A sınıfı iş güvenliği uzmanları tüm tehlike sınıflarındaki iş yerlerinde görev yapabilirler. Ayrıca 5 yıl boyunca a sınıfı olarak görev yapan uzmanlar, eğitim kurumlarında eğitici olabilirler.

1.128 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz diğer kişi ve kurumlarla paylaşılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir