iş güvenliği uzmanlığı

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hakkında Herşey

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak hem tecrübe hem de ücret açısından iş güvenliği alanında çalışan uzmanlara büyük fayda sağlamaktadır.

Ayrıca yapılan son kanun değişikliği ile beraber b sınıfı iş güvenliği uzmanları da 1 Temmuz 2023 tarihine kadar çok tehlikeli işyerlerinde görev yapabilecekler. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı son derece önemlidir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ne Zaman ?

B sınıfı isg uzmanlığı sınavı 2021 yılı için Mayıs ve Aralık aylarında yapılacaktır.

2021 yılında yapılacak isg sınavlarına başvuru tarihleri için ÖSYM’nin web sitesindeki duyurular takip edilmelidir.

Bu yazının sonundaki formdan e-posta listemize abone olursanız sınavlar ile ilgili tarihleri mail adresinize düzenli olarak gönderebiliriz.

Sınav tarihleri açısından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sınav tarihi Mayıs ve Aralık aylarında olsa bile duyuruda geçen tarihine kadar bir eğitim kurumuna kayıt olma zorunluluğudur. Bu tarihten sonra başlayan kurslara katılırsanız sınav başvuru tarihlerine kadar kursu ve staj işlemlerini tamamlayamazsınız.

2021 İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı 1. Sınavı 9 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak. Başvurular 24-31 Mart 2021 tarihleri arasında alınacak olup geç başvuru tarihi 8 Nisan 2021 olarak belirlendi. Sonuçlar ise 3 Haziran 2021 tarihinde açıklanacak.

2021 İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı 2. Sınavı 12 Aralık 2021 tarihinde yapılacak. Başvurular 22 Ekim-1 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacak olup geç başvuru tarihi 11 Kasım 2021 olarak belirlendi. Sonuçlar 6 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak.

Mayıs sınavına girebilmek için 02 Şubat 2021 tarihine kadar bir eğitim kurumuna kayıt olmalısınız.

2020 yılında isg sınav ücreti 250,00 TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılı isg sınav ücreti ise 270 TL olması beklenmektedir.

Kimler B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Başvuru Yapabilir ?

3 Yıl Çalışan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları

Sınava başvuru yapabilmek için en az 3 yıl iş güvenliği uzmanı olarak çalışmış olmak gereklidir. Bu 3 yıllık süre, isg-katip sözleşmelerinin başlangıç tarihinden itibaren geçerlidir.

Tavsiye Yazı : İSG-KATİP Nedir ?

3 yıl çalışma süresi hesaplanırken sürekli çalışmalar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin son 3 yıl içinde aralıklı olarak çalıştıysanız yani toplam çalışma süreniz 36 ay değilse İSG-KATİP sözleşmelerinizi daha eski tarihten itibaren hesaplamalısınız.

Ayrıca OSGB firmalarında çalışan iş güvenliği uzmanlarının içe atama yolu ile yapılan sözleşmeleri de sınav başvusuru sırasında kabul edilmemektedir. Yani OSGB tarafından kendi bünyesinde yapılan görevlendirmeler geçerli değildir. OSGB uzmanlarının tüm atamaları dışa görevlendirme şeklinde olmalıdır.

İSG Yüksek Lisans Programı Mezunları 

İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programını bitiren adaylar, eğitim kurumlarına gitmeden de sınava başvuru yapabilirler. Bu hakka sahip adayların, gerekli belgeleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne ulaştırmaları gereklidir.

Önceki Sınavlarda Başarısız Olanlar

Daha önce yapılan sınavlara katılıp başarısız olanların da İSG-KATİP‘te “SINAV DURUMU SORGULA” sekmesini kullanarak kişisel durumlarına göre yapılan açıklamalar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.

Tavsiye Yazı: İSG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyız ?

Sınava Başvuru İçin Hangi Evraklar Gereklidir ?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacak olan adayların aşağıdaki belgeleri iş güvenliği eğitim kurumlarına iletmesi gereklidir.

 • Görevlendirme sürelerini gösteren sözleşmelerin İSG-KATİP çıktıları. (İSG-KATİP öncesi dönem için hizmet verilen firmalar tarafından onaylanmış hizmet sözleşmeleri.
 • Görev yapılan firma tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.
 • Lisans Diploması
 • C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası
 • Nüfus Kağıdı veya geçerli bir kimlik
 • 1 adet fotoğraf

Bu sınavdan itibaren geçerli olmak üzere, OSGB firmalarından yönetici, koordinatör gibi görevlerde bulunan adayların sadece dışa görevlendirme olarak verilen hizmetleri sayılacaktır.

Ayrıca A veya B sınıfı iş güvenliği uzmanının altında çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan adaylar, üst belge sınıfındaki uzmanın da sözleşmelerini ve prim ödeme belgelerini iletmek zorundadırlar.

İşveren olarak kendi işyerinde görev üstlenen adaylar ise işveren olduklarını gösteren belgeleri sunacaklardır.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Süresi Ne Kadar ?

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi teorik bölümü 180 saatten, uygulama kısmı da 40 saatten az olmayacak şekilde toplam en az 220 saat olmalıdır. Eğitim kurumları, isterlerse bu süreleri artırarak uygulayabilirler.

b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı

Teorik 180 saatlik bölümün 90 saatlik bölüm uzaktan eğitim, 90 saatlik bölümü ise yüz yüze eğitim olmalıdır. Uzaktan eğitim de en az % 10 oranında eşzamanlı olmalı yani eğiticinin canlı olarak konuları anlatımı olmalıdır.

Eğitim süresi 1 günde en fazla 6 saat olabilir. 1 saatlik eğitim süresi 45 dakika ders 15 dakika dinlenme olarak hesaplanır.

Dersler, saat 09:00 ile 21:00 arasında yapılmalıdır.

Kurs Ücretleri Ne Kadar ?

İş güvenliği eğitimi veren kursların ücretleri, eğitim kalitesi ve şehirlere göre değişmektedir. Bu yazıyı hazırlarken İstanbul’da eğitim veren 5 adet eğitim kurumu ile görüşüp alınan fiyatlara göre b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlık kurslarının ücretleri 1500 – 2000 TL arasında değişmektedir. Kurs ücretleri tamamen bilgilendirme amaçlı olup daha düşük veya yüksek fiyatlı eğitim kurumları bulunabilir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
38 Yorumlar
 1. Sebilhan diyor

  İyi günler, mühendisim tezsiz yl bitirdim aralık ayı sınavına girmem için yapmam gereken nedir? Staj bilgisi var çsgb sayfasında sınava girmem için staj da mı yapmam gerekiyor? Sınav başvuru hakkım var bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

 2. Mustafa diyor

  Iyi günler kolaygelsin
  4 yıllık iktisat mezunuyum
  Açıktan 2 yıl iş güvenliği bitirdim
  Isg den yüksek lisans yapsam doğrudan B sınavına girebiliyormuyum

 3. Ramazan diyor

  Merhabalar, bir sorum olacak, iş sağlığı ve güvenliğinde yüksek lisans yaptım, ancak ön lisans olarak muhasebe, lisans olarak da işletme mezunuyum. B sınıfı iş güvenliği uzmanı sınavına girebilir miyim. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa lütfen paylaşabilir mi

 4. tuğba diyor

  merhabalar ben lisans çeko bölümü mezunuyum iki yıllık iş sağlığı ve guvenliği bölümü okumayı planlıyorum lisasn diplomam bu alanda kariyer yapmama engel olurmu malesef ki ülkemizde lisans mezunu kişiler önlisans bölümü okusa sahil lisans mezunu oldukları için devlette önlisans diploması ile hiç birşey yapamıyor. böyle bir durumla karşılaşır mıyım.

 5. Ersin diyor

  Merhaba ben isg dışardan okudum ve kamu yönetimi yuksek lisans yaptım şuan b sınıfına girme hakkım var mi?

 6. ferhat diyor

  Teşekkürler.

 7. isgnedir.com diyor

  24 Mart 2019 tarihi Nisan sınavı için açıklanan son kayıt tarihidir. Aralık sınavı için son kayıt tarihi henüz açıklanmamıştır. Bu süreyi son sınav başvuru tarihinden yaklaşık 18 gün öncesi olarak düşünebilirsiniz.

 8. ferhat diyor

  14 ARalık 2019 sınavına yetişmek için 24 Mart 2019 tarihine kadar bir kursa yazılmış olma gerekliliği neden kaynaklanmaktadır? Kurs 15 gün sürüyor, staj kaç gün sürecek ki yetişemeyeceğiz? 30
  Haziran 2019 da C sınıfı İGU olarak 3 yıllık sürem dolduğundan bu tarihten sonra başvurabileceğimden bu bilgi benim için çok kritik.
  Teşekkürler

 9. Mustafa Semih ALTINTOP diyor

  Merhaba. Mühendisim ve İSG B Sınıfı yl bitirdim. Sınava girebilmek için gerekli belgeler nelerdir yardımcı olabilir misiniz?

 10. isgnedir.com diyor

  Merhaba. B sınıfı sınavına katılabilmek için İSG-KATİP atama sürenizin yeterli olması gerekiyor.

 11. Yavuz diyor

  Merhaba,

  Mühendisim, C Sınıfı ISG Belgemi aldıktan sonra 6 sene boyunca dış hizmet alımı A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının altında çalıştım. İşyeri tehlikeli sınıfta yer aldığı için İSG Kâtip sisteminde atamam yapılmadı. İşyerinde 6 sene boyunca kendi ana görevimi yürütmem dışında ISG ile ilgili sorumlulukları da yerine getirdim. B Sınıfı sınavlarına girebilmem için ne yapmam gerekir. İşyerinde bu görevleri yürüttüğüme ilişkin somut kanıtlar (Kurul Defteri, Risk Değerlendirme; İş İzinleri vs.) mevcut bu belgeleri ve hizmet dökümü mü sunarak B Sınıfı ISG uzmanlığı sınavına katılma şartlarını sağlayamaz mıyım?

 12. isgnedir.com diyor

  Merhaba. B Sınıfı iş güvenliği sınavına girmek için İSG yüksek lisans programı bitirmeniz gerekiyor. İSG yüksek lisans programına kayıt olmak için de 2 Yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünü bitirmiş aynı zamanda 4 yıllık herhangi bir bölümden mezun olmuş olmalısınız. Dolayısıyla maliye mezunu olarak mutlaka isg önlisans mezunu olmanız ve daha sonra isg yüksek lisan yapmanız gereklidir.

 13. Kaya diyor

  Merhaba ben Lisans Maliye mezunuyum B sınıfı sınavına girmek için nasıl bir yol izlemeliyim. (Açıktan isg önlisans okuyorum bunu okumama gerek var mıydı?)

 14. Kerim diyor

  Merhabalar Din kültürü ve Ahlak bilgisi Öğretmenliği okudum. Lisans mezunuyum suan. Selçuk universitesinin tezsiz yuksek lisansını kazandım. Bu yuksek lisansı bıtırınce B sınıfı sınavına basvurabılıyor muyum? Cevabınız evetse sorun yok. Ancak hayır ise bir soru daha sormak istiyorum. Tezsiz yuksek lisansını yaptıktan sonra acıkogretımden ön lisansı okuyup daha sonrasında bu yuksek lisansı da yaptım dıyerek B sınıfına basvurabılıyor muyum ?

 15. isgnedir.com diyor

  Merhaba, İsg yüksek lisans yapabilmek için lisans mezunu olmanız gerekiyor. Okuduğunuz bölümden mezun olduktan sonra isg yüksek lisans yaparak b sınıfı isg sınavına girebilirsiniz.

 16. emre diyor

  merhaba ben ziraat fakültesi tarım makinaları ve teknolojileri mühendisliği okuyorum isg yüksek lisans yapabiliyor muyum .yapmış olsam direk b sınavına girme hakkım varmı

 17. isgnedir.com diyor

  Merhaba, isg yüksek lisans yaparak B sınıfı sınavına girmeye hak kazanırsınız.

 18. cihan diyor

  merhaba işletme bölümü lisans mezunuyum ayrıca iş sağlığı ve iş güvenliği 2,sınıf öğrencisiyim.uzaktan eğitim yüksek lisans yaparsam B sınıfı sınavına girebilirmiyim.

 19. isgnedir.com diyor

  Merhaba, bu şekilde 3 yılı tamamladıktan sonra B sınıfı sınavına girebilirsiniz. İçe görevlendirme sadece OSGB çalışanları için kabul edilmiyor.

 20. Erkan diyor

  Merhaba, çalıştığım inşaat firması merkez ofis de içe görevlendirmeli atamamı yaptı. katip de sözleşmem, kısmi süreli ve onaylı olarak görünüyor. Bu şekilde üç yılı tamamlasam B sınavına girebiliyor muyum?

 21. Yener Keskin diyor

  Merhaba. Bu konuda bir erteleme veya yasa teklifi gündemde değil ancak 2019 yılı içinde oluşan talebe göre tekrar erteleme gündeme gelebilir.

 22. can diyor

  Merhaba,

  c sınıfı uzmanım 3 yılım mart 2019 da dolacak. c sınıfının B ye bakabilme süresi 01.2019 da bitiyor. benim binlerce c Uzman mağdur olacak… B sınıfı A ya 2020 ye kadar bakabilecek… acaba erteleme olur mu? Bununla ilgili bir bilgi var mı?
  Teşekkürler….

 23. Yener Keskin diyor

  Merhaba. Evet yüksek lisans yaptıktan sonra B sınıfı sınavına girebilirsiniz.

 24. Kübra diyor

  Merhaba , ben 4 yıllık işletme mezunuyum. 13 mayıs 2018 itibari ile de iş sağlığı ve güvenliği önlisans programından mezun oldum. 1 yıl yüksek lisans yaptıktan sonra direk olarak b sınavına girebilir miyim? iyi günler.

 25. Yener Keskin diyor

  Eğitim için ilk onay kurs yetkilisi tarafından veriliyor. Dolayısıyla bakanlıktan sonra en yetkili kurumlar eğitim kurumları.

  SGK meslek kodları son yıllara kadar çok genel bildiriliyordu. Sadece “uzman” veya “bilinmeyen meslek” kodu çok yaygın. Bu durumda birçok kişinin b sınıfı isg sınavına girememesi gerekir ancak uygulamada kabul ediliyor.

  Çalıştığınız firma ile görüşüp bu tarihten itibaren meslek kodunu iş güvenliği uzmanı olarak değiştirmelerini isteyin. Geçmiş isg-katip sözleşmeleri ve eski tarihli hazırladığınız isg dokümanları ile desteklerseniz kabul edileceğini düşünüyorum.

 26. Anonim diyor

  Yener Bey ben kimyager olarak çalısıyorum.Ancak daha sonra uzmanlık belgemi alınca firma dışarıdan Osgb den hizmet almayıp benimle sözleşme yaptı . bu nedenle sgk primlerinde meslek kodu değitirilmemiş sanırım ve ekstra bir ücret ödenmemesi adına da olabilir ben uzmanlık sertifikamı yükseltmek istiyorum ama dediğinizden anladığıma göre imkanı yok mudur sözleşmem 3,5 yıldır devam ediyor kendileri ile zaten aynı firma sgk mı yatırıyor bu konuda ciddi mi bilgilendirmeye ihtiyacım var yardımcı olur musunuz çünkü birçok kurs merkezi ile görüşme yaptım ama bir cevap alamadım.

 27. Yener Keskin diyor

  Merhaba. İş güvenliği uzmanı olarak çalışan kişiler işyerinde farklı bir görevde bulunması 6331 sayılı kanuna aykırıdır. Dolayısıyla SGK girişleri iş güvenliği uzmanı olarak yapılmalı. Ancak isg-katip kayıtları ve diğer belgeler gösterildiğinde SGK kayıtları kimyager veya sadece uzman olarak yapılsa bile sınava giriş hakkı verilebiliyor. Zira birçok firma SGK girişlerinde meslek kodlarını hatalı yapıyor. Bir eğitim kurumu ile görüşmenizde fayda var.

 28. Anonim diyor

  Merhabalar, ben özel sektörde çalıştığım firmada aynı zamanda isg uzmanlığı yapıyorum. Sözleşmem 3 yılı geçti ancak sgk primlerinde sadece kimyager olarak yatırıldı iki meslek birden girilmedi bu durumda B sınıfı sınavına girme hakkım olmuyor mu bilgilendirir misiniz ?

 29. Yener Keskin diyor

  Merhaba. Eğitiminiz tamamlandıktan sonra 2 yıl içinde açılan tüm sınavlara giriş hakkınız var.

 30. Mehmet Hilmi İNCİ diyor

  Merhaba
  B sınıfı isg uzmanlığı için yüksek lisans yapıyorum eğitim tamamlanınca osym tarafından düzenlenen sınava kaç kez girme hakkım var?
  2 kez mi? Yoksa kazanıncaya kadar mı?

 31. Yener Keskin diyor

  Merhaba. Orman Mühendisliği bölümünden mezun olanların iş sağlığı ve güvenliği kursuna gidip staj yaptıktan sonra C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girme hakkı vardır. İş güvenliği uzmanı olma hakkı verilen bütün lisans bölümleri için aynı durum geçerlidir. Sadece İSG Yüksek Lisans mezunu adaylar B sınıfı iş güvenliği sınavına girme hakkı elde ederler.

 32. Oğuz sali diyor

  İyi günler ben orman mühendisliği okuyorum bu bölümden mezun olduktan sonra iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığının hangi gurubu sınavına
  girme hakkım var A,B,C 😕

 33. Yener Keskin diyor

  Merhaba,

  3 yıl süresi içinde çalışma süresinin tamamını kullanmak zorunlu değil. 3 yıl boyunca kesintisiz olarak çalışmış olmak zorunlu. Veya sınava girdiğiniz tarihte geçmişe dönük toplam 3 yıllık çalışmanız olması da yeterli. 1080 prim günü olarak düşünülebilir.

 34. Anonim diyor

  Selamlar,

  C sınfı uzmanım, Kasım ayında 3. senem dolmuş olacak, nisan 2018 sınavına girmeyi planlıyorum. Şimdi benim merak ettiğim 3 yıl şartında çalışma süresinin tamamının kullanılmış olması zorunlu mu? 11700 dakika’nın tamamını kullanıyor olmamız şart mı?

  Teşekkürler

 35. Yener Keskin diyor

  İş sağlığı ve güvenliği sınavı adı altında tek bir sınav yapılır ancak her uzmanlık sınıfı ve işyeri hekimliği için sınav salonları ve sınav soruları farklıdır.

 36. görkem diyor

  Ösym nin sitesinden baktım tek bir sınav var isg adında C sınıfı ile b sınınfı nın sınav soruları aynı mı.

 37. Yener Keskin diyor

  Tezsiz yüksek lisans yaparak B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilirsiniz. Yüksek lisansı bitirdikten sonra 3 yıl içinde yapılan tüm sınavlara katılma hakkınız var.

 38. görkem diyor

  isg Tezisiz Yuksek Lisans yapmamız durumunda B sınıfı iş Güvenliği Uzman olabiliyor muyuz?Sınava Kaç Kez Girme Durumumuz Var?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi