B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hakkında Herşey

Her ne kadar 1 Ocak 2019 tarihine kadar c sınıfı iş güvenliği uzmanları tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışabilecek olsa da b sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak hem tecrübe hem de ücret açısından uzmanlara büyük fayda sağlamaktadır.

Ayrıca yapılan son kanun değişikliği ile beraber b sınıfı iş güvenliği uzmanları da 1 Ocak 2020 tarihine kadar çok tehlikeli işyerlerinde görev yapabilecekler. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı son derece önemlidir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı ne zaman ?

B sınıfı isg uzmanlığı sınavı 2017 yılı için 29 Nisan 2017 ve 16 Aralık 2017 tarihlerinde yapılacak.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sınav tarihi 29 nisan veya 16 aralık olsa bile 26 ocak 2017 ve 27 Eylül 2017 tarihine kadar bir eğitim kurumuna kayıt olma zorunluluğudur. Bu tarihten sonra başlayan kurslara katılırsanız sınav başvuru tarihlerine kadar kursu ve staj işlemlerini tamamlayamazsınız.

27 Eylül 2017 tarihine kadar bir eğitim kurumuna kayıt olmalısınız.

Tavsiye Yazı : 2017 Yılı İSG Sınavları

Kimler b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına başvuru yapabilir ?

3 Yıl Çalışan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları

Sınava başvuru yapabilmek için en az 3 yıl iş güvenliği uzmanı olarak çalışmış olmak gereklidir. Bu 3 yıllık süre, isg-katip sözleşmelerinin başlangıç tarihinden itibaren geçerlidir.

Sınava girebilmek için eğitim kurumuna son kayıt tarihi 26 ocak 2017 ve 27 Eylül 2017 olduğuna göre, 26 Ocak 2014 veya 27 Eylül 2014 tarihinden önce İSG-KATİP’te onaylı bir sözleşmeniz olması ve çalışmanızın devam etmesi gereklidir.

Tavsiye Yazı:  Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmak

Tavsiye Yazı : İSG-KATİP Nedir ?

3 yıl çalışma süresi hesaplanırken sürekli çalışmalar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin son 3 yıl içinde aralıklı olarak çalıştıysanız yani toplam çalışma süreniz 36 ay değilse İSG-KATİP sözleşmelerinizi daha eski tarihten itibaren hesaplamalısınız.

Ayrıca OSGB firmalarında çalışan iş güvenliği uzmanlarının içe atama yolu ile yapılan sözleşmeleri de sınav başvusuru sırasında kabul edilmemektedir. Yani OSGB tarafından kendi bünyesinde yapılan görevlendirmeler geçerli değildir. OSGB uzmanlarının tüm atamaları dışa görevlendirme şeklinde olmalıdır.

İSG Yüksek Lisans Programı Mezunları 

İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programını bitiren adaylar, eğitim kurumlarına gitmeden de sınava başvuru yapabilirler. Bu hakka sahip adayların, gerekli belgeleri 15 Şubat 2017 ve 16 Ekim 2017 tarihi mesai bitimine kadar İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne ulaştırmaları gereklidir.

Önceki Sınavlarda Başarısız Olanlar

Daha önce yapılan sınavlara katılıp başarısız olanların da İSG-KATİP‘te “SINAV DURUMU SORGULA” sekmesini kullanarak kişisel durumlarına göre yapılan açıklamalar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.

Tavsiye Yazı: İSG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyız ?

Sınava başvuru için hangi evraklar gereklidir ?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacak olan adayların aşağıdaki belgeleri iş güvenliği eğitim kurumlarına iletmesi gereklidir.

  • Görevlendirme sürelerini gösteren sözleşmelerin İSG-KATİP çıktıları. (İSG-KATİP öncesi dönem için hizmet verilen firmalar tarafından onaylanmış hizmet sözleşmeleri.
  • Görev yapılan firma tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.
  • Lisans Diploması
  • C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası
  • Nüfus Kağıdı veya geçerli bir kimlik
  • 1 adet fotoğraf

Bu sınavdan itibaren geçerli olmak üzere, OSGB firmalarından yönetici, koordinatör gibi görevlerde bulunan adayların sadece dışa görevlendirme olarak verilen hizmetleri sayılacaktır.

Ayrıca A veya B sınıfı iş güvenliği uzmanının altında çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan adaylar, üst belge sınıfındaki uzmanın da sözleşmelerini ve prim ödeme belgelerini iletmek zorundadırlar.

Tavsiye Yazı:  Checklist Risk Analizi

İşveren olarak kendi işyerinde görev üstlenen adaylar ise işveren olduklarını gösteren belgeleri sunacaklardır.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim süresi ne kadar ?

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi teorik bölümü 180 saatten, uygulama kısmı da 40 saatten az olmayacak şekilde toplam en az 220 saat olmalıdır. Eğitim kurumları, isterlerse bu süreleri artırarak uygulayabilirler.

b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı

Teorik 180 saatlik bölümün 90 saatlik bölüm uzaktan eğitim, 90 saatlik bölümü ise yüz yüze eğitim olmalıdır. Uzaktan eğitim de en az % 10 oranında eşzamanlı olmalı yani eğiticinin canlı olarak konuları anlatımı olmalıdır.

Eğitim süresi 1 günde en fazla 6 saat olabilir. 1 saatlik eğitim süresi 45 dakika ders 15 dakika dinlenme olarak hesaplanır.

Dersler, saat 09:00 ile 21:00 arasında yapılmalıdır.

Kurs ücretleri ne kadar ?

İş güvenliği eğitimi veren kursların ücretleri, eğitim kalitesi ve şehirlere göre değişmektedir. Bu yazıyı hazırlarken İstanbul’da eğitim veren 9 adet eğitim kurumu ile görüşüp alınan fiyatlara göre b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlık kurslarının ücretleri 1200 – 2000 TL arasında değişmektedir. Kurs ücretleri tamamen bilgilendirme amaçlı olup daha düşük veya yüksek fiyatlı eğitim kurumları bulunabilir.

1.100 ABONE ARASINA KATILIN

E-posta adresiniz hiçbir kişi ve kurumla paylaşılmayacak ve isgnedir.com dışında bir gönderim için kullanılmayacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

24
Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
emre
Ziyaretçi
emre

merhaba ben ziraat fakültesi tarım makinaları ve teknolojileri mühendisliği okuyorum isg yüksek lisans yapabiliyor muyum .yapmış olsam direk b sınavına girme hakkım varmı

cihan
Ziyaretçi
cihan

merhaba işletme bölümü lisans mezunuyum ayrıca iş sağlığı ve iş güvenliği 2,sınıf öğrencisiyim.uzaktan eğitim yüksek lisans yaparsam B sınıfı sınavına girebilirmiyim.

Erkan
Ziyaretçi
Erkan

Merhaba, çalıştığım inşaat firması merkez ofis de içe görevlendirmeli atamamı yaptı. katip de sözleşmem, kısmi süreli ve onaylı olarak görünüyor. Bu şekilde üç yılı tamamlasam B sınavına girebiliyor muyum?

can
Ziyaretçi
can

Merhaba,

c sınıfı uzmanım 3 yılım mart 2019 da dolacak. c sınıfının B ye bakabilme süresi 01.2019 da bitiyor. benim binlerce c Uzman mağdur olacak… B sınıfı A ya 2020 ye kadar bakabilecek… acaba erteleme olur mu? Bununla ilgili bir bilgi var mı?
Teşekkürler….

Kübra
Ziyaretçi
Kübra

Merhaba , ben 4 yıllık işletme mezunuyum. 13 mayıs 2018 itibari ile de iş sağlığı ve güvenliği önlisans programından mezun oldum. 1 yıl yüksek lisans yaptıktan sonra direk olarak b sınavına girebilir miyim? iyi günler.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Yener Bey ben kimyager olarak çalısıyorum.Ancak daha sonra uzmanlık belgemi alınca firma dışarıdan Osgb den hizmet almayıp benimle sözleşme yaptı . bu nedenle sgk primlerinde meslek kodu değitirilmemiş sanırım ve ekstra bir ücret ödenmemesi adına da olabilir ben uzmanlık sertifikamı yükseltmek istiyorum ama dediğinizden anladığıma göre imkanı yok mudur sözleşmem 3,5 yıldır devam ediyor kendileri ile zaten aynı firma sgk mı yatırıyor bu konuda ciddi mi bilgilendirmeye ihtiyacım var yardımcı olur musunuz çünkü birçok kurs merkezi ile görüşme yaptım ama bir cevap alamadım.

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Merhabalar, ben özel sektörde çalıştığım firmada aynı zamanda isg uzmanlığı yapıyorum. Sözleşmem 3 yılı geçti ancak sgk primlerinde sadece kimyager olarak yatırıldı iki meslek birden girilmedi bu durumda B sınıfı sınavına girme hakkım olmuyor mu bilgilendirir misiniz ?

Mehmet Hilmi İNCİ
Ziyaretçi
Mehmet Hilmi İNCİ

Merhaba
B sınıfı isg uzmanlığı için yüksek lisans yapıyorum eğitim tamamlanınca osym tarafından düzenlenen sınava kaç kez girme hakkım var?
2 kez mi? Yoksa kazanıncaya kadar mı?

Oğuz sali
Ziyaretçi
Oğuz sali

İyi günler ben orman mühendisliği okuyorum bu bölümden mezun olduktan sonra iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığının hangi gurubu sınavına
girme hakkım var A,B,C 😕

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

Selamlar,

C sınfı uzmanım, Kasım ayında 3. senem dolmuş olacak, nisan 2018 sınavına girmeyi planlıyorum. Şimdi benim merak ettiğim 3 yıl şartında çalışma süresinin tamamının kullanılmış olması zorunlu mu? 11700 dakika’nın tamamını kullanıyor olmamız şart mı?

Teşekkürler

görkem
Ziyaretçi
görkem

Ösym nin sitesinden baktım tek bir sınav var isg adında C sınıfı ile b sınınfı nın sınav soruları aynı mı.

görkem
Ziyaretçi
görkem

isg Tezisiz Yuksek Lisans yapmamız durumunda B sınıfı iş Güvenliği Uzman olabiliyor muyuz?Sınava Kaç Kez Girme Durumumuz Var?