msds
osgb
etiketleme

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hakkında Herşey

Sağlıklı Yaşam

B sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak hem tecrübe hem de ücret açısından iş güvenliği alanında çalışan uzmanlara büyük fayda sağlamaktadır.

Ayrıca yapılan son kanun değişikliği ile beraber b sınıfı iş güvenliği uzmanları da 1 Temmuz 2023 tarihine kadar çok tehlikeli işyerlerinde görev yapabilecekler. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı son derece önemlidir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Ne Zaman ?

B sınıfı isg uzmanlığı sınavı 2021 yılı için Mayıs ve Aralık aylarında yapılacaktır.

2021 yılında yapılacak isg sınavlarına başvuru tarihleri için ÖSYM’nin web sitesindeki duyurular takip edilmelidir.

Bu yazının sonundaki formdan e-posta listemize abone olursanız sınavlar ile ilgili tarihleri mail adresinize düzenli olarak gönderebiliriz.

Sınav tarihleri açısından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sınav tarihi Mayıs ve Aralık aylarında olsa bile duyuruda geçen tarihine kadar bir eğitim kurumuna kayıt olma zorunluluğudur. Bu tarihten sonra başlayan kurslara katılırsanız sınav başvuru tarihlerine kadar kursu ve staj işlemlerini tamamlayamazsınız.

2021 İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı 1. Sınavı 9 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak. Başvurular 24-31 Mart 2021 tarihleri arasında alınacak olup geç başvuru tarihi 8 Nisan 2021 olarak belirlendi. Sonuçlar ise 3 Haziran 2021 tarihinde açıklanacak.

2021 İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı 2. Sınavı 12 Aralık 2021 tarihinde yapılacak. Başvurular 22 Ekim-1 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacak olup geç başvuru tarihi 11 Kasım 2021 olarak belirlendi. Sonuçlar 6 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak.

Mayıs sınavına girebilmek için 02 Şubat 2021 tarihine kadar bir eğitim kurumuna kayıt olmalısınız.

2020 yılında isg sınav ücreti 250,00 TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılı isg sınav ücreti ise 270 TL olması beklenmektedir.

Kimler B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Başvuru Yapabilir ?

3 Yıl Çalışan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları

Sınava başvuru yapabilmek için en az 3 yıl iş güvenliği uzmanı olarak çalışmış olmak gereklidir. Bu 3 yıllık süre, isg-katip sözleşmelerinin başlangıç tarihinden itibaren geçerlidir.

Tavsiye Yazı : İSG-KATİP Nedir ?

3 yıl çalışma süresi hesaplanırken sürekli çalışmalar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin son 3 yıl içinde aralıklı olarak çalıştıysanız yani toplam çalışma süreniz 36 ay değilse İSG-KATİP sözleşmelerinizi daha eski tarihten itibaren hesaplamalısınız.

Ayrıca OSGB firmalarında çalışan iş güvenliği uzmanlarının içe atama yolu ile yapılan sözleşmeleri de sınav başvusuru sırasında kabul edilmemektedir. Yani OSGB tarafından kendi bünyesinde yapılan görevlendirmeler geçerli değildir. OSGB uzmanlarının tüm atamaları dışa görevlendirme şeklinde olmalıdır.

İSG Yüksek Lisans Programı Mezunları 

İş sağlığı ve güvenliği yüksek lisans programını bitiren adaylar, eğitim kurumlarına gitmeden de sınava başvuru yapabilirler. Bu hakka sahip adayların, gerekli belgeleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne ulaştırmaları gereklidir.

Önceki Sınavlarda Başarısız Olanlar

Daha önce yapılan sınavlara katılıp başarısız olanların da İSG-KATİP‘te “SINAV DURUMU SORGULA” sekmesini kullanarak kişisel durumlarına göre yapılan açıklamalar doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.

Tavsiye Yazı: İSG Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalıyız ?

Sınava Başvuru İçin Hangi Evraklar Gereklidir ?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacak olan adayların aşağıdaki belgeleri iş güvenliği eğitim kurumlarına iletmesi gereklidir.

  • Görevlendirme sürelerini gösteren sözleşmelerin İSG-KATİP çıktıları. (İSG-KATİP öncesi dönem için hizmet verilen firmalar tarafından onaylanmış hizmet sözleşmeleri.
  • Görev yapılan firma tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.
  • Lisans Diploması
  • C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası
  • Nüfus Kağıdı veya geçerli bir kimlik
  • 1 adet fotoğraf

Bu sınavdan itibaren geçerli olmak üzere, OSGB firmalarından yönetici, koordinatör gibi görevlerde bulunan adayların sadece dışa görevlendirme olarak verilen hizmetleri sayılacaktır.

Ayrıca A veya B sınıfı iş güvenliği uzmanının altında çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışan adaylar, üst belge sınıfındaki uzmanın da sözleşmelerini ve prim ödeme belgelerini iletmek zorundadırlar.

İşveren olarak kendi işyerinde görev üstlenen adaylar ise işveren olduklarını gösteren belgeleri sunacaklardır.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Süresi Ne Kadar ?

İş güvenliği uzmanlığı eğitimi teorik bölümü 180 saatten, uygulama kısmı da 40 saatten az olmayacak şekilde toplam en az 220 saat olmalıdır. Eğitim kurumları, isterlerse bu süreleri artırarak uygulayabilirler.

b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı

Teorik 180 saatlik bölümün 90 saatlik bölüm uzaktan eğitim, 90 saatlik bölümü ise yüz yüze eğitim olmalıdır. Uzaktan eğitim de en az % 10 oranında eşzamanlı olmalı yani eğiticinin canlı olarak konuları anlatımı olmalıdır.

Eğitim süresi 1 günde en fazla 6 saat olabilir. 1 saatlik eğitim süresi 45 dakika ders 15 dakika dinlenme olarak hesaplanır.

Dersler, saat 09:00 ile 21:00 arasında yapılmalıdır.

Kurs Ücretleri Ne Kadar ?

İş güvenliği eğitimi veren kursların ücretleri, eğitim kalitesi ve şehirlere göre değişmektedir. Bu yazıyı hazırlarken İstanbul’da eğitim veren 5 adet eğitim kurumu ile görüşüp alınan fiyatlara göre b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlık kurslarının ücretleri 1500 – 2000 TL arasında değişmektedir. Kurs ücretleri tamamen bilgilendirme amaçlı olup daha düşük veya yüksek fiyatlı eğitim kurumları bulunabilir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.