iş güvenliği uzmanlığı

El Güvenliği İçin En Önemli 10 Tehlike

Neredeyse her işi elimizle yaptığımızdan dolayı ellerimiz çalışırken en fazla yaralanma riski bulunan organımızdır. İş güvenliği eldivenleri, el koruma açısından çok büyük fayda sağlasalar bile tek başlarına el güvenliğini sağlayamazlar.

Bu yazıda eller için en tehlikeli durumları ve alınabilecek önlemleri bulacaksınız.

Sıkışma

Sıkışma noktaları el güvenliği için en tehlikeli alanlardır. Sıkışma noktası; el veya parmağın iki nesne veya tek bir nesnenin iki parçası arasında sıkışabileceği herhangi bir durumu ifade eder.

Sıkışma noktalarına dikkat etmek ve bunların tehlikeli olduğunun farkında olmak bu tür yaralanmaları önlememize yardımcı olabilir. Herhangi bir ekipman veya makinede çalışırken, daima elinizin durduğu yerin farkında olun.

Aşağıdaki konulara dikkat ederek elinizi sıkışmalara karşı koruyabiliriniz.

 • Malzeme almak için bir yere elinizi veya parmaklarınızı uzatırken daima dikkat edin. Malzemenin elinize veya parmaklarınıza düşme ihtimaline karşı malzemenin doğru şekilde desteklendiğine emin olun.
 • Herhangi bir ekipmanı yerine takarken veya parçalarını montaj yaparken, parçanın yerine oturmayabileceğini unutmayın. Ellerinizi sıkışabilecek alanlardan uzak tutmak için alet kullanın.
 • Vida, somun vb. şeyleri sıkarken ellerinizin kaymaması için temiz olduğundan emin olun. Uygun iş eldivenleri kullanın.
 • Araç kapıları, dolapları ve çekmeceleri, gözden kaçırılması kolay olan sıkışma noktalarıdır. Açmak ve kapatmak için daima kol veya kulpları kullanın.

Keskin Cisimler

Kesici aletler, neredeyse her iş kolunda düzenli olarak kullanılmaktadır. Kesici el aletleri, mutfak bıçaklarından ofis makaslarına veya demir testerelerine kadar çeşitlilik gösterir. Çalıştığınız ortama bakın, mutlaka kesici bir cisim veya alet göreceksiniz.

Aşağıdaki konulara dikkat ederek elinizi bu aletler nedeniyle kesilmelere karşı koruyabiliriniz.

 • Yapılacak iş için doğru en doğru aleti seçin. Seçtiğiniz el aletinin de doğru boyutta olduğundan emin olun. Çok küçük kesici aletlerle büyük ve kalın cisimleri kesmek çok fazla güç gerekir ve el kesilme riskini arttırır.
 • Kesici aletleri sadece tasarlandıkları amaç için kullanın.
 • Kesici aletlerin sürekli keskin olmasını sağlayın. Keskin olmayan aletler, daha fazla güç gerektirir ve el kesilmelerine neden olur.
 • Kesici aletleri her kullanımdan önce gözle kontrol edin.
 • Kesici aletleri taşırken dikkat edin. Bıçak gibi ucu açık kesici aletleri cebinizde taşımayın. Alet çantası veya bel kuşağı kullanabilirsiniz.
 • Kesici aletleri kullanmadığınız zamanlarda saklarken dikkatli olun. Diğer aletlerin içindeki kesici aletler, elinizi kesebilir. Kesici aletleri diğer aletlerden ayrı olarak raflarda, bölünmüş çekmece tepsilerinde, panolarda veya kılıflarda saklayın.
 • Kesilmeye karşı kişisel koruyucu donanım kullanın. Kesici aletler kullanırken eldiven, kollarınıza koruyucu giysiler ve iş ayakkabısı giyin.
 • Bazı durumlarda koruyucu yelek veya deriden ve hatta çelik takviyeli kumaştan yapılmış koruyucu giysiler gerekebilir.
Bel Kuşağı

Kayma, Takılma, Düşme

Düşerken içgüdüsel olarak kendimizi korumak için kollarımızı kullanırız. Bu içgüdüsel durum, düşme anında ellerimizi ve kollarımızı kırılma riskine sokuyor.

Tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz kaygan zeminlerde veya dağınık alanlarda yürürken biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Eğer buzlu zeminde yürüyorsanız, kaymamak için tabanı karlı ve buzlu zeminlere uygun ayakkabı giymeli ve küçük adımlarla yürümelisiniz.

Kayma ve takılmalara karşı temizlik de çok önemlidir. Çalışma alanı içinde her malzeme için bir alan belirleyin ve malzemeleri kullanmadığınız zamanlarda bu alanlara koyun. Ayrıca hiç bir şeyin koyulmayacağı güvenli yürüme alanları da oluşturabilirsiniz.

Tekrarlayan İşler

Günümüzde çok sayıda kişi günün büyük bölümünü bilgisayar ile çalışarak geçiriyor. Bilgisayar ile çalışmak, el için tekrarlayan zorlayıcı bir faaliyet olarak kabul edilebilir. Ayrıca ağır aletleri kullanma ve marangozluk gibi doğrudan el gücü ile yapılan işler de el için tehlikelidir.

Tekrarlayan zorlayıcı hareketlerin etkileri ilk başta görünmeyebilir, ancak zamanla etkisini gösterir hale gelebilir. Örneğin Karpal Tünel Sendromu, el ve el bileğinin tekrarlayan hareketlerinden kaynaklanır. Belirtiler hafif rahatsızlıktan şiddetli ağrıya ve ellerinizi kullanamamaya kadar ilerler. Genellikle, gece uyurken sizi uyandırdıklarında fark edilirler, ancak işinize devam edemediğiniz noktaya kadar ilerleyebilirler.

Tekrarlayan işler nedeniyle oluşabilecek tehlikelere karşı elleri korumak için aşağıdaki önlemleri uygulayabilirsiniz.

 • İş yaparken bileğinizi rahat, düz ve “nötr” bir pozisyonda tutmaya çalışın. Tekrarlayan işler yaparken bileğinizi bükmemeye çalışın.
 • Ellerinizi dinlendirmek için düzenli kısa molalar verin. Mümkünse, çalışmanızı vardiya boyunca görevlerinizi değiştirebilecek şekilde düzenleyin.
 • Bileğin büküldüğü işleri sürekli olarak yapmaktan kaçının.
 • Avucunuzun içinin darbeye maruz kalmasına engel olun.
 • Tornavida gibi aletlerin elin dışına taşacak kadar uzun olmasına dikkat edin.

Tehlikeli Çalışma Alanı

Vücudunuzun bir kısmı, hareket edebilen ve onunla temas edebilecek bir nesnenin yakınında olduğunda tehlikeli çalışma alanı oluşur. Hareket eden bir kapı veya daire testere tehlikeli çalışma alanı olabilir.

Bu gibi tehlikeli çalışma alanları her çalışma alanında çok sayıda bulunur ve genellikle tehlikeli oldukları fark edilmez.

Ağır ve hareketli makinelerin çevresi çok daha ciddi riskleri bulunan tehlikeli çalışma alanlar oluşturur. Tehlikeli bölgelerde bulunurken daha fazla dikkat edin ve makinelerden uzak durun.

Tehlikeli çalışma alanlarında ekipmanın korunmasının önemli bir parçası makine koruyucuları kullanmaktır. Herhangi bir ekipmanı çalıştırmadan önce makine koruyucularının yerinde olup olmadığını konyrol edin.

Ayrıca eğer mümkünse tehlikeli makinalara koruyucuları olmadığında çalışmalarını önleyecek güvenlik mekanizmaları takın.

Arızalı Ekipmanlar

Arızalı aletler ve ekipmanlar ciddi ve ağrılı yaralanmalara neden olabilir. Bir alet, bir şekilde hasarlı veya arızalıysa kesinlikle kullanmayın.

 • Arızalı veya hasarlı alet ve ekipmanları kullanmayın.
 • Kullanmadan önce tüm aletleri iki kez kontrol edin.
 • Arızalı aletler, yetkili personel tarafından arızalı olduğu belirgin olacak şekilde etiketlenmelidir.

En sık görülen bazı alet ve ekipman arızaları şunlardır;

 • Kırılmış veya çıkarılmış makina koruyucuları.
 • Topraklama olmaması veya yetersiz olması.
 • Açma-kapama düğmesinin bozuk olması.
 • Çatlak bölümler.
 • Kesilmiş, yıpranmış elektrik kabloları.

Dönen, Hareketli Parçalar

İş yerinde makineler, plastik, ahşap veya metal gibi sert ağır malzemeleri taşımak, kesmek, bastırmak, delmek veya kesmek için kullanılan makineler, insan gücünün karşı koyamayacağı kadar kuvvetli aletlerdir.

Dönen makine parçaları bir anda sizi yakalayabilir. Bu nedenle, bu tür makinelerin etraflarında asla bol ve sarkan kıyafetler, uzun takılar veya açık uzun saçlarla çalışmamalısınız.

Dönen parçalar nedeniyle oluşabilecek tehlikelere karşı elleri korumak için aşağıdaki önlemleri uygulayabilirsiniz.

 • Hareketli makinelerde çalışırken bol kıyafetler giymeyin. Kıyafetlerin kol ve paçaları sarkması.
 • Takı takmayın. Boyun zincirleri, bu tür makinaler için çok büyük risk oluşturur. Parmaktaki bir yüzük parmağınızın kopmasına neden olabilir.
 • Tüm ekipmanın doğru bir şekilde korunduğundan emin olun. Eksik veya kusurlu koruyucuları amirinize bildirin. Bir makine koruyucusunu kesinlikle çıkarmayın veya çalışmasını engellemeyin.
 • Ayarlamalar veya onarımlar yaparken, doğru kilitleme / etiketleme prosedürlerini takip edin.
 • Acil durdurma mekanizmasını nasıl hızlı bir şekilde bulacağınızı ve çalışma alanınızdaki tüm makineleri nasıl durdurup çalıştıracağınızı öğrenin.
Dönen Alet

Soğuk

Aşırı soğuk hava koşulları, dış mekanlarda veya zayıf ısı yalıtımı olan iş yerlerinde çalışmak zorunda olanlar için tehlikelidir.

Soğuk havaya maruz kalan parmaklar ve eller donma tehlikesi veya soğuk ısırması geçirebilirler. Soğuk ısırması, uzun süre dondurucu soğukların etkisi altında kalma sonucunda, ciltte ve vücut dokusu altında donma olayının gerçekleşmesidir. Soğuk ısırmasına maruz kalan bölgede his veya renk kaybıyla oluşur ve vücut dokularına kalıcı hasar verebilir. Ağır vakalarda el veya parmağın kesilmesi gereklidir. Daha kötüsü, hipotermi sonucu ölüm meydana gelebilir.

Soğuk havanın etkilerinden korumak için:

 • Açık alandaki çalışmaları ilkbahar veya sonbahar mevsiminde yapın.
 • Günün sıcak saatlerinde çalışma yapın.
 • Soğuğa dayanıklı iş eldiveni kullanın.
 • Rüzgardan korunun.

Tavsiye Yazı: Soğuk Havanın Etkileri

Kimyasal ve Elektriksel Tehlikeler

Çalışanlar, el aletlerinin ve diğer ekipmanların temizlenmesi veya bakımı gibi işlemler sırasında kimyasal veya elektriksel tehlikelere maruz kalabilir.

Bu gibi kimyasal maddelerle çalışırken, güvenlik gereklilikleri için daima malzeme güvenlik bilgi formuna bakılması gereklidir.

Ayrıca tehlikeye bağlı olarak, elleri korumak için kimyasal maddelere veya elektrik maddelerine dayanıklı iş eldiveni kullanılabilir.

Dikkatsizlik

Her gün aynı işi yapan çalışanların zaman zaman yaptıkları işe odaklanmaları zorlaşır. Bu gibi dikkatin dağınık olduğu durumlar, kazaların en fazla yaşandığı zamanlardır.

Kendinizi dikkatiniz dağılmış ve farklı yere odaklanmış durumda gördüğünüzde 4 saniye durup tekrar işinize konsantre olmayı deneyebilirsiniz.

Bu, dikkatinizi tekrar toplamanıza yardımcı olacaktır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Kaynak Kaynak
E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi