msds
osgb
etiketleme

İş Güvenliği Uzmanları İçin Faydalı Mobil Uygulamalar

Sağlıklı Yaşam

Günümüzde mobil cihazlar hayatımızın her alanına yerleşmiş durumdalar. Belki bir çoğumuz mobil cihazlar yani akıllı telefon ve tabletleri sosyalleşme veya eğlence amacıyla kullansak da bu cihazların yaptığımız işleri büyük ölçüde kolaylaştırabileceğini biliyor musunuz ?

Günlük hayatımızda bir çok iş için mobil uygulamalar olduğu gibi iş güvenliği alanında da kullanabileceğimiz ücretsiz uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamaları ihtiyacınıza göre mobil cihazınıza yükleyip kullanabilirsiniz. İşte bu faydalı uygulamalardan bazıları ;

Ölçüm Uygulamaları

Lux Meter

Cihazınızın ön kamerası ile ışık şiddetini ölçen bu uygulama sayesinde ortamdaki aydınlatma değerinin kaç lux olduğunu ölçebilirsiniz. Elbette kalibrasyonu yapılmış profesyonel bir cihaz kadar doğru sonuç vermeyecektir ancak fikir vermesi açısından son derece yararlı bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Buna benzer bir çok uygulama mevcut, bir kaç tanesini indirip kullanımı en kolay olanı veya gerçeğe en yakın ölçüm yaptığını düşündüğünüz uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ses Seviyesi Ölçer

Cihaz mikrofonunu kullanarak gürültü ölçen bu uygulama ile ortamdaki gürültü miktarını ölçebilirsiniz. 100 milyondan fazla kişi tarafından indirilen bu uygulama, ses ölçer uygulamaları içinde şüphesiz ki en popüler olanlardan biri. Ancak bu uygulamanın doğal olarak profesyonel kalibrasyonlu bir ses ölçüm cihazı kadar doğru sonuç vermeyeceğini de unutmamak lazım.

Ayrıca akıllı telefonların bir çoğunun insanların oluşturabileceği şiddette sesleri yani en fazla 80-90 db şiddetinde sesleri algıladığı bilinmektedir. Yani uygulama ne kadar doğru sonuç verirse versin elimizdeki cihaz zaten belli bir sınırın üstünü algılamayacaktır. Bu arada uygulamanın üreticisi, 40-70 db gürültü şiddeti aralığında uygulamanın son derece doğru sonuç verdiğini söylemektedir.

Titreşim Ölçer: Vibration Meter

Titreşim sensörü olan cihazlarda kullanabileceğiniz bu uygulama ile ortamdaki titreşim şiddeti ölçülebilir.

Galaxy Sensors

Özellikle Samsung marka mobil cihazlara uygun olarak tasarlanan bu uygulamada aynı anda sıcaklık, nem, basınç, aydınlık ve rakım ölçümü yapabilirsiniz. Diğer ölçüm uygulamaları gibi ölçüm yapabilmek için cihazınızda uygun sensörlerin olması gereklidir.

Samsun harici cihazlarda da kullanabileceğiniz bu uygulama, kullanıcı yorumlarına göre Samsung cihazlarda olduğu kadar doğru sonuç vermemektedir.

Smart Tools

İhtiyacınız olan bir çok ölçümü yapabileceğiniz ayrıca günlük hayatta işinize yarayabilecek bir çok özelliği de barındıran bu uygulama, ölçüm uygulamaları içinde en fazla kullanılanlardan biri konumunda. Andak diğer uygulamalar gibi bu uygulama için de cihazınızın ölçüm sensörlerinin olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Dokümantasyon Uygulamaları

Çalışma ortamında ihtiyacımız olan her dokümanın kopyasını alma şansımız her zaman olmaz. İşte bu gibi durumlarda beyaz tahtadaki metinleri veya belgeleri tarayıp hataları ve açısını düzelten ve pdf formatında kaydeden uygulamalar son derece faydalı olurlar.

Aşağıda belgeleri tarayıp e-posta atabilen, bulut disklerde veya cihazınızda depolayabilen veya diğer uygulamalar ile entegre edebilen bazı uygulamaları bulabilirsiniz.

Tiny Scanner

Cam Scanner

Office Lens

Planlama Uygulamaları

Google Keep

Google’ın not ve hatırlatma uygulaması ile yazarak, çizerek veya sesli olarak notlar alabilir, bu notlara çok farklı şekillerde hatırlatma ayarlayabilirsiniz. Özellikle konum bilgisine göre hatırlatma ayarlama özelliği sayesinde bir işyerine gittiğinizde konum bilgisinden yola çıkarak o işyeri için aldığınız notları hatırlatacaktır. Bu da bir çok işyerinde görev yapan iş güvenliği uzmanlarının işini kolaylaştıracaktır.

Wunderlist

Yapılacak işler listesi yapmak için en pratik uygulamalardan birisi de Wunderlist uygulamasıdır. Pc üzerinden de kontrol edilebilen bu uygulamada kolaylıkla farklı klasörlerde yapılacak işleri kaydedebilir ve istediğiniz tarihe hatırlatmalar koyabilirsiniz. Ayrıca kaydettiğiniz tüm işler için başkalarına görev atayıp onların Wunderlist hesaplarında görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Any.do

Çeşitli şekillerde not alıp farklı uygulamalarla senkronize olabilen Any.Do uygulaması da en çok kullanılan planlama hatırlatma uygulamalarından biridir.

Evernote

Diğerleriyle benzer şekilde Evernote uygulaması da bir çok fonksiyon içeren populer bir not alma hatırlatma uygulamasıdır. Metin, çizim, fotoğraf, ses dosyaları, videolar, pdf dosyaları, ve web’den kırpılan belgeler ve daha birçok biçimde notlar oluşturulabilir.

Risk Değerlendirme & Kontrol Listeleri

Risk Assessor

Bu uygulama yardımıyla mobil cihazınızda fotoğraf ekleyerek hızlı ve pratik şekilde risk değerlendirme yapabilirsiniz. Yaptığınız risk değerlendirmesine kendi imzanızı ve işyeri bilgilerini de ekleyebilirsiniz. Ayrıca kaza ve ramak kala olay bilgisi de kaydedebildiğiniz bu uygulamada yaptığınız çalışmaları pdf dosyası alarak diğer ortamlara aktarabilirsiniz.

Safety Inspector

Dilediğiniz şekilde kontrol listeleri oluşturup kullanabileceğiniz bu uygulama, kullanımı basit olması ile öne çıkmaktadır. Hazır kontrol listelerini de kullanabileceğiniz bu uygulamada gözlemleri fotoğraflı olarak kaydedebilir, üzerinde değişiklikler yapabilir veya haritada yerini işaretleyebilirsiniz.

Diğer uygulamalarla benzer şekilde kontrol raporlarınızı pdf formatında e-posta veya diğer şekillerde aktarabilirsiniz.

EHS Free

Bu uygulama ile kontrol listeleri oluşturup kullanabilir, kaza ve ramak kala olay kayıtları tutabilirsiniz. Ek olarak geçmişteki kontrol raporlarına ve kazalara göre istatistik de hazırlayabilen bu uygulama kullanımı kolay bir uygulamadır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.