İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

İş sağlığı ve güvenliği kanunu, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Hangi İşyerleri İsg Kanunu Kapsamındadır ?

6331 sayılı isg kanunu, kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri, afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri, ev hizmetleri, ve çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar için bu kanun uygulanmaz.

Yaşam güvenliği ile ilgili yazılarımızda belirttiğimiz ev kazaları, iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu da genel sağlık ve güvenlik kültüründe bir boşluk yaratmaktadır.

Kanun Hangi Alanlara Düzenleme Getirir ?

İş sağlığı ve güvenliği kanunu aşağıdaki ana konular hakkında maddeler içerir;

  • İşveren ile Çalışanların Görev, Yetki ve Yükümlülükleri
  • Konsey, Kurul ve Koordinasyon
  • Teftiş ve İdari Yaptırımlar
  • Çeşitli ve Geçici Hükümler

İşveren ile Çalışanların Görev, Yetki ve Yükümlülükleri

İş sağlığı ve güvenliği, işveren, devlet ve çalışanlardan oluşan bir yapıdır. Kanun bu bölümde işveren ve çalışanların üzerine düşen görev ve sorumlulukları belirlemiştir. İşverenlere, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi sorumluluklar yüklenmiş ve sorumluluktan kaçma hakları sınırlandırılmıştır.

İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez.

İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin maliyetini çalışanlara yansıtamaz.

Detaylı olarak baktığımızda; risklere karşı önlem alma, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, iş güvenliği ve işçi sağlığı, bakım onarım ve ölçüm faaliyetleri, acil durum planları, sağlık gözetimi, eğitim ve bilgilendirme gibi konularda yükümlülükler belirlenmiştir.

Konsey, Kurul ve Koordinasyon

Bu bölümde işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında kurulacak kurul ve komisyonların genel şartlarından bahsedilmiştir.

Ülke genelinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak üzere Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi kurulmuştur.

Ayrıca 50 ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve sürekli işlerin yapıldığı iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturur.

Teftiş ve İdari Yaptırımlar

Bu bölümde denetim, işin durdurulması ve idari cezalarla ilgili yaptırımlar düzenlenmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği kanununda yer verilen konularla ilgili ayrıca yönetmelikler ve tebliğler çıkarılarak uygulama yöntemleri belirlenmiştir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Yorum yapın, Sorun sorun !

avatar
  Subscribe  
Bildir

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi