iş güvenliği uzmanlığı

İşverenler Hangi İSG Hizmetlerini Yürütebilir

İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile beraber  iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalar tüm işyerleri için yükümlülük halini aldı. Yani her işyeri için risk değerlendirmesi yapılması, çalışanlara eğitim verilmesi, sağlık muayenelerinin yapılması gibi faaliyetler yasal olarak da zorunlu oldu.

Tavsiye Yazı : Az Tehlikeli İşyerlerinde İSG Faaliyetleri

Bu faaliyetler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin görevleri arasında olduğundan, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmet alan işyerlerinde isg profesyonelleri tarafından yerine getiriliyor. Ancak henüz isg profesyoneli görevlendirme yükümlülüğü olmayan az tehlikeli sınıftaki ve çalışan sayısı az olan işyerleri için bu faaliyetleri yerine getirmek zor olabiliyor.

Bu nedenle İşyerlerinde İşveren Veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı Ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik ile yapılan düzenleme sayesinde az tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 50’den az olan işyerleri için bazı isg faaliyetleri, işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebiliyor.

İşveren Eğitimi Şartları

İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşlardan eğitim alarak başarılı olmaları gereklidir. Bu eğitimler uzaktan eğitim şeklinde 16 saat olacak şekilde verilirler.

İşverenler, bu eğitim sonunda yapılacak sınavdan en az 50 puan alarak başarılı olabilirler.

İşveren Neler Yapabilir ?

Eğitim alarak işyerinde isg hizmetlerini yapabilme hakkı elde eden işverenler, bazı iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yerine getirebilirler. Bunlar rehberlik, risk değerlendirme, acil durum faaliyetleri, bilgilendirme ve çalışma ortamı kontrolü gibi faaliyetlerdir.

Risk Değerlendirme

İşverenler, işyerlerinde risk değerlendirmesi yapabilirler. Risk değerlendirmesi yapmak sadece iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevi olmayıp bir ekip halinde yapılması gerekir. Ancak az tehlikeli  ve çalışan sayısı az olan işyerlerinde işverenlerin iş güvenliği uzmanı olmadan bu ekibi oluşturup risk analizi yapabilme yetkisi vardır.

Tavsiye Yazı : Risk Değerlendirme Nasıl Yapılır ?

Rehberlik, Danışma

İşverenler, çalışma ortamındaki her türlü tehlikenin ortadan kaldırılması amacıyla çalışma yöntemlerinin iyileştirilmesi, ekipman seçimi, alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanması, iş organizasyonu, uygun çalışan seçimi gibi konulardan doğrudan sorumludurlar. İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi olmasa bile bu konularda çalışma yapmak ve önlem almak işverenlerin görevlerindendir.

Tavsiye Yazı : İş Güvenliği Ekipmanı Seçimi Nasıl Yapılır ?

Acil Durum Faaliyetleri

İşverenlerin diğer yükümlülüklerinden biri de işyeri ve çalışanların acil durumlarda en az zararı görmesini sağlayacak önlemleri almaktır. Bu amaçla acil durum ekipleri oluşturma, acil durum planları, tahliye planları ve acil durumlar hakkında eğitimler işveren tarafından organize edilmelidir.

İşverenler tüm bu faaliyetleri kendileri de yapabilirler.

Tavsiye Yazı: Tatbikat Nasıl Yapılır?

Eğitim

İşverenler, İşveren isg eğitimi alıp başarılı olmaları durumunda, çalışanlara verilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini verebilirler.

Çalışma Ortamı Gözetimi

Çalışma ortamı gözetimi, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlerinden birisidir. Ancak sorumlu iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olmayan işyerlerinde işveren çalışma ortamı gözetimini kendisi yerine getirebilir.

Çalışma ortamı gözetimi için işyerinde belirlenen tehlike kaynakları için bir kontrol listesi hazırlanıp bu liste üzerinden düzenli olarak kontrol yapılmalıdır.

İş Kazası Kayıtları ve İnceleme

İşveren, işyerinde meydana gelen iş kazalarının ve ramak kala olayların kayıtları tutmak ve kazalarla ilgili iyileştirme çalışmaları yapmak zorundadır. Bu yükümlülük, işyerinde görevli iş güvenliği olsa bile işveren sorumluluğundadır. Buna göre işverenler; meydana gelen her kazayı SGK’ya bildirmek ve kaza hakkında araştırma raporu düzenlemek zorundadır.

Tavsiye Yazı : İş Kazası Sonrasında Yapılması Gereken İşlemler

İşveren Neler Yapamaz ?

İşverenler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzmanlık ve teknik bilgi gerektiren faaliyetleri gerçekleştiremez. Bunlar işe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri, ortam ölçümleri ve eğitimlerdir.

Tavsiye Yazı : Sağlık Muayenelerinde Yapılması Gereken Tetkikler

Tavsiye Yazı : Ortam Ölçümü Nasıl Yapılır ?

İşveren İSG Eğitimi Verebilir Mi ?

İşverenler, bir çok isg faaliyetini yerine getirebildiği gibi çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gereken eğitimleri  de verebilirler.

Tavsiye Yazı : Eğitim Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi