iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Dünya’da her gün yaklaşık 6300 kişi iş kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu da yılda yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin iş kazaları veya işletmelerin neden olduğu felaketler nedeniyle ölmesi anlamına gelir. Her yıl savaşlar, terör veya bireysel şiddet nedeniyle ölen insan sayısı ise çok daha azdır.

ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi standardı işletmelerin bu kabul edilemez ölümleri ve yaralanmaları önlemelere yardımcı olmak için hazırlanmış uluslararası bir standarttır.

Halihazırda zaten iş sağlığı ve güvenliği ile OHSAS 18001 yönetim sistemi mevcuttur ancak gerek diğer yönetim sistemleri ile uyumu gerek iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını işletmelerin her noktasına yayan yapısı ile ISO 45001 büyük bir yenilik olarak kabul edilebilir.

Tavsiye Yazı: Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 45001’deki Yenilikler Neler ?

ISO 45001, büyüklüğü, türü ve niteliği ne olursa olsun herhangi bir kuruluşa uygulanabilir olması amacıyla oluşturulmuştur. Yani işyerinizde ister 3 kişi ister 10 bin kişi çalışsın ISO 45001 yönetim sisteminin uygulanması aynı şekilde olmaktadır.

ISO 45001, OHSAS 18001’e göre insan sağlığına çok daha fazla önem veriyor. En önemli kriterlerden biri, 4.1 Organizasyon maddesi ile işletmelerin kendi iç değerlendirmelerini ispatlama ve ürünlerinin daha geniş çevreleri nasıl etkilediğinin farkında olma zorunluluğunu getiriyor.

Diğer bir önemli özellik ise Liderlik ve Taahhüt bölümü ile ilgili. Liderlik ve taahhütlerin, iş sağlığı ve güvenliğini kökten en tepeye kadar etkilediği artık kabul görmüş bir yaklaşım ve profesyonel bir yönetimin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yönlendirme ve desteğini onaylaması gereklidir.

ISO 45001 ile OHSAS 18001 Arasındaki Farklar

ISO 45001 ile OHSAS 18001 arasında elbette çok sayıda fark var. Ancak asıl değişiklik, ISO 45001’in bir kuruluş ile iş çevresi arasındaki etkileşime yoğunlaşması iken OHSAS 18001’in sadece işletmelerin kendi içindeki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tehlikelere odaklanmasıdır.

İki yönetim sistemi arasındaki diğer belirgin farklar ise;

  • ISO 45001 işlem tabanlı bir yönetim sistemi olup OHSAS 18001 doğrudan prosedür yani yöntem tabanlıdır.
  • ISO 45001’in tüm maddeleri dinamik yapıda yani her türlü işletmeye uygulanabilir ancak 18001 bu esnekliğe sahip değildir.
  • ISO 45001 risklere ve fırsatlara odaklanırken OHSAS 18001 sadece risklere odaklanmaktadır.
  • ISO 45001, ilgili diğer tüm tarafların katılımını hedefler. OHSAS 18001, katılım açısından daha sınırlıdır.

Bu farklar sağlık ve güvenlik yönetiminin algılanmasında önemli bir değişimi temsil ediyor. İSG artık “bağımsız” olarak değerlendirilmiyor. Yani işletmelerin her adımında iş sağlığı ve güvenliği konusunu göz önünde bulunduracakları bir yaklaşım getiriyor.

ISO 45001 Belgesi Nasıl Alınır?

İşletmelerin iso 45001 yönetim sistemi uygulandığını belgelemek için standart belgelendirme kuruluşları tarafından yapılacak denetimleri geçmeniz gerekir.

Denetim ve belgelendirme süreçleri öncesinde ISO 45001 yönetim sistemi standart maddelerini içeren standart dokümanını TSE‘den satın almanız gereklidir.

Sonrasında standart maddelerine uygun olarak gerekli dokümanları oluşturmak, süreçlerinizi iş sağlığı ve güvenliği yönünden gözden geçirmek ve tüm faaliyetlerinizde isg prosedürüne uygun hareket etmeniz gereklidir.

ISO 45001 belgelendirmesi öncesinde kuruluşta ilgili kişilerin iso 45001 eğitimi alması önemlidir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi