msds
osgb
etiketleme

Parafudr Nedir?

Sağlıklı Yaşam

Elektrik iletim hatlarında zaman zaman aşırı gerilim dalgalanmaları meydana gelebilir. Bunlar çoğunlukla elektrik tesisatına yıldırım düşmesi sonucu olduğu gibi tesisatın içindeki bir problemde dolayı da meydana gelebilir.

Bu tür ani aşırı gelirim dalgalarının elektrik tesisatına zarar vermesini önlemek amacıyla kullanılan cihazlara parafudr adı verilir.

Parafudr, normalde pasif ve tesisata paralel bağlanması gereken bir koruma ekipmanıdır. Enerji tesisatında meydana gelen aşırı akımı toprağa aktarır.

Parafudr Neden Önemlidir

Günümüzde hem evlerimizde hem de işletmelerde başta bilgisayarlar olmak üzere çok sayıda hassas elektronik cihaz kullanıyoruz. Bu cihazlar ani akım dalgalarında bozulabilecek yapıda olduğundan topraklama veya elektrik sigortaları haricinde yüksek akıma karşı da korunmaları gerekir.

Elektrik tesisatında aşırı gerilime karşı etkin bir koruma sistemi olmadığında, hassas cihazlarda önemli ölçüde maddi zarar oluşabilir. Bununla beraber bu cihazların onarım veya değişim sürecinde hizmet veya üretimdeki aksamalar da ciddi zararlara neden olur.

Bu nedenle apartmanlar ve işletmelerde parafudr kullanımı son derece önemlidir.

İş Güvenliği Açısından Parafudr Kullanımı

Elektrik tesisatına doğrudan etki edecek aşırı akımlar, o sırada elektrikli cihazları kullanarak iş yapan çalışanların zarar görmesine neden olabilir. Bununla beraber elektrikli cihazların arızalanıp çalışanlara dolaylı yollardan zarar vermesi daha olası bir durumdur.

Parafudr kullanımı, aşırı akım nedeniyle tesisatta gelebilecek ve insana etki edebilecek riskleri ortadan kaldırır.

Bununla beraber yangın algılama ve söndürme sistemleri veya üretim hattındaki otomasyon sistemleri hassas elektronik devrelerden oluşmaktadır. Bu hassas cihazların aşırı akım nedeniyle arızalanması, domino etkisi ile başka hatalara yol açabilir. Bu nedenle parafudr kullanımı iş güvenliği açısından hem doğrudan hem de dolaylı olarak son derece önemlidir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.