msds
osgb
etiketleme kilitleme

Pnömatik Aletlerde İş Güvenliği

Pnömatik, gaz basıncını mekanik harekete çevirme temeline dayanan endüstriyel bir bilim dalıdır. Bu yöntemden faydalanılarak imal edilmiş aletler ise pnömatik aletler olarak tanımlanabilir. Günümüzde endüstriyel alanlarda yaygın olarak pnömatik aletler kullanılır. Bu aletler çoğunlukla elektrik enerjisini kullanarak basınçlı havayı mekanik enerjiye dönüştürerek çeşitli nesneler üzerine yüksek kuvvet uygularlar.

Özellikle mekanik imalat sektöründe sıkça kullanılan bazı yaygın pnömatik aletler; çivileme ve zımbalama tabancaları, öğütücüler, matkaplar, kriko, yontma aletleri, perçinleme tabancaları, zımpara makineleri ve anahtarlardır.

Pnömatik Aletleri Kullanma Kuralları

Pnömatik aletler, diğer birçok el aletine göre daha tehlikeli olduğundan pnömatik aletleri kullanmadan önce mutlaka üreticinin talimatlarını ve cihazın kullanma kılavuzunu dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Bu tür alerlerle yapılan işlerdeki iş kazaları genellikle aletlerin özelliklerini ve kullanma koşullarını bilmemekten kaynaklanır.

İş için uygun kişisel koruyucu donanım kullanın. Pnömatik cihazlarla çalışırken genellikle iş eldiveni, kulak koruyucu ve fırlayan cisimlere karşı koruyucu gözlük kullanmak gerekir. Bunlara ek olarak yapılan işin tehlikelerine göre iş ayakkabısı veya farklı türde koruyucu ekipmanlar da gerekebilir.

Aletlerin bakımlarının düzgün yapıldığından ve üreticinin talimatlarına göre temizlendiğinden emin olun. Pnömatik aletlere sadece önerilen ekipmanları takın. Uygun olmayan parçalar yüksek basınç nedeniyle fırlayabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Ağır aletleri mümkün olduğunda bir karşı denge ile destekleyerek yorgunluğu azaltın.

Kolayca önlenebilen en yaygın kazalardan biri, giysilerini hava hortumu ile üfleyerek kendilerini temizlemeye çalışan işçilerden kaynaklanmaktadır. Giysiler ve vücut üzerinde hava tutulurken basıncın 30 PSI’den fazla olmaması tavsiye edilir. Hava 30 PSI’dan daha büyükse, güvensiz hale gelir ve daha yüksek basınçlarda deriden kana karışarak hava kabarcıklarının damarlarınıza girmesine ve bu da ölümle sonuçlanmasına neden olabilir.

Pnömatik Aletlerde Hangi Tehlikeler Bulunur

Pnömatik aletlerde bir çok el aleti gibi tehlike kaynağıdır. Başta elektrik olmak üzere çok farklı tehlikeleri barındırırlar. Bunlar;

  • Elektrik
  • Basınçlı Hava
  • Hareketli Parçalar
  • Gürültü

gibi tehlikelerdir.

Bu tehlikelerden kaynaklanabilecek riskler ise;

  • Elektrik çarpması
  • Yüksek basınçlı havanın vücuda temas etmesi
  • Pnömatik aletin parçasının fırlaması
  • Kullanılan cisimlerin fırlaması
  • Yüksek sese maruz kalma
  • Ergonomik rahatsızlıklar

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.