msds
osgb
etiketleme

İlk Yardım Çantasında Olması Gereken Malzemeler

Sağlıklı Yaşam

Evde, arabada veya işyerlerinde bulunan ilkyardım çantaları veya ecza dolapları yaralanmalara karşı ilk müdahalenin yapılması açısından çok önemlidir.

Ancak ne yazık ki sıklıkla bu dolapların veya çantanın boş olduğu görülür. İlkyardım çantaları veya ecza dolapları, ilkyardım için gerekli malzemeler ile dolu olmalı ve düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Gerekli İlkyardım Malzemeleri

İlkyardım prensipleri başında hasta ve yaralıya ilaç kullanmadan müdahale etmek gelir. Yani ilkyardım çantaları içinde ilaç bulunması, zorunlu haller dışında gerekli değildir. Hatta ilaçların yanlış kullanımı istenmeyen durumlara da yol açabilir.

İlkyardım çantası veya ecza dolabı hazırlanırken bulunduğunuz veya kullanacağınız alan çok önemlidir. Örneğin ev için hazırlanan bir ilkyardım çantası ile doğa yürüyüşü için hazırlanan ilkyardım çantası birbirinden farklı malzemeler içermelidir.

Aşağıdaki malzemeler genel kullanım bir ilkyardım çantası veya ecza dolabı için yeterli olacaktır.

MalzemeKullanım Amacı
Sargı BeziYara sarmak
Steril Gazlı bezPansuman
Üçgen Sargı Bezi (1 mt x 1 mt)Kırık Çıkık, Çok Amaçlı
PamukPansuman
FlasterYara sarma
Elastik BandajBurkulma, İncinme
Yara BandıKüçük yaralar
Steril Eldiven
CımbızBatan cisim çıkarma
MakasÇok amaçlı
PoşetÇok amaçlı
Çengelli İğneÇok amaçlı
Alüminyum Yanık Örtüsü   Yanık
BoyunlukBoyun Yaralanması
KalemÇok amaçlı

Bu malzemelere ek olarak aşağıdaki malzemelerin de bulundurulması gereken durumlar olabilir.

Oksijenli Su
Böcek Isırması, arı sokması vb ilkyardım kiti
Yılan Sokması için ilkyardım malzemesi
Deniz canlıları için ilkyardım kiti
Anti alerjik merhem

Özellikle en yakın sağlık kuruluşunun uzak olduğu kırsal veya dağlık alanda veya denizde, o alanda bulunan canlıların etkilerine karşı özel solüsyon, panzehir, merhem gibi ilaçlar bulundurulmalıdır.

İlkyardım Malzemelerinin Kontrolü

Ecza dolapları ve ilkyardım çantaları ihtiyaç halinde tam dolu olarak bulunmalıdır. Ancak kullanıldıktan sonra eksikleri tamamlanmayan veya son kullanma tarihi geçen malzemeler kullanılamaz ve ilkyardımda zorluk çekilir.

Bu malzemelerin düzenli takip edilmesi için mutlaka bir listenin olması ve malzemelerin son kullanma tarihleri ile kontrol tarihleri not edilmelidir.

Ecza dolaplarının en geç 6 ayda bir kontrol edilip eksik malzemelerin tamamlanması önemlidir. Kullanım sıklığına göre bu süre haftalık bile olabilir.

İlkyardım Malzemesi Seçimi

İlkyardım çantalarını veya ecza dolaplarını birçok yerden hazır olarak satın alabilirsiniz. Ancak içindeki malzemelerin çoğunun işe yaramaz ve göstermelik olduğunu görmeniz çok olasıdır.

Birçok ilkyardım çantasındaki makaslar kesmemekte, üçgen sargı bezleri neredeyse şeffaf ve 30-40 cm boyunda olmakta, yara bantları yapışmamaktadır.

Bu nedenle malzemeleri tek tek tıbbi malzeme satan yerlerden satın almanız, gerçekten ihtiyaç olduğunda etkili şekilde kullanabilmenizi sağlar.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.